Kýchanie, slzenie či svrbenie očí – s tým všetkým bojujú na jar alergici. Prinášame 9 tipov, ako si poradiť s jarnou alergiou na peľ.
Jarná alergia na peľ má hneď niekoľko charakteristických čŕt, podľa ktorých ju môžete rozpoznať:
U ľudí s alergiou na peľ sa príznaky objavia len vtedy, ak daný peľ poletuje vo vzduchu. Po jeho vdýchnutí vníma organizmus tieto peľové častice ako „votrelca“ a prechádza do bojového režimu.
Môžu sa objaviť príznaky ako:
Práve peľ je najčastejšou príčinou alergickej nádchy. Jeho sezóna sa začína zhruba vo februári opeľovaním stromov. Preto ak máte alergiu na peľ zo stromov, môžete príznaky pocítiť už začiatkom roka.
Neskôr, na jar a v lete, nasleduje opelenie tráv. Ak je jar daždivá, môže podporiť rýchly rast rastlín a viesť k nárastu plesní, čo spôsobí, že príznaky pretrvávajú až do jesene.
Závažnosť príznakov alergickej nádchy môžu negatívne ovplyvniť aj klimatické faktory. Pacientov alergických na peľ stromov, tráv a burín potrápi alergická nádcha, najmä ak sú chladné noci a teplé veterné dni.
Hladiny peľu majú tendenciu vrcholiť v ranných hodinách. V dňoch bez vetra sú vzdušné alergény uzemnené, čo môže byť pre pacientov priaznivejšie. Keď je deň veterný a teplý, množstvo peľu vo vzduchu prudko stúpa.
Ak sa u vás sezónne objavujú vyššie spomínané symptómy, najlepšie je porozprávať sa so svojím lekárom alebo špecialistom, aby vám pomohol identifikovať alergény, ktoré sennú nádchu spúšťajú.
Imunológ, bežne označovaný aj ako alergológ, je lekár, ktorý sa venuje diagnostike, liečbe a zvládaniu alergií, astmy a imunologických porúch vrátane porúch primárnej imunodeficiencie.
Na diagnostiku peľovej alergie slúžia tieto vyšetrenia:
Okrem snahy čo najviac obmedziť kontakt s peľom sú aj iné možnosti liečby alergickej nádchy. Existuje niekoľko či už voľnopredajných liekov, alebo liekov na predpis, ktoré vám môžu pomôcť znížiť príznaky peľovej alergie.
Nosové kortikosteroidné spreje stoja v prvej línii v rámci liečby príznakov alergickej rinitídy. Majú málo vedľajších účinkov, u väčšiny pacientov výrazne zmierňujú zápal a opuch nosovej sliznice už v prvý deň liečby a pomáhajú im voľne dýchať.
Vedľajšie účinky kortikoidov do nosa sú mierne a môžu zahŕňať pocit nepríjemného zápachu či pachuť v ústach alebo vysušenie nosovej výstelky. U niektorých pacientov zvyknú najmä počas zimy spôsobiť podráždenie, tvorbu krusty a krvácanie z nosovej priehradky.
Dekongestíva sú dostupné vo forme tabletiek, nosových sprejov alebo kvapiek. Pomáhajú zmenšovať výstelku nosa, čím uvoľňujú jeho upchatie. Vo všeobecnosti by ste nosové dekongestívne spreje nemali používať dlhšie ako dva až tri dni v kuse, pretože vám môžu spôsobiť typ nádchy nazývanej rhinitis medicamentosa, čo je nádcha vyvolaná liekmi vedúca k dlhodobo upchatému nosu.
Pred použitím dekongestív sa poraďte so svojím lekárom, a to hlavne ak máte vysoký krvný tlak, glaukóm (zelený zákal), ochorenie štítnej žľazy alebo problémy s močením. Lieky používané na liečbu týchto stavov totiž môžu interagovať s dekongestívami a spôsobiť vám ďalšie neželané ťažkosti.
Antihistaminiká zmierňujú pri alergickej nádche svrbenie, kýchanie a výtok z nosa, ale neuvoľňujú upchatie. Ich použitie spolu s kortikoidmi do nosa alebo dekongestívami vám môže poskytnúť väčšiu úľavu od príznakov než aplikácia týchto liekov samostatne.
Niektoré staršie antihistaminiká majú sedatívny účinok, preto by ste ich nemali užívať pred vedením vozidla alebo obsluhou strojov. Pre tieto vedľajšie účinky sa v súčasnosti uprednostňujú novšie, nesedatívne verzie.
Ide o liečivá blokujúce pôsobenie dôležitých chemických prenášačov (okrem histamínu), ktoré sa podieľajú na alergických reakciách.
Je to nosový sprej, ktorý blokuje uvoľňovanie histamínu, leukotriénov a ďalších látok zodpovedných za spustenie alergickej reakcie. Má málo vedľajších účinkov.
Výplach fyziologickým roztokom (slanou vodou) pomáha z nosovej dutiny odstrániť prach, peľ, nečistoty a uvoľniť hustý hlien. Zmierňuje prejavy infekcie, alergií, prechladnutia aj chrípky. Robí sa napríklad pomocou kanvičky.
Ak trpíte alergiou a vyššie spomenuté metódy liečby vám neposkytujú dostatočnú úľavu, porozprávajte sa so svojím lekárom o alergénovej imunoterapii.
Imunoterapia je dlhodobá liečba, ktorá u vás môže zmierniť alergické reakcie alebo im pomôcť predchádzať, a to modifikáciou imunitnej odpovede tela na alergény.
Existujú dva typy imunoterapie:
Nasledovné opatrenia vám môžu významne pomôcť zbaviť sa jarnej alergie alebo aspoň znížiť frekvenciu a závažnosť alergickej reakcie na peľ:
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje