17.12.2020 • 8 minút na prečítanie

Plánujete? Výživová poradkyňa o tom, ako pripraviť telo na otehotnenie. Toto povedzte partnerovi!

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

    Pre zdravý vývoj a vysokú imunitu dieťatka tvorí základ jeho maminka. Od jej životosprávy závisí výživa plodu ešte v brušku. Preto ak plánujete bábätko,  je ideálne organizmus pripraviť. Pár zásadných odporúčaní dáme aj budúcim oteckom.

    V článku sa dozviete:

    • Koľko času venovať telu pred snahou.
    • Čo v životospráve môže márniť snahu o dieťa.
    • Najlepší vzor stravovania pred i počas tehotenstva – vitamíny, minerály, stopové prvky.
    • Mala by každá žena užívať kyselinu listovú?
    • Kedy a aké doplnky výživy sú prospešné.
    • Výživa športovca počas príprav na počatie.
    • Ochorenie štítnej žľazy a otehotnenie.
    • Vplyv alkoholu na pohlavné bunky ženy a muža – je v tom rozdiel!
    • Čo prospieva kvalite a rýchlosti spermií.

    Rozprávali sme sa s členkou Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu, nutričnou poradkyňou Evou Blaho, ktorá po štúdiu zdravej výživy na austrálskej univerzite a pôsobení na klinike celostnej medicíny nadobudla cenné skúsenosti.  V súčasnosti pôsobí v Bratislave a pomáha najmä budúcim, a už tehotným mamičkám, ktoré môžu ovplyvniť zdravie svojich detí ešte pred pôrodom.

    Aký dlhý čas by budúci rodičia mali venovať príprave, aby vytvorili telu čo najlepšie podmienky pre otehotnenie a vývoj plodu?

    Je dôležité začať s prípravou aspoň 3 až 4 mesiace pred plánovaním počatím. Ženy si môžu dať sledovať hormonálny profil, a podľa potreby ovplyvniť hodnoty hormónov. Na počatie sú potrební dvaja, a preto by sa prípravy mali zúčastniť obidvaja partneri. Vývoj vajíčka trvá okolo 100 dní, mužské spermie majú cyklus okolo 70 dní kým dozrejú, a dostanú sa do ejakulátu. Obdobie troch mesiacov je preto dôležité u oboch.

    Aké stravovacie zásady vo všeobecnosti ženám odporúčate?  

    Určité zmeny v stravovaní, prípadne životnom štýle, je potrebné spraviť, no netreba zachádzať do žiadnych extrémov, detoxikácií  a určite neaplikovať žiadne diéty.  Pred poradenstvom sa s pármi vždy odrazíme od aktuálneho zdravotného stavu oboch budúcich rodičov, a podľa toho si nastavíme úpravu životosprávy.

    Pre niekoho to môže znamenať len zaradiť viac bielkovín, zeleniny, zvýšiť pitný režim alebo pohybovú aktivitu. Základné odporúčanie je vyvážená strava s dôrazom na kvalitné potraviny. Dôležité je aby boli zastúpené kvalitné bielkoviny a tuky, napríklad vajcia, avokádo, orechy, losos, kokosová smotana, olivy. Ako vzor si môžeme zobrať stredomorskú stravu.

    U niekoho je ďalej potrebné obmedziť alkohol, cigarety, cukor či dokonca používanie telefónov a počítača alebo v prípade nadváhy, zhodiť pár kíl.

    Strava a plodnosť
    ZDROJ:Oleggg/Shutterstock.com

    Keď sme pri nerestiach a negatívnych vplyvoch. Aké sú najväčšie ,,márniče´´ snaženia sa?

    Najväčším rizikovým faktorom je obezita a fajčenie. Mužská neplodnosť môže byť zapríčinená infekciou, úrazom alebo ochorením. Stres je tiež veľkým faktorom, pretože kortizol blokuje hormón zodpovedný za tvorbu spermií.

    Čo by v strave nemalo chýbať a čo naopak rozhodne vylúčiť?

    Obmedziť je treba to, čo aj pri bežnom racionálnom stravovaní – polotovary, alkohol, nadmerné sladenie, pesticídy, trans mastné kyseliny a kofeín. Počas prípravy na tehotenstvo je veľmi dôležitý príjem antioxidantov. Tie  sa nachádzajú prevažne v čerstvej zelenine a ovocí. 

    Je dobré staviť na sezónnosť ovocia a zeleniny alebo sú isté potraviny aj mimo našich zemepisných šírok, ktoré sú v tomto smere prospešné?

    Riadenie sa sezónnosťou je veľké plus, ale v zimnom období môže byť náročnejšie nájsť sezónnu čerstvú zeleninu. Vtedy je lepšia akúkoľvek ako žiadna. Prospešná je aj zelenina vo fermentovanej forme, ako napríklad kvasená kapusta, pickles a tiež čerstvé vňate dopĺňajú zásobu vitamínu C. 

    Zdravá strava
    ZDROJ:Ekaterina Pokrovsky/Shutterstock.com

    Mala by každá žena užívať kyselinu listovú či vitamín D pred plánovaným oplodnením?  Na čo strava nestačí a kedy treba siahnuť po doplnkoch výživy? 

    Počas tehotenstva má žena zvýšenú spotrebu vitamínov – jód, kyselina listová, vitamín B12, vitamín C, E, D, vápnik, horčík, omega-3 mastné kyseliny, ale poväčšine ich vie získať z vyváženej stravy.

    Užívanie doplnkov má zmysel, keď je potvrdený nedostatok alebo sú aspoň nejaké prejavy nedostatku istého vitamínu či stopového prvku. Preventívne užívanie kyseliny listovej môže pomôcť, no nie je nutné v každom prípade. 

    Vitamín D3 môže byť prospešný, no začať s jeho užívaním by ste mali taktiež až na základe výsledkov testov! Dôležitú úlohu pre zdravý reprodukčný systém a jeho fungovanie má zinok.

    Doplnky výživy
    ZDROJ:blackzheep/Shutterstock.com

    Čo by v strave žien, ktoré veľa cvičia a športujú podľa vašich skúseností mohlo chýbať? Je v poriadku príjem doplnkov pre športovcov?

    Z mojej skúsenosti majú ženy, ktoré cvičia, poväčšine vyvážený jedálny lístok. V niektorých prípadoch je možno obmedzený prísun sacharidov alebo tukov a vtedy je dobré ich navýšiť. Proteínové nápoje a doplnky nepredstavujú nejaké veľké riziko, ale samozrejme záleží aké a koľko. A hlavne či sú iba doplnkom ku kvalitnej strave alebo ju nahrádzajú.

    Nakoľko môže v snahe otehotnieť spôsobiť problémy ochorenie štítnej žľazy?

    Pri ochoreniach štítnej žľazy môže dlhšie trvať kým dôjde k otehotneniu. Štítna žľaza ovplyvňuje libido u oboch pohlaví, a u žien aj menštruačný cyklus. Neskôr, počas tehotenstva je tiež jedným z faktorov pri potratoch alebo predčasnom pôrode. Dôležité je byť pod dohľadom lekára a udržiavať optimálnu hladinu hormónov štítnej žľazy. Strava a nutrienty môžu pomôcť popri klasickej liečbe. Odporúčania na konkrétne potraviny sa upravujú podľa toho či sa jedná o zníženú alebo zvýšenú činnosť štítnej žľazy.

    Niektoré ženy pred plánovaným počatím úplne prestali piť alkohol aj rok vopred. Naozaj má zmysel dať alkoholu úplnú stopku? Ako vplýva na pohlavné bunky mužov aj žien?

    V každom prípade je bezpečnejšie a prospešnejšie pre organizmus minimalizovať konzumáciu alkoholu. U mužov tá stopka jednoznačne má zmysel. Je vedecky potvrdené, že alkohol ovplyvňuje kvalitu (morfológiu) spermií, ich pohyblivosť a počet. Vysoká konzumácia vína, piva alebo tvrdého alkoholu má vplyv na hormóny čo vyústi do zníženia testosterónu a rovnako to ovplyvní schopnosť spermie dozrieť v semenníku, čo sa prejaví zvýšeným počtom abnormálnych spermií. U žien to nie je také jednoznačné. Nemyslím tým, že by to vyslovene zlepšovalo kvalitu vajíčok, skôr nie je potvrdená spojitosť s ich poškodením.

    Alkohol a plodnosť
    ZDROJ:G-Stock Studio/Shutterstock.com

    A kofeín? Ovplyvňuje plodnosť ?

    U kávy nie je jednoznačne jasné ako ovplyvňuje plodnosť, niektoré štúdie poukazujú na dlhší čas otehotnenia, iné toto spojenie popierajú. Závisí to aj od množstva vypitej kávy. Dve brazílske štúdie uverejnené v roku 2005 potvrdzujú že kofeín zlepšuje pohyblivosť spermií. Zatiaľ sa však nedokázalo že by zvyšoval aj predpoklady na počatie. Pokojne si doprajte dve zdravé šálky denne.

    Aké odporúčania máte pre mužov? Čo prospieva kvalite a rýchlosti spermií? 

    Ak muži chcú, aby mali rýchle spermie, musia sa hýbať aj oni a byť aj hydratovaní. Kvalite a rýchlosti spermií prospieva okrem kvalitnej a vyváženej stravy pravidelný pohyb a dostatok tekutín. S mužskou neplodnosťou je spojený nedostatok zinku. Štúdie dokazujú, že kombinácia zinku s kyselinou listovou zvýši počet spermií. Ako pri každom doplnku, aj pri ňom si dajte pozor na nadužívanie, ktoré môže mať rovnaký negatívny účinok ako jeho deficit. Snažte sa ich doplniť najmä zo stravy.

    Pohyblivosť spermií
    ZDROJ:baranq/Shutterstock.com

    Ktoré potraviny sú ich najbohatšími zdrojmi?

    Skvelým zdrojom zinku sú tekvicové semienka, bravčové mäso, tmavé kuracie mäso. Potraviny bohaté na kyselinu listovú zahŕňajú zelenú zeleninu ako brokolica, ružičkový kel a klíčky, ale môžeme ju nájsť aj vo fazuli a papayi.

    Niektoré štúdie zavrhujú sóju. Je táto potravina bezpečná?

    Sója je vhodná pri ochoreniach prostaty, ale na počet spermií nemá až taký výrazný vplyv. Každá potravina je bezpečná, všetko závisí od množstva a frekvencie konzumácie. Pre ženy je vhodnejšia skôr v období menopauzy.

    Z vašej praxe a skúseností – v čom robíme najčastejšie chybu a čo by v tejto téme potrebovalo väčšiu osvetu?

    Ženy, ale aj muži, často prejdu na obmedzený prísun tukov, najčastejšie v snahe schudnúť. Je to však veľká chyba. Tuky sú pre naše telo nevyhnutné, a práve konkrétne pre tvorbu a reguláciu hormónov, aj tých čo ovplyvňujú plodnosť.

    Redakcia Lekar.sk ďakuje za rozhovor.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Zdravý život
    maternicatehotenstvozdravý životný štýl