10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Bolesť lakťa a paží

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesť lakťa a paží môže mať širokú škálu príčin, od utlačených nervov po zranenia kostí alebo kĺbov. Môže ísť aj o ochorenie iného orgánu, pričom bolesť z neho sa prenáša až do paží. Srdcový infarkt je okrem tupej zvieravej bolesti za hrudnou kosťou známy vystreľovaním bolesti do ľavého ramena.Pri srdcovom infarkte je častá prítomnosť rizikových faktorov, ako je vyšší vek, obezita a tak ďalej. Bolesť lakťa a paží teda môže vyzerať veľmi nevinne, no môže za ňou byť vážna diagnóza. Bolesť môže mať rýchly nástup alebo môže vzniknúť pomaly.

Vznik a príčiny

Medzi príčiny vyvolávajúce bolesti lakťa patria zápalové ochorenia spôsobené infekciou nejakou baktériou či autoimunitným ochorením, alebo ich príčina môže byť neznáma. Patrí sem napríklad zápal kĺba (burzitída), reumatoidná artritída — chronický zápal menších kĺbov s deštrukciou chrupavky, zápal kosti a chrupavky (osteochondritída), zápal šľachy (tendinitída).

Bolesť lakťa má často pôvod v zranení. Patrí sem takzvaný tenisový lakeť, objavujúci sa pri prehnanom množstve repetitívnych pohybov. Toto ochorenie sa napriek svojmu názvu nevyskytuje len u športovcov. Môže sa vyvinúť aj u mäsiarov, stolárov či inštalatérov. K častým zraneniam patria aj vykĺbenia a zlomeniny vznikajúce či už pri športe, náhlej zvýšenej aktivite, u žien po prechode, u ľudí s oslabenými kosťami alebo s nedostatočnou výživou. V neposlednom rade môže byť bolesť lakťa spôsobená stlačenými nervami (napríklad tlak nádoru na nerv).

Príznaky

Bolesť paží býva podobne spôsobená zlomeninami, vykĺbením kostí, zápalovými ochoreniami kostí, kĺbov, šliach (napríklad de Quervainova tenosynovitída postihujúca najmä palec na ruke a časť zápästia s neznámym pôvodom). Poranenia nervov spôsobujú bolesti lakťa aj celých paží. Patrí sem napríklad poranenie brachiálneho plexu. Je to spleť nervov, ktorá sa obtáča okolo veľkej tepny v podpazuší a z tohto plexu vychádzajú všetky nervy hornej končatiny (motorické aj senzitívne).

Syndróm karpálneho tunela je ochorenie vyznačujúce sa tuposťou a brnením ruky pre kompresiu nervov prechádzajúcich zápästím. Bolesť v ľavom ramene človek často cíti pri infarkte a je sprevádzaná bolesťou v hrudi. Nemusí ísť priamo o infarkt, môže to byť aj angina pectoris (ochorenie je tiež srdcového pôvodu), bolesť pri nej prichádza len počas zvýšenej aktivity (vtedy hovoríme o stabilnej angíne).

Diagnostika

Lekár dôkladne rozlišuje na základe príznakov a vyšetrení, o aké ochorenie ide. Pacienta sa pýta na trvanie a charakter bolesti. Dôležité je aj neurologické vyšetrenie, pri ktorom vyhodnotí poruchy nervov, funkčné deficity, ochorenie periférnych nervov. Pri telesnom vyšetrení lekár kontroluje úpony šliach, spúšťajúce body (keď sa človek týchto bodov dotkne, vyvolá bolesť aj na iných miestach).

K ďalším vyšetrovacím metódam patrí elektrofyziologické vyšetrenie (elektromyogram), na zistenie rýchlosti šírenia vzruchu nervami. Ďalej je to vyšetrenie pohybového aparátu a to na skrátenie svalov, vôľu kĺbov, pohybu proti odporu, aktívna a pasívna kontrola pohybov, test na potenie a termografia.

Liečba

Liečba závisí od príčiny vzniku bolesti. V prípade vykĺbenia je lekár niekedy schopný takéto zranenie zreponovať sám, ak nie je nutná operácia. Pacient následne musí nosiť dlahu. Pri zlomeninách pacient niekoľko mesiacov nosí sadru, kým sa kosti opäť nezrastú.

Ak ide o bolesť spôsobenú baktériou, lekár naordinuje vhodné antibiotiká. Pri zápale bez prítomnosti infekcie nejakou baktériou (výskyt v prípade autoimunitných ochorení) sa často používajú lieky na báze kortikosteroidov, ktoré tlmia imunitný systém. Pri nervových ochoreniach je často nutné chirurgicky odstrániť štruktúry, ktoré komprimujú nervy. Srdcové ochorenia sa riešia medikáciami (napríklad na zníženie tlaku), alebo operáciou (bypass).

Ako žiť s chorobou

Niektoré ochorenia možno kompletne vyriešiť zákrokom alebo medikáciou. Ľudia s chronickými ochoreniami sú nútení jednak pozorne dodržiavať pokyny lekára, teda pravidelne užívať lieky, chodiť na pravidelné kontroly a často musia zmeniť životný štýl (prestať fajčiť, nejesť mastné jedlá, vyhýbať sa určitým druhom športu, stresovým situáciám, viac sa hýbať a podobne).

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť kĺbovbrnenie v končatináchlakeťsyndróm karpálneho tunelatenisový lakeťvykĺbenie