27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Keď sa dieťatko predčasne narodí

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ak sa dieťatko narodí pred ukončeným 37. týždňom gravidity, označujeme ho ako nedonosené a nezrelé. Pôrodná hmotnosť býva pod 2500 gramov. V perinatologickom centre dostane vysokošpecializovanú starostlivosť, ktorá je zásadná pre jeho ďalší vývoj. Reakcie rodičov zvyčajne prechádzajú niekoľkými fázami. Do života rodiny vstúpi tím lekárov a sestričiek, ktorí pomáhajú zvládnuť novú situáciu.

Čakanie na narodenie dieťatka je jedným z najkrajších období v živote každej ženy a súčasne aj celej rodiny. Deväť mesiacov sa venuje najväčšia pozornosť čoraz viac guľatejšiemu brušku. Vyberajú sa mená, kočiarik, obliečky, počítajú jednotlivé týždne, gramy a centimetre.

Atmosféra počas gravidity je nasýtená snívaním. Snívaním o budúcom živote v celom jeho bohatstve: o prvom úsmeve, džavotaní, krôčikoch, hádzaní loptou, až po prvú tanečnú. Snívanie prebieha automaticky, nevyslovene, skryto. Celkové naladenie pozostáva z očakávania štandardného pôrodu a následnej starostlivosti.

Bábätko sa narodilo skôr

Počas gravidity sa snaží väčšina nastávajúcich mamičiek pre svoje bábätko urobiť maximum. Ale aj napriek dôslednej starostlivosti môže dôjsť k rôznym komplikáciám. Bábätko sa na svet dostaví skôr, než by malo a jeho prvá cesta smeruje úplne inam ako do postieľky vedľa maminej postele.

Všetky detičky narodené pred ukončeným 37. týždňom gravidity označujeme ako nedonosené a nezrelé. Pôrodná hmotnosť u týchto detí je pod 2500 gramov. Predčasne narodených detí na Slovensku je 8 – 9 %. Čím kratšie trvá tehotnosť, tým viac je dieťa nedonosené.

Najmä tí najmenší potrebujú k prežitiu špeciálne prostredie a náročnú starostlivosť na novorodeneckých jednotkách intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti. Ich nedozreté orgány totiž bez pomoci nedokážu zvládať samostatné dýchanie, udržiavanie telesnej teploty a trávenie.

Pôrod nezrelého dieťaťa prebieha úplne rovnako ako u dieťaťa v termíne. Tieto deti sa rodia prirodzenou cestou alebo cisárskym rezom. Priebeh pôrodu vždy súvisí s problémom, ktorý vedie k predčasnému pôrodu a rieši sa individuálne.

Šancu, ktoré má vaše bábätko, závisí na tom, aké dlhé obdobie vnútromaternicového vývoja má za sebou. Čím viac si tento pobyt bábätko skrátilo, tým bude nezrelšie a pravdepodobne ho čaká náročná cesta. Nedonosené dieťa vyžaduje určitú starostlivosť a jej stupeň závisí na tom, s akou hmotnosťou a v akom týždni gravidity sa narodilo.

Akú starostlivosť dostane bábätko v špecializovanom centre?

Životaschopnosť plodu je dohodou stanovená na 24. + 0. týždeň gravidity. Zásadné pre prežitie dieťaťa je vyzretie pľúc a súhra dýchacích funkcií s krvným obehom. Lekári v perinatologických centrách (pericentrách), kde by sa mali rodiť veľmi nezrelé deti pred 29. týždňom tehotnosti, vedia pomocou liekov pred pôrodom nastaviť všetko tak, aby životné funkcie veľmi nezrelého dieťaťa po pôrode udržali stabilitu jeho vnútorného prostredia.

Tieto centrá majú špeciálne vybavenie, preto je veľmi dôležité, aby mamička s bábätkom v brušku (“in utero”) bola prijatá do takéhoto centra. V centre dieťa dostane ihneď po narodení vysokošpecializovanú starostlivosť, ktorá je zásadná pre prežitie a jeho ďalší vývoj.

V prípadoch, že z rôznych dôvodov nie je možný preklad do pericentra, sú mamičky do pôrodu ošetrované v pôrodnici, kde sa im poskytuje prenatálna starostlivosť, vrátane podávania liekov na zrenie pľúc plodu. Po narodení sú do stabilizácie liečené a ošetrované na jenotkách intenzívnej resuscitačnej starostlivosti (JIS) a následne transportované na jednotku vysokošpecializovanej resuscitačnej starostlivosti.

Stav nezrelých bábätiek môžeme rozdeliť do týchto stupňov:

  • ľahká nezrelosť 36 – 37. týždeň tehotnosti
  • stredná nezrelosť 32. – 35. týždeň tehotnosti
  • ťažká nezrelosť 28. – 31. týždeň tehotnosti
  • extrémna nezrelosť – pod 28. týždeň tehotnosti.

Podľa hmotnosti ich môžeme rozdeliť:

  • novorodenec s normálnou hmotnosťou – nad 2500 gramov
  • novorodenec s nízkou pôrodnou hmotnosťou od 1500 – 2500 gramov
  • novorodenec s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou od 1000 -1500 gramov
  • novorodenec s extrémne nízkou pôrodnou hmotnosťou – pod 1000 gramov.

Hlavne veľa starostlivosti, pozornosti a lásky

Narodenie bábätka je pre celú rodinu veľkou udalosťou. Narodenie nedonoseného dieťaťa je pre všetkých stresujúce. Všetci boli vnútorne nastavení na určitý priebeh, ktorý je narušený. Z tohto plynie zmätok, neistota, zmeny na poslednú chvíľu, improvizácia. Do popredia sa dostáva predovšetkým šok a dezorientácia. Reakcie rodičov prechádzajú niekoľkými fázami. Prežívajú smútok, žiaľ, nepokoj, apatiu, vinu, hnev, depresiu. Každý z rodičov to však neprežíva rovnako.

Do života rodiny vstupuje tím lekárov a sestričiek, ktorí sa vám budú snažiť pomôcť zvládnuť danú situáciu. Zrozumiteľne vysvetlia, čo sa s vaším bábätkom deje, aký je jeho aktuálny zdravotný stav, čo by sa malo diať v najbližších dňoch a veľmi zhruba predpovedať dĺžku pobytu v nemocnici.

Každé dieťa je iné. Nedonosené deti sa vyvíjajú inak a iným tempom. Netreba zabúdať na korigovaný vek, čiže odčítať čas, o ktorý sa dieťa skôr narodilo.

Aké sú pocity rodičov a čo s tým?

Bezmocnosť, zúfalstvo, vyčerpanie, podráždenie, pocity previnilosti, osamotenia, nepochopenia, nerozhodnosti, veľké obavy z budúcnosti, ale i pocit, že nič nezvládajú. Môže byť prítomný stav, že necítia lásku k svojmu dieťaťu. Obavy o dieťa sprevádzajú život väčšiny rodičov. Ich strach je veľký, pretože bábätko je drobné a veľmi ľahko zraniteľné.

Bude preto potrebovať Vašu lásku a prítomnosť, ktorá mu určite pomôže tieto problémy prekonať. Vyčerpanie môže začínať krátko po pôrode, je to prirodzená reakcia organizmu na veľký stres.

Pre mamičky je vhodné, ak realizujú nenáročné športové aktivity, napríklad prechádzky. Je dobré hovoriť o svojich problémoch so svojim partnerom, rodičmi, priateľmi, nenechávať si svoje pocity pre seba. Ak sa k problémom pridružia zdravotné komplikácie či depresie, je potrebné vyhľadať pomoc špecialistu.

Dieťatko, ktoré je hospitalizované na JIS, je možné navštevovať, hovoriť s ním, pohladiť, skúsiť jemné masáže a klokankovanie. Je dobré komunikovať s príbuznými o malých každodenných pokrokoch dieťaťa, tešiť sa z nich, bábätko si fotografovať. Nedonosenosť je pre dieťa a jeho rodičov celoživotnou témou.

Na záver pre všetkých rodičov nedonosených bábätiek pripájam básničku od zdravotnej sestry z jednotky resuscitačnej intenzívnej starostlivosti. V súčasnosti je z nej divadelná režisérka.

Alena Lelková

Bude mať aj pehy

Je ako bábätko.

Nie taký pekný,

ale taký malý

(má sotva dve kilá).

A keď plače,

akoby mňaukalo stratené mača,

celkom potichučky.

Býva v plexisklovom dome,

úplne sám

a so svetom ho spája spleť hadičiek a rúrok.

Presné dávky.

Presné koncentrácie.

Ešte nevníma pár slaných očí

za sklenenou stenou.

Keby ich vnímal,

určite by sa usmial.

Ešte nikdy neochutnal slnko.

Keby ochutnal,

určite by sa usmial.

Teraz ešte nie,

ale onedlho

aj on ukáže svetu

svoje rozosmiate zuby

a na nose bude mať

štyri pehy.

Úplne normálne,

iba trochu drahšie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť panvykomplikácie v tehotenstvematernicapredčasný pôrodtehotenstvo