10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Akútny cholinergický syndróm

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Cholinergický syndróm je výsledkom zvýšenej aktivity acetylcholínu na centrálnych a periférnych muskarínových a nikotínových receptoroch a je potenciálne smrteľný. Acetylcholín je neurotransmiter na pre- a postgangliových parasympatických, pregangliových sympatických a somatických nervoch. Je tiež dôležitým neurotransmiterom v centrálnej nervovej sústave (CNS).

Príčina

Akútny cholinergický syndróm môže byť dôsledkom kontaminácie alebo nadmerného vystavenia určitým chemikáliam vrátane nervových činidiel a organofosfátovým insekticídom. Otrava nikotínom môže mať podobné symptómy, pretože zahŕňa i nadmernú parasympatickú stimuláciu. Syndróm môže prepuknúť aj pri užití určitých jedovatých húb.

Príznaky

V dôsledku cholinergického syndrómu prestávajú svaly reagovať na stimuláciu acetylcholínom, čo vedie k ochrnutiu, zlyhaniu dýchania a ďalším príznakom a symptómom, ktoré pripomínajú otravu organofosfátom. Medzi ďalšie príznaky patrí zvýšené potenie, slinenie, bronchiálne (prieduškové) sekréty a zúženie zreníc (mióza).

Medzi symptómy zvýšenej cholinergickej stimulácie radíme aj:

  • stimuláciu slinných žliaz
  • inkontinenciu
  • gastrointestinálne ťažkosti: zmeny hladkého svalového tonusu spôsobujú gastrointestinálne problémy vrátane kŕčov
  • vracanie
  • svalové kŕče: stimulácia kostrového svalu (v dôsledku stimulácie nikotínového acetylcholínového receptora)

Liečba

Niektoré prejavy cholinergického syndrómu môžu byť liečené antimuskarínovými liekmi, ako je atropín. Dôležité je poskytnúť pacientovi pomoc pri problémoch s dýchaním. Ak atropín nezlepší svalovú silu a schopnosť dýchať u pacienta s cholinergickým syndrómom, takýto pacient bude potrebovať mechanickú ventilačnú podporu prostredníctvom endotracheálnej intubácie, kým sa kríza nevyrieši. Respiračný problém počas cholinergickej krízy, bohužiaľ, nemá farmakologické riešenie alebo terapiu.

Prevencia

Bylinné prípravky sú čoraz populárnejšie a čoraz viac sa používajú. Hoci ide o prírodné rastliny, ktoré sú často mylne považované za neškodné v porovnaní so západnými liekmi, je potrebné pri ich užívaní zvýšiť opatrnosť, napríklad v dôsledku výskytu akútnej a chronickej bylinnej intoxikácie. Predpokladá sa, že pravdepodobnou príčinou je kontaminácia bylín pesticídmi, ako sú zvyšky organofosfátu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
cholingerický syndróminkontinenciakŕčemozogvracanie