12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Aneuryzma mozgu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Aneuryzma (vydutie) mozgu je zdurenie na oslabenom mieste mozgovej cievy. Táto zdurenina je naplnená krvou. Možno si ju predstaviť ako tenký balónik. Objavuje sa v rôznom veku, častejšie postihuje ženy. Ak nedôjde k prasknutiu, nejde spravidla o vážny stav. V druhom prípade hrozí poškodenie mozgu až smrť.

Vznik a príčiny

Presné príčiny vzniku aneuryzmy nie sú známe. Existuje však niekoľko rizikových faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju tohto ochorenia. Niektoré prichádzajú s vekom, iné môžu byť u človeka prítomné od narodenia.

1. VekHoci sa aneuryzma mozgu môže prejaviť v akomkoľvek veku, častejšie postihuje ľudí nad 40 rokov. S vekom sa cievy oslabujú, tak sa zvyšuje riziko aneuryzmy. U detí sa toto ochorenie vyskytuje zriedkavo.

2. ArtériosklerózaĽudia s artériosklerózou majú vyššie riziko vzniku mozgovej aneuryzmy. Artérioskleróza je ochorenie, pri ktorom dochádza k stvrdnutiu a strate elasticity ciev.

3. FajčenieFajčenie patrí medzi výrazné rizikové faktory aneuryzmy mozgu. Je to zrejme spôsobené tým, že cigaretový dym obsahuje látky poškodzujúce steny ciev.

4. Vysoký krvný tlakMedzi rizikové faktory patrí aj vysoký krvný tlak. U ľudí s vysokým krvným tlakom dochádza k zvýšenému tlaku na steny ciev v mozgu, čo prispieva k rozvoju rôznych defektov vrátane aneuryzmy.

5. PohlavieU žien je riziko vzniku aneuryzmy mozgu vyššie. Môže za to pravdepodobne pokles hladiny estrogénu po menopauze. Tento hormón pomáha udržiavať cievy v dobrom stave a jeho pokles môže negatívne ovplyvniť elasticitu ciev.

6. Vrodená poruchaV niektorých prípadoch oslabenie alebo iný defekt na mozgových cievach môžu byť prítomné už pri narodení, čo je základ neskoršieho rozvoja aneuryzmy.

7. Poranenie hlavyMedzi možné príčiny patria aj poranenia hlavy, pri ktorých dochádza k poškodeniu mozgových ciev.

8. Užívanie drogUžívanie drog, najmä kokaínu alebo amfetamínov, zvyšuje riziko vzniku mozgovej aneuryzmy. Spôsobujú to zmeny krvného tlaku a prípadné zápaly v organizme človeka užívajúceho drogy.

9. Polycystické obličkyIde o genetické ochorenie, keď sa na obličkách tvoria cysty, teda vačky naplnené tekutinou. Ak niekto trpí polycystickými obličkami, má vyššie riziko vzniku mozgovej aneuryzmy.

10. Koarktácia aortyZnamená zúženie aorty, čo je jedno z vrodených srdcových ochorení. Ľudia s týmto ochorením sú viac náchylní aj na mozgové aneuryzmy.

11. Ochorenie v blízkej rodineAk sa v blízkej rodine objavili mozgové aneuryzmy, riziko rozvinutia tohto ochorenia je vyššie.

Liečba

V prípade prasknutej aneuryzmy je potrebný chirurgický zákrok. Ak nejde o prasknutú aneuryzmu, lekár posudzuje viacero faktorov – vek pacienta, veľkosť a tvar aneuryzmy, jej umiestnenie, celkový zdravotný stav pacienta, riziko prasknutia aneuryzmy a ďalšie.

Chirurgické riešenie pri neprasknutej aneuryzme má svoje riziká, preto sa vopred zvažuje jeho nevyhnutnosť. Pri bolestiach hlavy alebo očí spôsobených mozgovými aneuryzmami sa používajú bežne dostupné lieky proti bolesti.

Základné pravidlo pre zmiernenie príznakov Aneuryzmy je odbúranie fajčenia, zlepšenie zdravotného stavu (úprava krvného tlaku, cholesterolu, pravidelné cvičenie, zdravé stravovanie). Pomáha aj odbúranie kofeínu, ktorý spôsobuje rýchle zvýšenie krvného tlaku.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
aneuryzmabolesť hlavybolesť okabolestihypotenziamozog