Zápalové ochorenie panvy je infekčné ochorenie postihujúce najmä ženské pohlavné orgány. Príčinou jeho vzniku je premnoženie a rozšírenie bakteriálnej infekcie z oblasti pošvy do maternice, vajíčkovodov a vaječníkov. Príznakom je hlavne bolesť v oblasti podbruška, ale niekedy je ochorenie asymptomatické (bez príznakov). Jediným jeho prejavom môže byť dlhší čas potrebný na otehotnenie, prípadne problém otehotnieť. Pri vaginálnom výtoku so zápachom alebo pri nepravidelnom menštruačnom krvácaní je dôležité včas vyhľadať lekársku pomoc.
Zápalové ochorenie panvy spôsobuje bakteriálna infekcia, ktorá sa nekontrolovateľne šíri z vagíny nahor do ďalších orgánov pohlavnej sústavy. Medzi najčastejších vyvolávateľov patrí baktéria Neisseria gonorrhoeae a chlamýdie. Žena sa obvykle nakazí pri nechránenom pohlavnom styku. Menej často sa na zápale v oblasti panvy podieľa premnožená bakteriálna flóra pošvy, ktorá sa cez krčok maternice šíri do maternice. Takáto infekcia môže nastať po pôrode, potrate alebo po hysteroskopickom výkone. Medzi rizikové faktory patrí časté striedanie sexuálnych partnerov a nechránený pohlavný styk.
Príznaky môžu byť nenápadné. Vyskytnúť sa môže až problém s otehotnením, zápalové ochorenie ho zapríčiňuje často. Klinické príznaky zápalu sú: bolesť v podbrušku, silný vaginálny výtok so zápachom, nepravidelná menštruácia a krvácanie, často po pohlavnom styku. Ďalej sa môže vyskytovať bolestivé močenie a horúčka so zimnicou. Medzi komplikácie zápalového ochorenia panvy patrí mimomaternicové tehotenstvo, najčastejšie vo vajíčkovode. Prejaviť sa môže aj ako náhla brušná príhoda následkom prasknutia vajíčkovodu. Ďalšie komplikácie: neplodnosť, chronický zápal alebo vytvorenie abscesu (dutinka naplnená hnisom) v oblasti maternice.
Keď sa objavia príznaky, je vhodné navštíviť gynekológa. Lekár na základe anamnézy, gynekologickéhoa ultrazvukového vyšetrenia posúdi stav pacientky. Medzi ďalšie vyšetrenia patrí odber krvi a vyšetrenie krvného obrazu, zápalových parametrov a odhalenie špecifických protilátok proti baktériám, ktoré sa podieľajú na zápalovom ochorení panvy.
Základom je antibiotická liečba, často sa využíva kombinácia viacerých antibiotík. Vhodné je vyšetrenie partnera, v prípade infekcie je potrebné liečiť aj jeho. Súčasťou liečby je sexuálna abstinencia, až do ukončenia antibiotickej terapie a testami sa nepreukáže preliečenie bakteriálnej infekcie.
Na zníženie rizika zápalového ochorenia panvy treba dodržiavať niektoré preventívne opatrenia: bezpečný sex s použitím prezervatívu, znalosť partnerovej sexuálnej histórie, vyhýbanie sa sexuálnemu styku s viacerými partnermi. Pri častej zmene sexuálnych partnerov je vhodné podstúpiť vyšetrenie na sexuálne prenosné infekcie, ktoré môžu byť pôvodcami zápalového ochorenia panvy. Aby sa udržala správna bakteriálna flóra pošvy, je dobré nepoužívať parfumovanú sprchovaciu kozmetiku a nepoužívať často vaginálne mydlá.