Neliečený akútny zápal môže prerásť až do chronického, ktorý môže trvať roky. Viete, ktoré potraviny pomáhajú potlačiť zápal?
Z článku sa dozviete:
Zápal je prirodzenou reakciou organizmu, ktorá sa spúšťa pri rôznych zraneniach, chorobách alebo infekciách s cieľom aktivovať imunitný systém a zahojiť poškodené tkanivo.
V mieste zápalu sa zvýši prietok krvi a priepustnosť ciev, aby sa sem rýchlejšie a ľahšie dostali imunitné bunky, ktoré ničia pôvodcu zápalu a podieľajú sa na liečbe poškodeného tkaniva. Ak váš organizmus vysiela zápalové bunky, aj keď nie ste chorý alebo zranený, môže ísť o chronický zápal.
Zápal môžeme na základe charakteristiky deliť na akútny a chronický. Akútny zápal si môžete predstaviť ako „dobrý“ druh zápalu, pretože nám pomáha sa vyliečiť.
Chronický zápal môžeme označiť ako „zlý“, pretože je spojený s chronickými ochoreniami. Akútny a chronický zápal majú rôzne príčiny, príznaky a aj účel.
Akútny zápal je zvyčajne spôsobený zraneniami, ako napríklad vyvrtnutý členok, alebo chorobami, ktoré boli vyvolané baktériami a bežnými vírusmi. Akútny zápalový proces prebieha rýchlo a môže byť závažný. Ak ste si niekedy zlomili kosť alebo sa porezali, videli ste akútnu zápalovú reakciu v akcii.
V závislosti od príčiny a závažnosti rany môže akútny zápal trvať niekoľko dní až niekoľko mesiacov. Tento typ zápalu môže byť buď lokalizovaný v jednej oblasti, alebo systémový v prípade vírusovej alebo bakteriálnej infekcie.
Chronický – dlhodobý – zápal môže trvať roky alebo dokonca aj celý život. Často sa rozvíja, keď nie je prítomné u pacienta žiadne zranenie ani infekčná choroba.
Vedci presne nevedia, prečo k tomuto chronickému zápalu dochádza, pretože si v organizme neplní ochrannú a reparačnú úlohu ako akútny zápal. Doposiaľ vedia iba to, že v priebehu rokov môže spôsobiť závažné chorobné zmeny v tkanivách, orgánoch a bunkách.
Akútny zápal často spôsobuje viditeľné príznaky. Medzi päť hlavných príznakov akútneho zápalu radíme:
Príznaky akútneho zápalu trvajú niekoľko dní. Subakútny zápal trvá 2–6 týždňov.
Zápal v tele môžete odhaliť aj vďaka CRP testu. Informujte sa vo svojej zdravotnej poisťovni o prípadných zľavách na tento test.
Príznaky chronického zápalu sú zvyčajne miernejšie, vďaka čomu sú ľahko prehliadnuteľné. Medzi bežné príznaky chronického zápalu patrí:
Tieto príznaky sa môžu pohybovať od miernych až po závažné a trvajú niekoľko mesiacov alebo rokov.
Medzi najčastejšie príčin chronického zápalu patria:
Odborníci sa tiež domnievajú, že k chronickému systémovému zápalu môže prispieť aj celý rad faktorov, z ktorých mnohé sú úzko spojené so životným štýlom. Medzi tieto rizikové faktory patrí:
Pohyb zvyšuje svalovú produkciu protizápalových cytokínov. Sú to molekuly, ktoré kontrolujú prozápalové mediátory vyvolávajúce zápal. V jednej štúdii s viac ako 20 000 seniormi zistili, že tí, ktorí spĺňajú požiadavky na týždennú aktivitu, mali o 40 % nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby v porovnaní s ich neaktívnymi kolegami. Existuje niekoľko potenciálnych dôvodov prečo to tak je, ale pravdepodobne zohráva hlavnú úlohu znížený zápal.
Tukové tkanivo, najmä viscerálny tuk, ten, ktorý obaľuje orgány, produkuje značné množstvo látok vyvolávajúcich zápal, čo prispieva k zdravotným komplikáciám spojeným s obezitou.
Stravovanie s vysokým obsahom nasýtených tukov, transtukov a rafinovaného cukru je spojené so zápalom v organizme, najmä u ľudí s nadváhou. Naučiť sa jesť vyvážene a od odborníkov, môžete napríklad aj v tejto výzve.
Fajčenie znižuje produkciu protizápalových látok, čím vedie k zvýšeniu zápalu v tele.
Pohlavné hormóny ako estrogén a testosterón potláčajú zápal. Nižšie hladiny týchto hormónov, ktoré sú bežné v pokročilom veku, zvyšujú riziko rozvoja zápalových ochorení.
Chronický stres vedie k nerovnováhe medzi pro- a protizápalovými molekulami a môže aktivovať zápalovú reakciu.
Ľudia s nepravidelným spánkovým režimom majú v tele viac zápalových markerov v porovnaní s ľuďmi, ktorí spávajú pravidelne osem hodín.
Výskum ukazuje, že chronický zápal sa s pribúdajúcim vekom zhoršuje.
Myslite na to, že tieto problémy nemusia spôsobiť chronický zápal u každého, a tiež, že niektoré prípady chronického zápalu nemajú jednoznačnú základnú príčinu.
Ak dlhodobo žijete s neliečeným zápalom, zápalová reakcia začne v určitom štádiu poškodzovať zdravé bunky, tkanivá a orgány, čo môže časom viesť k poškodeniu DNA, zjazveniu až odumretiu tkaniva. Chronický zápal je jedným z niekoľkých faktorov, ktoré prispievajú k nástupu a progresii rôznych ochorení. Doteraz najsilnejšie spojenie medzi chronickým zápalom a ochorením bolo pozorované pri cukrovke 2. typu a srdcovo.cievnych ochoreniach.
Medzi ďalšie chorobné stavy, ktoré sú spojené s chronickým zápalom patria:
Žiadny test nedokáže úplne presne diagnostikovať zápal alebo stavy, ktoré ho spôsobujú. Niektoré krvné testy sú však dobrým východiskovým bodom, pretože pomáhajú určiť, či sú v krvi prítomné biologické markery, typické pre zápal.
Tieto testy sa však považujú skôr za informatívne ako za diagnostické. Pomáhajú lekárom zistiť, či sa v tele zápal nachádza, no to, kde sa nachádza a čo ho spôsobuje, už musia zistiť diferenciálnou diagnostikou.
Čo sa vyšetruje v krvi, keď chceme zistiť prítomnosť zápalu?
C-reaktívny proteín (CRP) je proteín tvorený v pečeni, ako odpoveď na zápal. Vysoké hladiny CRP sú bežné u ľudí s chronickým zápalom, zápalovými ochoreniami, ale aj s akútnym zápalom. Vyšetrenie CRP sa tiež používa v ambulancii všeobecného lekára na odlíšenie vírusovej infekcie od bakteriálnej, aby sa predišlo zbytočnému predpisovaniu antibiotík.
Toto vyšetrenie meria, ako rýchlo sa erytrocyty (červené krvinky) usadia na dne skúmavky, ktorá obsahuje vzorku krvi. Normálne sa červené krvinky usadzujú pomerne pomaly. Vyššia rýchlosť usadzovania, ako sú normy, môže naznačovať v tele zápal.
Veľa ľudí nevie, že má v tele chronický zápal, až kým im nie je diagnostikovaná iná choroba. Ak máte pocit, že sa u vás objavili niektoré z bežných príznakov chronického zápalu, je dobré o tom povedať svojmu lekárovi.
Zápal nemusí vždy vyžadovať liečbu. Pri akútnom zápale odpočinok, ľad a dobrá starostlivosť o rany často postačia na vyhojenie v priebehu niekoľkých dní. Niekedy však neliečenie zápalu môže viesť k život ohrozujúcim stavom.
Napríklad počas alergickej reakcie môže zápal spôsobiť silný opuch, ktorý môže uzavrieť dýchacie cesty a znemožniť tak dýchanie. Ak dôjde k tejto reakcii, je nevyhnutné podstúpiť okamžitú liečbu. Bez liečby, sa tiež niektoré infekcie môžu dostať do krvi, čo v konečnom dôsledku vedie k sepse, čo je ďalší život ohrozujúci stav, vyžadujúci si neodkladné lekárske ošetrenie.
Keď sa zápal stane chronickým, je dôležité dostať ho čo najskôr pod kontrolu, aby nestihol napáchať väčšie škody v organizme. Medzi možnosti liečby zápalu patrí:
Nazývané tiež nesteroidné antiflogistiká (NSA). Ide o voľnopredajné lieky, medzi ktoré patrí napríklad aspirín, ibalgin alebo nalgesin. Lieky z tejto skupiny síce neodstránia príčinu zápalu, ale môžu pomôcť zmierniť bolesť, opuch, horúčku a iné príznaky. Dlhodobé užívanie nesteriodných protizápalových liekov je však spojené so zvýšeným rizikom niekoľkých stavov, vrátane peptického vredu a ochorenia obličiek.
Kortikosteroidy, ako je kortizol, sú typom steroidného hormónu. Znižujú zápal a potláčajú imunitný systém, čo je užitočné v prípade, že začne zápal napádať zdravé tkanivo. Dlhodobé užívanie kortikosteroidov však môže viesť k celému radu nežiaducich účinkov, ako je napríklad problém so zrakom, vysoký krvný tlak alebo osteoporóza.
Chudnutie, zvýšenie fyzickej aktivity a zmeny v stravovaní preukázateľne pomáhajú znižovať zápal, preto sú považované za vhodnú doplnkovú liečbu.
To, čo konzumujete, môže hrať pozitívnu aj negatívnu úlohu pri zvládaní chronického zápalu. Je známe, že rôzne potraviny majú protizápalové vlastnosti. Do tejto skupiny patria potraviny s vysokým obsahom antioxidantov a polyfenolov, ako napríklad:
Ak vám lekár alebo dietológ odporučil zmeniť stravovacie návyky, porozprávajte sa s nimi o stredomorskej diéte. Štúdia z roku 2018 zistila, že účastníci, ktorí dodržiavali túto diétu, mali nižšiu hladinu zápalových markerov v krvi.
Potraviny, ktorým by ste sa mali vyhnúť:
O nasledujúcich potravinách je známe, že môžu prispieť k zvýšeniu zápalu:
Ak sa snažíte liečiť chronický zápal, odporúča sa znížiť príjem týchto potravín. Nemusíte ich úplne vylúčiť, no skúste ich jesť len občas.