Adenomyóza je chorobný stav, pri ktorom výstelka maternice vrastá do svalovej vrstvy jej steny. Typicky sa prejavuje predĺženým bolestivým menštruačným krvácaním a tlakovou bolesťou v podbruší. Najčastejšie ňou trpia ženy stredného veku a po menopauze spravidla ustupuje. Presný dôvod jej vzniku nie je známy. V niektorých prípadoch môže prejavy zmierniť liečba pomocou hormónov. Bolesti spojené s týmto ochorením môžu mať výrazne negatívny dopad na intímny, spoločenský aj pracovný život ženy. Preto by tento stav nemala zanedbávať a mala by sa zveriť do rúk lekárov.
Maternica je orgán uložený v panvovej dutine ženského tela. Jej stena sa skladá z troch častí: vnútorná výstelka (po latinsky endometrium), hrubá svalová vrstva (myometrium) a vonkajšia povrchová vrstva (perimetrium). V priebehu menštruačného cyklu dochádza k zmenám endometria. Počas menštruácie sa odlučuje a vyplavuje z tela spolu s krvou.
Pri adenomyóze vrastá endometrium do svalovej vrstvy maternice. Tam prechádza rovnakými zmenami ako pri normálnom stave, to môže spôsobovať veľké bolesti a silné krvácanie. Dôvod vzniku adenomyózy nie je presne známy. Odborníci uvažujú o vplyve predchádzajúcich operácií na maternici (napríklad cisársky rez), o narušení jej vývoja a o poškodeniach pri pôrode.
Prejavy adenomyózy sa môžu v jednotlivých prípadoch veľmi líšiť. U niektorých žien sa nemusí prejaviť vôbec alebo sa prejaví veľmi miernymi príznakmi. V iných situáciách však môže adenomyóza vyvolať veľmi bolestivé kŕče a silné, dlhé krvácanie pri menštruácii. Okrem toho sa môže maternica zväčšovať a tlačiť na okolité vnútorné orgány. To môže sprevádzať nadmerná citlivosť brucha na dotyk a tupá bolesť v podbruší. Niektoré ženy môžu trpieť aj bolesťami pri pohlavnom styku a nadmernou plynatosťou brucha.
Stanovenie diagnózy adenomyóza je v rukách gynekológa. Ten môže na základe opisu príznakov, vyšetrenia panvy a ultrazvukového zobrazenia maternice zistiť príčinu problémov.
Ak sú prítomné opísané príznaky adenomyózy odborníci odporúčajú vyhľadanie lekárskej pomoci, najmä v situáciách, keď bránia bežnému priebehu každodenných činností. Liečebný postup lekár prispôsobí závažnosti príznakov a veku ženy. Väčšina prípadov adenomyózy po menopauze sama odznie.
V menej závažných prípadoch môžu pomôcť protizápalové lieky proti bolesti (napríklad ibuprofen), pričom je dôležité začať ich užívať pred nástupom menštruácie. Občas môže lekár naordinovať liečbu pomocou hormónov. Vo veľmi vzácnych prípadoch je jedinou možnosťou úľavy od výrazných prejavov choroby chirurgické odstránenie maternice (hysterektómia).