10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Abdominálna distenzia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Abdominálna distenzia je odborný názov pre roztiahnutie brušnej dutiny. Prejavuje sa zväčšením obvodu brucha, ktoré však nie je spôsobené nadváhou. Koža na bruchu môže byť v niektorých prípadoch napnutá. Distenzia býva najčastejšie spôsobená plynom, tekutinou a vzácne aj nádorom. Je dôležité zdôrazniť, že abdominálna distenzia nie je ochorením, ale príznakom. Prejavovať sa ňou môže množstvo pomerne neškodných stavov, ale aj život ohrozujúcich ochorení. Často ju sprevádza pocit plnosti brucha a jeho tlaková alebo kŕčovitá bolesť.

Vznik a príčiny

Brušná distenzia môže byť zapríčinená hromadením plynu v črevách, dôvodom býva:

Nadmerný príjem vlákniny

Vláknina je nestráviteľná zložka niektorých potravín. Bežne ju môžeme nájsť v ovocí, zelenine a obilninách. Jej nadmerný príjem zvyšuje činnosť črevných baktérií, ktoré produkujú plyny. Taktiež zahusťuje stolicu, čo má za následok jej sťaženévylučovanie.

Zápcha

Je charakteristická spomalenými črevnými pohybmi a zriedkavým vylučovaním stolice a uvoľňovaním plynov. Najčastejšie býva spôsobená zlými stravovacími návykmi, nedostatočným príjmom tekutín a nedostatkom pohybu.

Neznášanlivosť a alergie na potraviny

Zažívací systém niektorých ľudí môže zle reagovať na konzumáciu určitých potravín. Hlavné príznaky sú: náhly vznik bolestí brucha, abdominálnej distenzie, plynatosti, vracanie a hnačky. V prípade alergií môže mať veľmi vážny priebeh.

Nešpecifické črevné ochorenia

Sú dlhotrvajúce choroby čriev a konečníka. Ich príčina nie je celkom známa. Prejavujú sa striedajúcimi obdobiami príznakova obdobím zlepšenia stavu. Obdobia príznakov sú typické opakovanými hnačkami, bolesťami brucha, abdominálnou distenziou a trvalou únavou.

Paralytický ileus

Je stav, pri ktorom sa zastavujú akékoľvek pohyby čriev. Z toho dôvodu nedochádza k vylučovaniu žiadnych plynov či stolice a brucho môže zväčšiť svoj obvod. Býva prejavom nebezpečných ochorení, ako je zápal slepého čreva alebo pankreasu.

Ostatné

Príčin hromadenia plynu v črevách môže byť už z vymenovaných dôvodov veľké množstvo. Napríklad sú to infekcie tráviaceho systému alebo predmenštruačný syndróm (PMS).

Zvýšené množstvo tekutiny v brušnej dutine (po latinsky ascites)

Laicky sa tomuto stavu hovorí „voda v bruchu“. Skoro vždy je známkou vážneho zdravotného problému. Býva sprevádzaný miernymi tlakovými bolesťami brucha a pocitom plnosti. Pri väčších množstvách tekutiny býva koža na bruchu napnutá a môže spôsobovať namáhavé dýchanie najmä v polohe ležmo. Tvorbu tekutiny v bruchu môžu spôsobovať aj ochorenia pečene a obličiek, zlyhávanie srdca, podvýživa, ale i nádory brušných orgánov.

Nádory

Niektoré typy nádorov (napríklad cysty na vaječníkoch) môžu dorastať do obrovských rozmerov a tak napínať brušnú stenu.

Liečba

Brušná distenzia je iná takmer v každom prípade jej vzniku. Ale väčšina prípadov nahromadeného plynu môže byť zmiernená liekmi, ako je aktívne uhlie a simetikon. Tie pomáhajú odstráneniu plynu z čreva. Trvalejším riešením môže byť zmena životosprávy. Jej súčasťou by mala byť úprava stravy, vyhýbanie sa určitým potravinám, dostatočný príjem vody a telesná aktivita.

V prípade tekutiny v bruchu je jediným trvalým riešením liečba základného ochorenia. Ak je brušná distenzia prítomná dlhší čas alebo sa často vracia, výrazne sa odporúča vyšetrenie lekárom. Ten môže zvoliť vhodný liečebný postup a často zabrániť tak vzniku ďalších nebezpečných komplikácií.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abdominálna distenziabolesť bruchabruchohnačkaplynatosťúnavavracaniezápcha