03.09.2021 • 3 minút na prečítanie

Kardiológ: Bežecká vášeň je silnejšia ako strach

BehZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Nedávno zverejnená štúdia českého Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny potvrdila, že maratón je zo zdravotného hľadiska rizikovou aktivitou. Slovenský kardiológ MUDr. Štefan Farský, ktorý je sám vášnivý športovec, dáva svojim českým kolegom za pravdu, no neodporúča kvôli tomu s behaním skončiť.

Aké zdravotné riziká sa spájajú s vytrvalostným behaním?

Okrem toho, čo zistili českí kolegovia, ultrabežci majú aj vyššie riziko srdcových arytmií.

Prečo?

Pretože kvôli pracujúcim svalom majú väčší prítok krvi do srdca. Trpí tým pravá komora, roztiahne sa. Niektorí majú aj hypertrofiu ľavej komory. Najmä siloví športovci, ako sú napríklad diskári, ale stretávame sa s tým aj u vytrvalcov. Potom je srdce náchylnejšie na arytmiu, častejšie býva prítomná fibrilácia predsiení.

To znamená, že by takíto ľudia vôbec nemali behať?

Naopak, neodporúča sa im prestať so športom. Majú športovať ďalej, ale nie až toľko. Pre zdravie stačí 150 až 300 minút týždenne. A mali by chodiť na dôkladné telovýchovné preventívne prehliadky.

Maratón je tiež takýto extrém?

Potvrdilo sa, že maratón nie je pre naše zdravie veľmi prospešný. Ja osobne by som odporúčal behávať najviac tak polmaratóny. Pri dlhších behoch už bývajú v krvi zvýšené enzýmy, ktoré mávajú pacienti pri infarkte. Nie až tak, ale trochu zvýšené sú.

Ste pritom sám dlhoročný športovec

Áno, začínal som s futbalom, robil som triatlon, skialp, bežky, bol som na Elbruse, na Kilimandžáre. Snažím sa. Obe moje dcéry športujú – jedna bola „400-vkárka“ v Dukle Banská Bystrica, jej manžel je bežec – bývalý olympionik a mladšia dcéra je práve ultrabežkyňa. Viackrát vyhrala Bielu stopu, robí triatlon, diaľkové behy po celej Európe.

Keď sú ultrabehy také rizikové, prečo od nich neodhovoríte svoju dcéru?

Poznám ju – svojej vášne sa nevzdá. Ale to riziko arytmií pri intenzívnych tréningoch dlhodobo nie je až také vysoké, je len mierne zvýšené. A dajú sa zvládnuť. 

Vy už nebeháte?

Po úraze mi behy zakázali. Počas jedného tréningu na cyklomaratón mi v jednej neprehľadnej zákrute vošlo do cesty pätnásť sliepok. Jednej som sa nestihol vyhnúť, spadol som a zlomil som si panvu. Behať odvtedy nemôžem, ale chodím s paličkami do hôr, to sa dá. Aj na bežky a skialp.

Koľkokrát do týždňa športujete?

Raz počas pracovného týždňa a potom cez víkend. Teda trikrát v týždni. Aj pacientom hovorím – trénujte trikrát do týždňa. Do spotenia hodinu. To stačí.

Redakcia portálu Lekar.sk
BehZdravý život
arytmiabolesť na hrudibúšenie srdcadýchavičnosťpohyb a športsrdcesrdcové arytmiezávraťzdravý životný štýl