Počet ľudí, u ktorých kontakt s peľom vyvolá kýchanie, slzenie či svrbenie očí, neustále rastie. S rýchlejším otepľovaním prichádza začiatok peľovej sezóny skôr.
V nasledujúcom článku sa dozviete:
Peľ je jemný prášok z kvitnúcich rastlín vrátane stromov, tráv a burín, ktorý pomáha rastlinám rozmnožovať sa. Masy peľu môžu byť viditeľné na konci tyčinky tulipánu alebo iných kvetov, no jednotlivé peľové zrnká sú príliš malé na to, aby sme ich videli voľným okom.
Peľová sezóna sa začína zhruba vo februári opeľovaním stromov. Preto ak máte alergiu na peľ zo stromov, môžete príznaky pocítiť už začiatkom roka. Neskôr na jar a v lete nasleduje opelenie tráv. Ak je jar daždivá, môže podporiť rýchly rast rastlín a viesť k nárastu plesní, čo spôsobí, že príznaky pretrvávajú až do jesene.
U ľudí s alergiou na peľ sa objavia príznaky len vtedy, ak daný peľ poletuje vo vzduchu. Po jeho vdýchnutí vníma organizmus tieto peľové častice ako votrelca a prechádza do bojového režimu. U pacientov sa objavia príznaky ako:
Ak sa u vás sezónne objavujú vyššie spomínané príznaky, najlepšie je porozprávať sa so svojím lekárom alebo špecialistom, aby vám pomohol identifikovať alergény, ktoré sennú nádchu spúšťajú.
Závažnosť príznakov alergickej nádchy môžu negatívne ovplyvniť aj klimatické faktory. Pacientov alergických na peľ stromov, tráv a burín potrápi alergická nádcha, najmä ak sú chladné noci a teplé veterné dni. Hladiny peľu majú tendenciu vrcholiť v ranných hodinách. V dňoch bez vetra sú vzdušné alergény uzemnené, čo môže byť pre pacientov viac priaznivé. Keď je deň veterný a teplý, množstvo peľu vo vzduchu prudko stúpa.
Imunológ, bežne označovaný aj ako alergológ, je lekár, ktorý sa špecializuje na diagnostiku, liečbu a zvládanie alergií, astmy a imunologických porúch vrátane porúch primárnej imunodeficiencie. Konkrétne na diagnostiku peľovej alergie sa v imunologickej ambulancii vykonávajú tieto vyšetrenia:
Kožný prick test je vyšetrenie, ktorým sa dá vyvolať okamžitá alergická reakcia až na 50 rôznych látok, ak je pacient alergický. Tento test sa zvyčajne robí na identifikáciu alergií na peľ, plesne, srsť domácich zvierat, roztoče a potraviny.
Lekára nakvapká pacientovi na kožu predlaktia vzorky alergénov. Následne sa v mieste alergénu jemne naruší koža pichnutím alebo škrabnutím. Ak máte proti niektorému alergénu protilátky, koža v tom mieste v priebehu 15 až 20 minút sčervenie, napuchne a svrbí. Pozitívna reakcia na určitý alergén nemusí nutne znamenať, že máte alergiu. Avšak zvyčajne platí, že čím väčší opuch, tým je väčšia pravdepodobnosť, že ste na daný alergén alergický.
Krvné testy na zistenie alergie sa využívajú obzvlášť, ak má pacient kožné ochorenie, v dôsledku ktorého sa nedá vykonať prick test. Lekár odoberie vzorku krvi a pošle ju do laboratória, kde do vzorky pridajú alergén. Následne sa z krvi meria množstvo protilátok, ktoré sa proti antigénu vytvorili.
Okrem snahy obmedziť čo najviac kontakt s peľom sú aj iné možnosti liečby alergickej nádchy. Existuje niekoľko či už voľnopredajných liekov, alebo liekov na predpis, ktoré vám môžu pomôcť znížiť príznaky peľovej alergie.
Nosové kortikosteroidné spreje stoja v prvej línií v rámci liečby príznakov alergickej rinitídy. Majú málo vedľajších účinkov a u väčšiny pacientov výrazne zmierňujú zápal a opuch nosovej sliznice už v prvý deň liečby a pomáhajú im voľne dýchať.
Vedľajšie účinky kortikoidov do nosa sú mierne a môžu zahŕňať pocit nepríjemného zápachu či pachuť v ústach alebo vysušenie nosovej výstelky. U niektorých pacientov môžu najmä počas zimy spôsobiť podráždenie, tvorbu krusty a krvácanie z nosovej priehradky.
Dekongestíva sú dostupné vo forme tabletiek, nosových sprejov alebo kvapiek. Pomáhajú zmenšovať výstelku nosa, čím uvoľňujú upchatý nos. Vo všeobecnosti by sa nosové dekongestívne spreje nemali používať dlhšie ako dva až tri dni vkuse, pretože môžu spôsobiť typ nádchy nazývanej rhinitis medicamentosa, teda nádcha vyvolaná liekmi, ktorá vedie k dlhodobo upchatému nosu.
Pred použitím dekongestív sa poraďte so svojím lekárom, ak máte vysoký krvný tlak, glaukóm (zelený zákal), ochorenie štítnej žľazy alebo problémy s močením. Lieky používané na liečbu týchto stavov môžu interagovať s dekongestívami a spôsobovať ďalšie neželané ťažkosti.
Antihistaminiká zmierňujú pri alergickej nádche svrbenie, kýchanie a výtok z nosa, ale neuvoľňujú upchatý nos. Ich použitie spolu s kortikoidmi do nosa alebo dekongestívami môže pacientovi poskytnúť väčšiu úľavu od príznakov ako použitie týchto liekov samostatne.
Niektoré staršie antihistaminiká majú sedatívny účinok, preto by sa nemali užívať pred vedením vozidla alebo obsluhou strojov. Pre tieto vedľajšie účinky sa v súčasnosti uprednostňujú novšie, nesedatívne verzie antihistaminík.
Ide o liečivá, ktoré blokujú pôsobenie dôležitých chemických prenášačov okrem histamínu, ktoré sa podieľajú na alergických reakciách.
Je to nosový sprej, ktorý blokuje uvoľňovanie histamínu, leukotriénov a ďalších látok zodpovedných za spustenie alergickej reakcie. Má málo vedľajších účinkov.
Výplach fyziologickým roztokom (slanou vodou), tiež nazývaný irigácia, pomáha z nosovej dutiny vyplaviť prach, peľ, nečistoty, ako aj uvoľniť hustý hlien. Vedie k zmierneniu príznakov infekcie, alergií prechladnutia aj chrípky. Fyziologický roztok je tiež dostupný v štandardnom nosovom spreji, aj keď to nie je také účinné ako poriadny výplach väčším množstvom slanej vody. Robí sa napríklad pomocou konvičky.
Ak trpíte alergiou a vyššie spomenuté metódy liečby vám neposkytujú dostatočnú úľavu, porozprávajte sa so svojím lekárom o alergénovej imunoterapii. Imunoterapia je dlhodobá liečba, ktorá môže zmierniť alergické reakcie, alebo im pomôcť predchádzať, modifikáciou imunitnej odpovede tela na alergény.
Injekcie proti alergii, známe aj ako „alergénová imunoterapia“, sú dostupné len pre bežné alergény vrátane peľov, srsti mačiek a psov, roztočov a plesní. Nepoužívajú sa na liečbu alergií na potraviny, latex alebo lieky. Ide o sériu injekcii, ktoré v každej dávke obsahujú alergén, na ktorý ste alergický. Vpichujú sa subkutánne (do podkožného tkaniva). Proces imunoterapie vedie k oslabeniu imunitnej odpovedi organizmu na alergény. Mnoho pacientov pocíti úplnú úľavu do jedného až troch rokov od začiatku imunoterapie.
Tento typ imunoterapie zahŕňa vloženie tablety s alergénom pod jazyk na jednu až dve minúty a následné prehltnutie. Tabletky sa užívajú denne pred prepuknutím a počas peľovej sezóny. Tento typ terapie ponúka alergikom potenciálnu alternatívu k injekčnej imunoterapii.
Alergici, skúste podniknúť nasledovné opatrenia, ktoré môžu významne znížiť frekvenciu a závažnosť alergických reakcii na peľ.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.uptodate.com/contents/allergic-rhinitis-beyond-the-basics/print
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/seasonal-allergies/allergens-pollen
https://aafa.org/allergies/types-of-allergies/pollen-allergy/
https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/seasonal-allergies/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hay-fever/symptoms-causes/syc-20373039