26.04.2023 • 6 minút na prečítanie

Alergici, používate sprej do nosa častejšie, ako sa odporúča? Poradíme, ako sa zbaviť závislosti

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Spreje do nosa by ste nemali používať dlhšie ako 5 dní. Ako ich správne aplikovať a čomu sa vyhnúť?          

                                                                              

 

S príchodom jari začínajú ohlasovať svoju prítomnosť aj sezónne alergie, ktoré vedia ľudí pekne potrápiť. Väčšina alergikov začne hneď siahať po nosových sprejoch. Neuvedomujú si však, že ich nadužívanie môže spôsobiť závislosť s vážnymi komplikáciami

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • čo sú sezónne alergie a ako nás ovplyvňujú
  • prečo sa pri alergickej reakcii upchá nos
  • ako nám s upchatým nosom pomáhajú nosové spreje
  • ako sa má správne používať sprej do nosa
  • aké komplikácie vznikajú pri nadužívaní nosových sprejov
  • ako sa dá odnaučiť od používania sprejov do nosa

Čo sú sezónne alergie a ako nás ovplyvňujú?

Alergie často spúšťajú pele stromov, tráv, burín alebo plesne. Peľové zrná prenášané vetrom môžu pristáť v očiach, v nose a na koži, kde spustia alergickú reakciu. Sezónne sa nazývajú podľa toho, že tradične kvitne väčšina týchto rastlín od polovice jari až do leta. Alergické príznaky sa však môžu objavovať aj celoročne, a to na alergény, ako sú prach, srsť alebo roztoče. 

Keď prídeme do kontaktu s látkou, na ktorú sme alergickí, imunitný systém s ňou zaobchádza ako s votrelcom. V reakcii na alergén začne vo veľkom uvoľňovať chemické látky, ako histamín, leukotriény a prostaglandíny, kvôli ktorým vznikajú nepríjemné alergické prejavy.  Medzi tieto prejavy patrí :

  • kýchanie
  • svrbenie nosa a hrdla 
  • upchatý nos
  • výtok z nosa a očí
  • opuchnuté a začervenané oči
  • kožné vyrážky

Dostaňte svoju alergiu pod kontrolu

Ak sa alergia lieči správne, jej príznaky zvyknú mať oveľa menej búrlivý priebeh, čo platí aj pre upchatý nos. Najjednoduchšia možnosť, ako sa upchatému nosu vyhnúť, je poznať konkrétne alergény, ktoré vám vyvolávajú príznaky, a snažiť sa im čo najefektívnejšie vyhýbať. 

Ak pociťujete s príchodom jari alergické ťažkosti, ako kýchanie, svrbenie nosa a hrdla, upchatý nos, opuchnuté a začervenané oči, kožné vyrážky, no neviete na čo ste alergickí, vyhľadajte čím skôr alergológa. Viac zaujímavých tipov, ako si poradiť s alergiou, sa dozviete tomto článku

Závislosť na kvapkách do nosa
Budimir Jevtic/shutterstock.com

Prečo sa pri alergickej reakcii upcháva nos?

Prvotným spúšťačom sledu reakcií, ktoré vedú k plnému nosu, je alergén, ktorý pristál na sliznici nosa. Keďže alergén je v tele alergika vnímaný ako cudzí patogén, nahrnú sa k nemu krvou imunitné bunky. Cievy v sliznici nosa sa rozšíria, aby sa ich k alergénu dostalo čo najviac. Imunitné bunky vylučujú spomínané chemické látky, ktoré vyvolávajú lokálny zápal prejavujúci sa zvýšenou sekréciou hlienu z nosa, opuchom tkaniva a zhoršeným prúdením vzduchu cez nos

Ako nám s upchatým nosom pomáhajú nosové spreje?

Nosové dekongestívne spreje, pokiaľ sa používajú správne, pôsobia tak, že lokálne zužujú krvné cievy sliznice, čo znižuje jej opuch. Keď sú cievy v nosových priechodoch zúžené, dýchacie cesty sa uvoľnia, čím sa umožní prúdenie väčšieho množstva vzduchu a zníži sa pocit upchatého nosa.

Veľa ľudí robí v používaní nosových sprejov chybu. A čo vy, používate ich správne?

Aj keď sa používanie spreja do nosa zdá byť celkom jednoduché, čudovali by ste sa, koľko ľudí s tým má problém. Jeho nesprávnou aplikáciou sa znižuje účinnosť a zvyšuje sa šanca, že sa u pacienta objavia vedľajšie účinky. Väčšina dekongestívnych voľnopredajných sprejov by sa mala používať 1- až 3-krát denne po dobu troch až piatich dní, viac nie. Aby ste nosové spreje využili čo najviac vo svoj prospech, držte sa nasledovných odporúčaní:

  • Chráňte si nosovú prepážku

Sprej by ste mali striekať priamo nahor, pričom prúd by mal smerovať mimo prepážky. Striekanie spreja na prepážku ju môže podráždiť, poškodiť a vyvolať krvácanie

  • Sprej vdychujte jemne

Príliš silné vdýchnutie spreja je najväčšia chyba, ktorej sa pacienti dopúšťajú. Liek sa totiž, počas silného dýchnutia, nasaje až do zadnej časti hrdla, kde ho prehltnete. Ak cítite chuť nosového spreju v ústach, je veľká pravdepodobnosť, že v nose toho veľa neostalo. Preto sa nedostaví ani očakávaný účinok.

nosný sprej
Nicole Lienemann/shutterstock.com

Aké komplikácie môžu vzniknúť pri nadmernom používaní nosových sprejov?

1.   Ak používate nosové dekongestíva dlhšie, ako je odporúčané, môžete si privodiť nepríjemný stav nazývaný medikamentózna rinitída. Ide o zápal nosovej sliznice v dôsledku nadužívania liekov, ktorý je charakterizovaný opätovným a ešte horším upchatím nosa hneď po tom, ako  vyprchá účinná látka . Postupom času dochádza k postupnému vybudovaniu tolerancie na látku v nosovom spreji. Ak chcete dosiahnuť požadovaný účinok, musíte ho používať častejšie v čoraz väčšom množstve. Celé vás to  dovedie do začarovaného kruhu, čo v konečnom dôsledku môže poškodiť štruktúry nosa vrátane prepážky. 

2.   Atrofia (ochabnutie a zníženie funkcie) nosovej výstelky je častou komplikáciou spojenou s medikamentóznou rinitídou. Vzniká preto, že sprej udržiava cievy v sliznici nosa neustále zúžené, čo obmedzuje prietok krvi do sliznice. Sliznica nie je dostatočne vyživovaná, čo vedie k jej zjazveniu a tiež suchému a podráždenému nosu. V závažných prípadoch môže dôjsť až k perforácii (prederaveniu) nosovej priehradky.

Ako si poradiť so závislosťou na nosových sprejoch?

Príznaky vznikajúcej závislosti sa objavujú postupne. Ako prvý si môžete všimnúť strach z neschopnosti voľne dýchať bez spreja. Ľudia závislí na nosových sprejoch nejdú spať bez toho, že by si pred spaním strekli dávku. Bez spreja sa boja vyjsť  z domu a upokojí ich až vedomie, že ho majú po ruke. Keď sa pokúšajú zbaviť  tohto zlozvyku, majú strach z udusenia. 

Ak ste sa v tomto opise našli, je najvyšší čas začať svoj zdravotný stav riešiť. Tieto tipy vám pomôžu dostať situáciu s nosovými sprejmi do normálu:

1.   Jednou z techník, ktorú odporúčajú lekári, je aplikovanie nosového spreja iba do jednej nosovej dierky. Takto vám dýchanie jednou dierkou ostane zachované, pokým sa bude druhá postupne regenerovať. Keď sa upchatie na jednej strane uvoľní, vysaďte nosový sprej úplne. 

2.   Ďalšou možnosťou je aplikácia nižších dávok. Postupne znižujte frekvenciu aj množstvo nosového spreju. Vopred sa psychicky pripravte na to, že to bude náročné a nepríjemné, no v konečnom dôsledku to bude stáť za to.

3.   Vymeňte nosové dekongestívum za sprej s morskou vodou. Ide o sprej, ktorý je fyziologický, zvlhčuje sliznicu nosa, uvoľňuje hlieny a odstraňuje z nosa dráždivé látky. Nosové spreje s fyziologickým roztokom sú vo všeobecnosti bezpečné a môžu sa používať tak často, ako potrebujete. Vždy je však dôležité dodržiavať pokyny na príbalovom letáku alebo rady lekára.

4.   Ak vám vyššie uvedené tipy nezaberajú, obráťte sa na alergológa, ktorý vám môže naordinovať steroidné nosové spreje. Fungujú tak, že lokálne znižujú zápal a opuch sliznice, čím uľavujú od príznakov plného nosa. Dôležité je však poznamenať, že môže trvať niekoľko dní, kým začnú steroidné  nosové spreje  účinkovať. Okrem toho je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a frekvenciu užívania, aby sa predišlo možným vedľajším účinkom. 

Trvanie používania steroidných nosových sprejov sa môže líšiť v závislosti od individuálneho stavu a odpovede na liečbu. Vo všeobecnosti je bezpečné používať steroidné nosové spreje dlhší čas, dokonca až niekoľko mesiacov alebo rokov, ak sa používajú podľa pokynov lekára.

5.   V závažnejších prípadoch, ak iné možnosti liečby neboli úspešné, vám môže lekár predpísať krátky cyklus orálnych kortikoidov s klesajúcou dávkou počas približne desiatich dní. Orálne kortikoidy pôsobia tak, že znižujú zápal v celom tele vrátane nosovej dutiny. Pri dlhodobom užívaní ich sprevádza celý rad nežiaducich účinkov vrátane prírastku hmotnosti, zmien nálady, vysokého krvného tlaku, zvýšeného rizika infekcií a úbytku kostnej hmoty.

 

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.yalemedicine.org/conditions/seasonal-allergies 

https://health.clevelandclinic.org/nasal-spray-for-allergies/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20463823/ 

https://www.healthline.com/health/nasal-spray-addiction#correct-usage 

https://www.news-medical.net/health/Nasal-Spray-Overuse.aspx 

https://www.healthline.com/health/rhinitis-medicamentosa#treatment

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abstinenčné príznakyalergiaalergická reakciafyzická závislosťimunitamozogzávislosť