19.08.2024 • 5 minút na prečítanie

7 pravidiel pri výchove detí s ADHD

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Výchova detí s ADHD si vyžaduje individuálny prístup a jasne stanovené pravidlá. Ak sú dôsledne dodržiavané v rámci rodiny a školy, spolupráca s dieťaťom je ľahšia.

Čo je to ADHD?

ADHD je skratka anglického pomenovania poruchy pozornosti s hyperaktivitou (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), ktorá sa používa aj u nás. Ide o poruchu, pri ktorej majú deti problém so sústredením a zároveň je ovplyvnená ich schopnosť kontrolovať impulzívne správanie.

Príznaky ADHD u detí

Prvé prejavy ADHD sa vo väčšine prípadov objavia už v detstve a môžu pretrvávať až do dospelosti.

Medzi príznaky ADHD u detí patrí:

  • nepozornosť
  • hyperaktivita
  • impulzivita

Pre deti s ADHD je typické, že majú problém so sústredením a udržaním pozornosti.

Dieťa napríklad nevydrží sedieť na jednom mieste, je nedočkavé, skáče do reči, nedokončí začatú aktivitu a pri hre odbieha, neprestajne sa hýbe (ťapká, skáče, nevie byť potichu).

Častým prejavom ADHD tiež môže byť rýchle konanie bez plánovania a premyslenia následkov.

Deti s touto poruchou však na druhej strane majú aj mnoho pozitívnych vlastností, ako sú kreativita, intuícia a zmysel pre humor.

Freepik.com

7 pravidiel vo výchove dieťaťa s ADHD

Ak má vaše dieťatko ADHD, je vhodné, aby ste pri výchove dodržiavali určité pravidlá. Ich cieľom je pomôcť mu lepšie zvládnuť prejavy ochorenia, podporiť jeho rozvoj a zlepšiť celkové zaradenie v spoločnosti (či už medzi ostatnými deťmi, alebo v rodine).

  1. Denná rutina – deťom s ADHD pomáha, ak majú zavedenú pevnú dennú rutinu. Vďaka nej sa dokážu lepšie koncentrovať a orientovať v čase.
  2. Pravidelné prestávky – do dennej rutiny by ste mali zaradiť aj pravidelné prestávky, ktoré dieťaťu umožnia uvoľniť energiu a môžu mu pomôcť zlepšiť sústredenie. Je optimálne, ak sú prestávky krátke a časté.
  3. Vhodné prostredie – aby sa dieťa dokázalo lepšie sústrediť, vytvorte pre neho priestor, ktorý bude organizovaný a prehľadný. Veľmi dôležité je, aby bola čistá a uprataná najmä študijná či pracovná zóna.
  4. Jednoduchá a jasná komunikácia – pri komunikácii sa snažte používať čo najjednoduchšie a jasne formulované vety. Mali by byť krátke a zrozumiteľné. Vždy sa presvedčte, či vás dieťa počúva (napr. udržiavajte očný kontakt), a následne sa uistite, že pochopilo, čo ste mu povedali.
  5. Trpezlivosť a podpora sebaovládania – výchova dieťaťa s ADHD môže byť náročná a vyčerpávajúca. Aj napriek tomu sa snažte byť trpezliví. Aby ste podporili sebaovládanie vášho dieťaťa, usilujte sa ho naučiť jednoduché techniky, ktoré mu pomôžu zastaviť sa a premyslieť ďalšie kroky. Takouto technikou môže byť napríklad počítanie do tri či hlboké dýchanie.
  6. Nešetrite pochvalou – pochvala nielen za dobrý výkon, ale predovšetkým za snahu. Zlatým výchovným pravidlom je zariadiť veci tak, aby ich dieťa urobilo dobre, a vy ste ho za to mohli pochváliť.
  7. Netrestajte – tresty, výčitky, posmešky a vynútené sľuby nepomôžu, pretože náprava nie je len vecou dobrej vôle, ale hlavne taktického výchovného prístupu.
Freepik.com

Dieťa s ADHD v škôlke a škole

Pre deti s ADHD môže byť návšteva materskej škôlky či školy výzvou, a to ako pri samotnom vzdelávaní, tak aj vytváraní sociálnych vzťahov. V súvislosti s touto skutočnosťou je dôležité, aby ste ako rodičia pravidelne komunikovali s učiteľmi.

Niektorým deťom veľmi pomáha, ak majú vytvorený individuálny vzdelávací plán prispôsobený ich špecifickým potrebám.

Presný a predvídateľný plán na ne pôsobí upokojujúco a pomáha im ľahšie prekonať stresujúce situácie.

No aj napriek jeho existencii by ste sa mali snažiť o zaradenie dieťaťa do kolektívu. Malo by cítiť, že je súčasťou triedy, spolupracovať s ostatnými a rozvíjať sociálne zručnosti.

Optimálny prístup zo strany rodičov aj učiteľov

Ako bolo spomenuté vyššie v rámci pravidiel, je vhodné, aby deti počas výučby mali častejšie krátke pauzy a aby s nimi učitelia komunikovali stručne a výstižne.

Domáce úlohy by mali byť primerané a prispôsobené potrebám dieťaťa.

Zásadným a pre úspech nevyhnutným predpokladom je klásť dôraz na:

  • vopred známy rozvrh
  • jasné a jednoznačné vymedzenie pravidiel a hraníc
  • jasne formulované očakávania
  • dôslednosť vo výchovných postupoch
  • dostatok hier a pohybu
Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje