10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Akupunktúra

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Akupunktúra je metóda alternatívnej medicíny, ktorá patrí medzi najstaršie liečebné praktiky. Princíp tejto terapie spočíva v aplikácii tenkých ihiel do špecifických bodov na povrchu ľudského tela. Podľa tradičnej čínskej medicíny sú tieto body spojené s cieľovými orgánmi dráhami, ktoré nesú životnú energiu čchi. Základom je diagnostika akýchkoľvek nesprávnych odchýlok energie a snaha o opätovné vyrovnanie energie.

Princíp akupunktúry

Veľmi tenké ihly sa zabodávajú do kože na povrchu tela do presne stanovených bodov. Týchto bodov je na tele opisovaných až dvetisíc. Väčšina z nich leží na 14 dráhach, pomenovaných podľa orgánov, ktoré reprezentujú. Pomocou týchto bodov sa dá ovplyvňovať tok životodarnej energie čchi a vyrovnávať protikladné zložky jin a jang. Dôležitá je harmónia jin a jang. Keď jedna zo zložiek prevláda, ide o prejav chorobného stavu.

Hlavné ciele akupunktúry

Akupunktúra sa snaží upravovať akútne alebo chronicky narušené regulácie vnútorných orgánov a ich funkcie. Ďalej je zameraná na blokáciu alebo moduláciu bolesti na rôznych úrovniach nervového systému. Pôsobí psychoregulačne, ale aj imunomodulačne a snaží sa upravovať narušené motorické a senzitívne funkcie nášho tela.

Akupunktúra dopĺňa klasické medicínske postupy a spolu s liečebnými postupmi zlepšuje kvalitu života pri chronických, nevyliečiteľných ochoreniach. Táto liečebná metóda má aj preventívny účinok. V prevencii sa využívajú najmä akupunktúrne body, ktorých ovplyvnením možno posilniť imunitu človeka, a to zvýšením celkovej odolnosti a obranyschopnosti organizmu. Jednou z najväčších výhod akupunktúry je, že nemá nepriaznivé vedľajšie účinky, nezaťažuje pečeň ani obličky, na rozdiel od farmakologicky pôsobiacich liečiv.

Liečba

Akupunktúra sa využíva hlavne na liečbu alergických prejavov, ako sú ekzémy, senná nádcha, astma či žihľavka, bolestí hlavy (často práve pri migrénach), bolestí chrbta, končatín, kĺbov, neurologických porúch, ako sú tiky, tinitus či neuralgie trojklaného nervu, pooperačných, poherpetických a reumatických bolestí, nepravidelného a bolestivého menštruačného cyklu, klimakterických problémov, ako sú návaly tepla, na liečbu porúch spánku, závislostí a abstinenčných príznakov.

Akupunktúra pozitívne vplýva na náš imunitný systém a dokáže ovplyvňovať úzkostné stavy a stres. Preventívna akupunktúra prispieva k navodeniu psychickej a fyzickej pohody. Samotná akupunktúra dokáže tíšiť bolesť, ale vždy je podstatné aj zapojenie ďalších techník, ako sú rehabilitačné cvičenia, joga, správne stravovacie návyky. Počet ošetrení, ktoré zaručia úľavu, je individuálny, pohybuje sa od jedného do pätnásť v jednej sérii. Sérií akupunktúry možno robiť viac, ale vždy treba dodržať medzi nimi prestávku dva až štyri týždne.

Kedy je akupunktúra nevhodná

Táto liečebná metóda sa nemôže používať počas tehotenstva, hlavne v období druhého a tretieho trimestra, pri infekčnom ochorení, pri krvácavých stavoch. Nemali by sa jej podrobovať ani pacienti s akútnou psychózou, nevhodná je pri motorickom nepokoji a pre deti. Neodporúča sa ani pri ochoreniach srdca a obličiek či pri zlyhávaní dýchania.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abstinenčné príznakybolesť hlavyhlavamigrénanávaly teplaporucha spánku