10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zažívacie ťažkosti

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zažívacieťažkostimôžu spôsobovať bolesť v oblasti žalúdka, hrudníka, ale i nadúvanie, grganie, zápchu, nechuť do jedla alebo dokonca vracanie. Ak je vracanie časté, vývratky obsahujú krv alebo dochádza k nevysvetliteľnému poklesu hmotnosti, treba navštíviť lekára. Nezanedbateľnú úlohu pri týchto ťažkostiach zohráva psychika človeka, ovplyvnená stresom alebo napätím v práci. Ak sa nezistí príčina, ktorá ťažkosti spôsobila, je veľmi náročné nájsť účinnú liečbu a to môže byť veľmi frustrujúce. V niektorých prípadoch zažívacie ťažkosti zmierňujú antacidá a blokátory protónovej pumpy, ktoré znižujú kyslosť žalúdka.

Vznik a príčiny

Zažívacie ťažkosti môžu vznikať v dôsledku rôznych faktorov, ako je prejedanie sa, prirýchle jedenie, príliš štipľavé jedlá, zvýšený obsah mastných jedál v potrave, fajčenie, konzumácia alkoholu, vedľajší efekt liekov. Ľahnúť do postele bezprostredne po jedle môže spomaliť tráviaci proces a spôsobiť diskomfort. Nepriaznivé faktory sa dajú odstrániť zmenou návykov a životného štýlu.

Gastroezofageálny reflux

Gastroezofageálny reflux sa vyznačuje zníženou schopnosťou žalúdka udržať svoj obsah, ktorý sa vracia do pažeráka. Patrí medzi časté ochorenia sprevádzané príznakmi ako pálenie za hrudnou kosťou alebo v krku, sťažené prehĺtanie, pocit plnosti a v niektorých prípadoch môže spôsobovať aj problémy s dýchaním. Pacientom trpiacim týmto ochorením sa odporúča prestať fajčiť, znížiť množstvo konzumovaného alkoholu, jesť menšie dávky, ľahnúť by si nemali skôr ako dve hodiny po jedle. Medikamentózna liečba zahŕňa antacidá, inhibítory protónovej pumpy, v najťažších prípadoch sa indikuje chirurgická operácia.

Žalúdočné vredy

Žalúdočné vredy sú nebezpečné ochorenie. Medzi hlavné príčiny vzniku tejto choroby patrí baktéria Helicobakter pylori, žalúdočná kyselina, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, rádioterapia, časté užívanie protizápalových liekov (aspirín, ibuprofen). Ochorenie sa prejavuje pálčivou bolesťou v oblasti žalúdka, vracaním, čiernou stolicou, nevysvetliteľným chudnutím, nechutenstvom. Žalúdočné vredy sa diagnostikujú endoskopom. Liečba spočíva opäť v režimových opatreniach a užívaní liekov na zníženie kyslosti žalúdka, prípadne v eradikácii H. pylori. Ak dôjde k perforácii vredu, je nutná okamžitá chirurgická liečba.

Ochorenie žlčových ciest

Medzi najčastejšie ochorenia žlčových ciest patrí vznik žlčových kameňov. Úskalím žlčových kameňov je možné upchatie žlčových ciest, ktoré zapríčiní zastavenie prítoku žlče do tenkého čreva a príznaky s tým spojené. V raných štádiách, kým sú žlčové kamene malé a neupchali žlčové cesty, sa ochorenie nemusí prejavovať, avšak pri upchatí odvodných ciest sa môžu objaviť príznaky ako bolesť v hornom nadbrušku, teplota, zimnica, nechutenstvo, vracanie, svetlá stolica. Žlčové kamene sa diagnostikujú pomocou ultrazvuku alebo endoskopickou retrográdnou cholangiopankreatikografiou (ERCP).

Prevencia

Všeobecnou prevenciou zažívacích ťažkostí je strava bohatá na vlákninu, dostatočne požuté kúsky jedla v primeranom množstve, pravidelný pohyb, vyhýbanie sa stresu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
chronická zápchačierna stolicagerdgrganienadúvanievracaniežalúdočné vredyžalúdokzápchazimnica