Výchova detí s ADHD si vyžaduje individuálny prístup a jasne stanovené pravidlá. Ak sú dôsledne dodržiavané v rámci rodiny a školy, spolupráca s dieťaťom je ľahšia.
ADHD je skratka anglického pomenovania poruchy pozornosti s hyperaktivitou (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), ktorá sa používa aj u nás. Ide o poruchu, pri ktorej majú deti problém so sústredením a zároveň je ovplyvnená ich schopnosť kontrolovať impulzívne správanie.
Prvé prejavy ADHD sa vo väčšine prípadov objavia už v detstve a môžu pretrvávať až do dospelosti.
Medzi príznaky ADHD u detí patrí:
Pre deti s ADHD je typické, že majú problém so sústredením a udržaním pozornosti.
Dieťa napríklad nevydrží sedieť na jednom mieste, je nedočkavé, skáče do reči, nedokončí začatú aktivitu a pri hre odbieha, neprestajne sa hýbe (ťapká, skáče, nevie byť potichu).
Častým prejavom ADHD tiež môže byť rýchle konanie bez plánovania a premyslenia následkov.
Deti s touto poruchou však na druhej strane majú aj mnoho pozitívnych vlastností, ako sú kreativita, intuícia a zmysel pre humor.
Ak má vaše dieťatko ADHD, je vhodné, aby ste pri výchove dodržiavali určité pravidlá. Ich cieľom je pomôcť mu lepšie zvládnuť prejavy ochorenia, podporiť jeho rozvoj a zlepšiť celkové zaradenie v spoločnosti (či už medzi ostatnými deťmi, alebo v rodine).
Pre deti s ADHD môže byť návšteva materskej škôlky či školy výzvou, a to ako pri samotnom vzdelávaní, tak aj vytváraní sociálnych vzťahov. V súvislosti s touto skutočnosťou je dôležité, aby ste ako rodičia pravidelne komunikovali s učiteľmi.
Niektorým deťom veľmi pomáha, ak majú vytvorený individuálny vzdelávací plán prispôsobený ich špecifickým potrebám.
Presný a predvídateľný plán na ne pôsobí upokojujúco a pomáha im ľahšie prekonať stresujúce situácie.
No aj napriek jeho existencii by ste sa mali snažiť o zaradenie dieťaťa do kolektívu. Malo by cítiť, že je súčasťou triedy, spolupracovať s ostatnými a rozvíjať sociálne zručnosti.
Ako bolo spomenuté vyššie v rámci pravidiel, je vhodné, aby deti počas výučby mali častejšie krátke pauzy a aby s nimi učitelia komunikovali stručne a výstižne.
Domáce úlohy by mali byť primerané a prispôsobené potrebám dieťaťa.
Zásadným a pre úspech nevyhnutným predpokladom je klásť dôraz na:
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje