Akútny zápal podžalúdkovej žľazy (akútna pankreatitída) je zápalové ochorenie tejto žľazy tráviacej sústavy. Vo väčšine prípadov ide o ľahké, prechodné poškodenie spôsobené práve prebiehajúcou vírusovou infekciou alebo po nadmernej konzumácii alkoholu či jedla. Môže však prejsť do závažného, život ohrozujúceho zápalu, nazývaného hemoragická (nekrotizujúca) pankreatitída. V tomto prípade ide o náhlu brušnú príhodu a prognóza je nepriaznivá. Najčastejšou príčinou tejto formy je alkoholizmus a poruchy tvorby a vylučovania žlče. Napriek liečbe ochorenie vykazuje vysokú úmrtnosť.
Mierne, prechodné zápaly vznikajú pomerne často ako komplikácia vírusových ochorení (mumps, ružienka) a po nadmernom príjme alkoholu a jedla bohatého na tuky. Tieto zápaly nemajú žiadne prejavy alebo sú prejavy mierne, ale existuje riziko vzniku závažnej, nekrotizujúcej formy. Nekrotizujúci akútny zápal pankreasu sa najčastejšie objavuje v prípade upchatých žlčovodov a pri dlhodobom alkoholizme, môžu ho spôsobiť aj predošlé infekčné zápaly, šokové stavy, ale niekedy vzniká bez zjavnej príčiny. Zápal zapríčiní aktiváciu pankreatických tráviacich enzýmov už v žľaze namiesto dvanástnika, kde sa to deje bežne. Predčasná aktivácia tráviacich enzýmov už v pankrease spôsobí jeho natrávenie a ďalšie závažné problémy. Medzi menej časté príčiny patria nádorové ochorenia a bodnutie škorpiónom.
Akútny nekrotizujúci zápal podžalúdkovej žľazy sa prejavuje náhle vzniknutou silnou bolesťou v hornej brušnej oblasti, vysokými horúčkami, zimnicou, nevoľnosťou, vracaním a dýchavičnosťou. Postupne prechádza do šokového stavu, pri ktorom dochádza k prudkému poklesu krvného tlaku, zlyhávaniu krvného obehu a možnému vzniku syndrómu akútnej dychovej tiesne. Uvoľnené tráviace enzýmy zapríčiňujú urýchlené zrážanie krvi, čo najprv spôsobuje riziko trombóz, následne hrozí rozsiahle krvácanie. Tento stav sa nazýva diseminovaná intravaskulárna koagulopatia (DIC). Tieto príznaky ďalej môžu viesť k akútnemu zlyhaniu obličiek a zápalu pobrušnice (peritonitída). Akútna nekrotizujúca pankreatitída má mnoho príznakov a komplikácií, každá z nich je veľmi závažná.
Pre rýchly priebeh ochorenia a jeho závažnosť je potrebné čo najrýchlejšie stanoviť diagnózu. Na to slúži celkový klinický stav pacienta, biochemické vyšetrenie hladín pankreatických enzýmov v krvi a význam pre diagnózu má aj fyzikálne vyšetrenie pacienta. Dodatočne sa využívajú zobrazovacie metódy ako röntgen, počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI). Niekedy sa využíva endoskopické vyšetrenie pankreasu a žlčových ciest (ERCP).
Hneď na začiatku liečby nekrotizujúceho zápalu podžalúdkovej žľazy je potrebné zachovávať a sledovať životné funkcie pacienta na jednotke intenzívnej starostlivosti. Veľký význam má snaha znížiť aktivitu pankreasu na najnižšiu možnú úroveň, preto má pacient prísny zákaz ústneho prijímania čohokoľvek. Na výživu slúži buď infúzia, alebo vyživovacia sonda do tenkého čreva. Dôležité je intenzívne doplňovanie tekutín s cieľom zabrániť šoku a poškodeniu obličiek, preventívne podávanie antibiotík, aby sa predišlo zápalu pobrušnice. Samozrejmosťou sú lieky proti horúčke a bolesti a postupné riešenie vznikajúcich komplikácií.
V rámci prevencie sa odporúča dodržiavať zdravú životosprávu a vyvarovať sa nadmerného požívania alkoholu a mastných jedál. Riziko vzniku zápalu pankreasu zvyšuje i fajčenie. V prípade bolesti brucha neutíchajúcej niekoľko dní alebo nevoľnosti sa odporúča diétny režim a návšteva lekára.