Pri zlomeninách rebier ide o situáciu, keď sapriamym nárazom alebo úderompreruší ich súvislosť. Môže ísť len o prasklinu v kosti, ale aj o zložitejšie zlomeniny, pri ktorých sa rebro rozlomí na viacero častí. Je to pomerne časté poranenie. Najčastejšie sú dôsledkom úrazov ako sú pády, nehody motorových vozidiel a zranenia pri kontaktných športoch. Typickým prejavom zlomenín rebier býva ostrá bolesť časti hrudníka, ktorá sa zhoršuje pri hlbokom dýchaní, kýchaní a pohybe. Väčšina prípadov sa sama zahojí v priebehu niekoľkých týždňov.
Rebrá sú kostené štruktúry, ktoré sa spájajú s chrbticou a hrudnou kosťou. Spoločne tvoria hrudný kôš. Ten chráni dôležité vnútorné orgány a cievy. Väčšina ľudí má dvanásť párov rebier, pričom posledné dva nie sú pripojené na hrudnú kosť. Pravdepodobnosť ich zlomenia je menšia, kvôli ich väčšej ohybnosti.
Najčastejšou príčinou vzniku zlomeniny rebier sú priame nárazy a údery do hrudníka. Často sú následkom bitiek, pádov, športových úrazov a autonehôd. Vzácnejšie môžu vznikať ako dôsledok opakovaného namáhania rebier, napríklad pri veslovaní alebo pri silnom kašli.
Zlomenina rebra sa prejavuje náhle vzniknutou bolesťou v postihnutej oblasti. V priebehu prvých hodín a dní sa stav môže zhoršovať. Bolesť býva oveľa výraznejšia pri hlbokom dýchaní, kašľaní, kýchaní a smiechu. Okrem toho bývajú veľmi bolestivé aj pohyby trupu – jeho otáčanie a ohýbanie. Zlomené rebrá sú výrazne citlivé na dotyk a tlak. V oblasti sa niekedy vytvorí krvná podliatina (modrina), ale nebýva to zvykom. Úraz môže byť sprevádzaný praskavým zvukom.
Pri vážnejších zlomeninách rebier sa občas poškodia blízke orgány a štruktúry. Nervy prechádzajúce popri rebre môžu byť pricviknuté medzi kosti a natrhnuté. To väčšinou spôsobí silnú bolesť. Okrem toho môže zlomené rebro prepichnúť pľúca, cievy, pečeň, slezinu alebo obličky. To môže mať následky ohrozujúce život.
Stanovenie diagnózy je založené na prítomnosti príznakov a RTG hrudníka. V priebehu vyšetrenia chirurg či ortopéd vyšetria hrudník. Všímajú si pri tom citlivosť a bolestivosť rebier. Pri podozrení na poškodenie iných orgánov môže lekár zvážiť ďalšie vyšetrenia, napríklad ultrazvuk brucha alebo CT snímkovanie.
Väčšina prípadov zlomených rebier sa zahojí sama v priebehu niekoľkých týždňov. Odporúča sa však dodržiavať pokojový režim. Okrem toho lekár môže naordinovať lieky proti bolesti (ibuprofen, paracetamol). Úľavu môže priniesť aj chladenie bolestivej oblasti. V niektorých vážnych prípadoch je jediným účinným postupom operačná liečba.