10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Závislosť od alkoholu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Závislosť od alkoholu je stav, pri ktorom je organizmus fyzicky aj psychicky závislý od pitia alkoholu. Je najčastejšou formou závislosti vo svete. Závislý nedokáže príjem alkoholu ani jeho množstvo ovládať. Napriek očividnému negatívnemu vplyvu na zdravie, osobnýchi pracovnýchvzťahovnedokáže s pitím prestať. Pri náhlom stopnutí pitia alkoholu typicky dochádza ku vzniku abstinenčných príznakov.

Vznik a príčiny

Celoživotné riziko vzniku závislosti od alkoholu má každý človek iné. Príčinou je množstvo faktorov, okrem prostredia je významná genetická výbava. Alkohol má tlmiace účinky, preto najmä u ľudí so psychickými problémami či nadmerným stresom je riziko vzniku závislosti na alkoholu najvyššie.

Príznaky

Ako pri všetkých typoch závislostí hlavným znakom býva, že vyhľadávanie látok schopných vyvolať závislosť nie je riadené vôľou. Pre alkoholikov je typická neustále sa zvyšujúca dávka potrebná na dosiahnutie potrebného efektu. Alkohol postupne zohráva hlavnú rolu v živote závislého. Všetky činnosti smerujú k získaniu alkoholu alebo sú nahradené samotným pitím. Napriek negatívnemu vplyvu na okolie, ktorého sú si závislí vedomí, nie sú schopní prestať. Často sú páchateľmi priestupkov či dokonca trestných činov. Užívajú alkohol v situáciách, keď môžu ohroziť seba aj iných (šoférovanie, plávanie a podobne).

Bežným znakom je aj skutočnosť, že alkoholici nadmerné pitie popierajú, čo je ďalším dôvodom konfliktov s blízkym okolím. Pitie v neobvyklom čase (napríklad ráno) je tiež jedným zo znakov závislosti.

Diagnostika

Existuje niekoľko postupov, ktoré zvýšia podozrenie, že pacient je závislý od alkoholu. Patrí sem základné fyzikálne vyšetrenie, rozhovor s pacientom a laboratórne testy. Najlepší prípad je, keď pacient sám príde s tým, že má problém s alkoholom. Tento moment je veľmi dôležitý, lebo je znakom uvedomenia si závažnosti situácie a odhodlania liečiť sa.

Liečba

Liečba závislosti od alkoholu je zložitá a vyžaduje spoluprácu pacienta, jeho rodiny a priateľov. Málo závažné prípady možno riešiť ambulantne u psychológa a účasťou na skupinových terapiách. Existuje množstvo združení, ktoré sa pomocou závislým zaoberajú na plný úväzok.

Vo vážnejších prípadoch je nutný takzvaný detox. Je to 7- až 10-dňová perióda, ktorá počas hospitalizácie pomáha zvládať prejavy abstinenčného syndrómu. Po detoxe zvyčajne nasleduje rezidenčná liečba. Trvá niekoľko týždňov – za prísnych režimových opatrení dochádza k postupnému odvykaniu. Počas tejto periódy je zvládanie závislosti jednoduchšie, pretože prebieha v kontrolovanom prostredí. Najťažšia časť nastáva po skončení pobytu a po návrate do bežného života so stigmou alkoholika.

V tomto období musí dôjsť k psychologickým zmenám, inak je relaps k opätovnému pitiu alkoholu veľmi pravdepodobný. Je nutné nanovo si zorganizovať život. Odstrihnúť vzťahy, ktoré by sťažovali dodržiavanie abstinencie, vytvorenie vlastného režimu a úplné vyhýbanie sa alkoholu. Podpora okolia je veľmi cenná a dôležitá, no vzhľadom na poškodenie vzťahov počas závislosti je opätovné nadväzovanie veľmi náročné.

Prevencia

Prevencia musí byť zameraná najmä na neplnoletých a mladých dospelých, ktorí sú v tomto veku náchylní na závislosti, nielen od alkoholu. Nedokončený vývoj ich mozgu ešte nedokáže spájať dôsledky, ktoré by alkoholizmus spôsobil. Preto by si rodičia mali starostlivo všímať zmeny ich správania, zmeny alebo problémy vo vzťahoch, snahu „zapadnúť”, zhoršujúci sa prospech v škole, časté zmeny nálad alebo defenzívne správanie. Najlepší spôsob je ísť deťom príkladom a v ich mladom veku v ich prítomnosti nepiť.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abstinenčný syndrómdetoxfyzická závislosťmozogpitie v neobvyklom čase