Azbestóza je vážny pľúcny stav spôsobený dlhodobým vystavením azbestu a zaprášením pľúc jeho vláknami. Azbest je bledý materiál, ktorý sa aj v našich končinách používal na izoláciu, podlahy a ako súčasť strešnej krytiny budov. Hoci sa s ním dnes už nepracuje, mnohé stavby ho ešte obsahujú.
Azbest je veľmi nebezpečný, ale nepredstavuje zdravotné riziko, ak nie je narušený. Ak je materiál obsahujúci azbest poškodený, môže sa z neho uvoľňovať jemný prach, ktorý obsahuje azbestové vlákna. Keď sa pohne vzduch, azbestové vlákna vstupujú do pľúc a postupne ich môžu začať poškodzovať. Rozvinutie azbestózy v pľúcach zvyčajne trvá niekoľko rokov.
Rizikovou skupinou vystavenou účinkom azbestu boli najmä robotníci na stavbách či v azbestových fabrikách v 70. rokoch minulého storočia. Dnes sú ohrození ľudia, ktorí v práci prichádzajú do styku s poškodeným azbestom na budovách – elektrikári a demolační pracovníci.
Vdychovanie azbestových vlákien môže po rokoch spôsobiť zjazvenie pľúc. K príznakom patrí dýchavičnosť, pretrvávajúci kašeľ, sipot, extrémna únava, bolesť v hrudníku alebo na ramene, v pokročilejších štádiách opuch a vykrivenie špičiek prstov.
Diagnóza
Ak je človek vystavený blízkosti narušeného azbestu, mal by preventívne vyhľadať praktického lekára. Ten stetoskopom popočúva pľúca a spýta sa na pracovnú históriu pacienta. Ak má podozrenie na azbestózu, odkáže ho na špecialistu na pľúcne ochorenia kvôli ďalším testom. Testy môžu zahŕňať RTG hrudníka, CT snímku pľúc, testy funkčnosti pľúc.
Na odstránenie azbestózy neexistuje liečba. Ak sa poškodenie pľúc vyvinie, nie je možné ho zvrátiť. Existujú však liečebné postupy na zmiernenie tohto stavu, napríklad:
Ľudia s azbestózou majú vyššie riziko vzniku iných závažných stavov, ako je pleuritída – zhrubnutie pleury pokrývajúcej pľúca, mezotelióm pleury – rakovina, ktorá postihuje výstelku pľúc, brucha, srdca alebo semenníkov a rakovina pľúc.
Pri rekonštrukcii budovy postavenej pred rokom 1980 existuje riziko vdýchnutia azbestu bez toho, aby to človek vedel. Azbest možno nájsť v izolácii stien, okolo teplovodných rúrok, na stenách a stropoch, podložiach, v strešných a obvodových šindľoch, vo vinylových dlaždiciach a iných predmetoch. Ak je materiál poškodený, treba na jeho odstránenie zavolať vyškoleného odborníka.