Bipolárna porucha, predtým známa ako maniodepresívna porucha, je psychické ochorenie charakteristické výraznými zmenami nálad, ktoré sa od obdobia hlbokých depresií preklenú až do prehnaných euforických výlevov. Tieto obdobia trvajú od 4 do 13 mesiacov. Ide o celoživotné ochorenie, no súčasná terapia dokáže výkyvy nálad zvládať. Bipolárna porucha je v podstate skupina chorôb s poruchami nálad, preto sú prejavy u každého pacienta prísne individuálne. Prvé príznaky sa väčšinou objavujú počas dospievania.
Priama príčina vzniku bipolárnej poruchy nie je známa. Pravdepodobne ide o kombináciu faktorov prostredia a genetickej výbavy. Tie môžu mať vplyv na narušenie jemnej rovnováhy neurotransmiterov, látok, ktoré umožňujú efektívnu komunikáciu medzi jednotlivými nervovými bunkami.
Striedanie nálad narúša denné rytmy, hlavne spánok. Tak môže dochádzať k somatizácii inak výsostne psychických ťažkostí, ktoré sa začnú prejavovať ako fyzické ochorenie — časté bolesti, kŕče v bruchu, zápchy a ďalšie.
Príznaky delíme do dvoch skupín:
Príznaky depresívnych období —pocity smútku, prázdnoty, nepotrebnosti, zúfalstva (u mladších dospelých podráždenosť), výrazná strata záujmu o činnosti predtým obľúbené, výrazné zmeny hmotnosti (buď chudnutie, alebo priberanie), nespavosť alebo nadmerná spavosť, celková únava, nedostatok energie, znížená schopnosť myslieť a sústrediť sa, samovražedné myšlienky alebo správanie.
Príznaky manických období —prehnane pozitívna nálada, neposednosť, nadmerná angažovanosť, zvýšená aktivita, nespavosť, eufória, nadmerný pocit sebavedomia, nezvyčajná zhovorčivosť, rozprávanie sociálne neakceptovateľných informácií cudzím osobám, zabiehavé myslenie, veľmi ľahko sa dajú vyrušiť – porucha sústredenia, zlé rozhodnutia (nákupná horúčka, nezodpovedné sexuálne správanie).
Diagnostiku určuje zásadne psychiater po dôkladnom psychiatrickom vyšetrení, keď sa správnym kladením otázok odhalia príznaky a okolnosti, ktoré sú jasné pre bipolárnu poruchu.
Liečba bipolárnej poruchy je dlhodobá a doživotná. Vyžaduje užívanie liekov na bipolárnu poruchu aj v období, keď sa chorý cíti lepšie — je to nutné ako prevencia vzniku výkyvov nálad. Lieky, ktoré sa na to používajú, sa nazývajú stabilizátory nálad (najčastejšie lítium).
V prípade silne vyjadrených príznakov, keď pacient ohrozuje seba alebo svoje okolie, je nutná hospitalizácia. V nemocnici sa príznaky liečia antipsychotikami. Po odznení príznakov nasleduje prevencia ďalších epizód. Dôležitou súčasťou liečby sú rôzne varianty psychoterapie (individuálna, skupinová či rodinná).
Pokiaľ nenastane zlepšenie stavu pacienta ani počas liečby, možno použiť veľmi účinnú elektrokonvulzívnu terapiu – počas celkovej anestézie sa do spánkov vpravujú elektrické šoky.