10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Benígny záchvatový polohový závrat

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Malé orgány slimákovitého tvaru označované ako vnútorné ucho majú okrem sluchu ďalšiu dôležitú funkciu — zaznamenávajú polohu hlavy v priestore, lineárne či rotačné zrýchlenie, tak pomáhajú udržiavať rovnováhu. Ich existenciu si najviac uvedomujeme, keď vystúpime z kolotoča a zo zotrvačnosti sa nám točí hlava. Každá porucha týchto orgánov vedie ku vzniku nepríjemného pocitu točenia hlavy či dokonca k vracaniu. Platí to aj pre benígny záchvatový polohový závrat (BPPV). Je najčastejšou príčinou závratu v populácii a ide o neškodný, často ľahko diagnostikovateľný a liečiteľný stav.

Vznik a príčiny

Vo vnútornom uchu sa akoby „v želatíne“ pohybujú kryštáliky, ktoré sa hýbu v závislosti od gravitácie. Tak dávajú signál o pohybe hlavy, ktorý je zaznamenaný. Pri benígnom záchvatovom polohovom závrate sa jeden alebo viac týchto kryštálikov uvoľní zo želatíny a voľne sa pohybuje v kanáliku. To pri určitom pohybe hlavy spôsobuje vznik závratu.

Príznaky

Príznaky vyplývajú už z názvu. Najčastejším je vznik závratu pri určitých pohyboch, napríklad pri zmene polohy zo stoja do ľahu, pri otočení sa v spánku na bok, pri otočení hlavy na jednu stranu. Okrem závratu môže byť vyvolaný pocit točenia hlavy alebo pocit, že sa točí svet okolo nás. Bežné je aj vracanie a nevoľnosť. Po ďalšej zmene polohy závrat väčšinou zmizne, ale vráti sa. Závraty sú väčšinou sprevádzané rytmickými mimovoľnými pohybmi očí (nystagmus).

Diagnostika

Diagnostika je jednoduchá. BPPV sa testuje špeciálnym polohovacím manévrom. Lekár alebo fyzioterapeut na vyšetrovacej posteli urobia s pacientom niekoľko zmien polohy, aby zistili, ktorý kanálik je postihnutý a či naozaj ide o BPPV. V prípade neistoty alebo podozrenia na vážnejšie príčiny závratu (nádor, zápal) je nutné vyšetrenie na magnetickej rezonancii (MRI).

Liečba

Liečba je rovnako jednoduchá ako diagnostika. Aj tu ide o sled polohovacích manévrov, keď sa vyšetrujúci lekár snaží odlúčený kryštálik dostať z kanálika, aby tam nedráždil nervové zakončenia polohovo-sluchového nervu. Táto liečba je na prvý pokus úspešná až v 80 percentách prípadov. Vo zvyšných 20 percentách sú často nutné opakované manévre alebo použitie vibračných zariadení počas manévrovania.

Prevencia

Žiadne preventívne opatrenia nie sú známe.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
benígny záchvatový polohový závrathlavanevoľnostvnútorné uchovracaniezávrať