Bolesť svalov (po latinsky myalgia) je typ bolesti, ktorej zdrojom môže byť akýkoľvek sval v tele. Keďže svaly sa nachádzajú takmer vo všetkých častiach tela, aj svalová bolesť môže vznikať skoro kdekoľvek. Ide o častý prejav, s ktorým sa v priebehu života stretne asi každý z nás. Najčastejšie býva následkom preťaženia či úrazu. V takýchto prípadoch bolieva menšia skupina svalov. Niektoré ochorenia sa môžu prejavovať generalizovanou myalgiou. Ide o stav, keď bolí viacero skupín alebo väčšina svalov.
Vo väčšine prípadov myalgie sú ľudia schopní určiť jej príčinu – najviac bolestí vzniká z nadmernej telesnej záťaže alebo po úraze. Nie všetky vznikajú pri používaní svalov. Niekedy myalgia sprevádza chorobné stavy, ako sú:
Horúčkové stavy
Niektoré ochorenia, napríklad chrípka, sa často prejavujú celkovými príznakmi, akými sú bolesti svalov a kĺbov. Jedná sa o dočasnú bolesť, ktorá po vyliečení ochorenia typicky úplne ustúpi.
Fibromyalgia
Chronické (dlhotrvajúce) ochorenie spojené s generalizovanou svalovou a kostnou bolesťou. Príčina vzniku nie je známa a neexistujú ani vyšetrenia, ktoré by ju dokázali s istotou potvrdiť. Sú pre ňu charakteristické trigger points (spúšťacie body) na tele. Pri ich jemnom stlačení človek cíti silnú bolesť.
Autoimunitné ochorenia
Objavia sa, keď imunitný systém začne útočiť na vlastné orgány a tkanivá tela. Dôvod vzniku takejto reakcie nie je dobre preskúmaný. Predpokladá sa súhra dedičnosti a vonkajších vplyvov. Niektoré autoimunitné ochorenia sú typické generalizovanou svalovou bolesťou. Príkladom je lupus, dermatomyozitída či polymyozitída.
Nedostatok draslíka
Je to stav, pri ktorom je v krvi nedostatočné množstvo dôležitého minerálu, draslíka. Okrem kŕčovitých svalových bolestí sa prejavuje únavou, zápchou a slabosťou. Taktiež môže ovplyvňovať činnosť srdca, čo býva veľmi nebezpečné. Vzniká ako následok výrazne zanedbanej výživy, ochorení čriev a močového systému. Niekedy môže vznikať ako nežiaduci účinok niektorých liečiv.
Lieky
Určité lieky (napríklad statíny) môžu mať za následok poškodenie svalov a ich bolesť.
Vyhľadať lekársku pomoc pri myalgii sa odporúča, ak je silná a vzniká poúrazovo, sprevádza ju horúčka (nad 38 °C), nemá jasnú príčinu, znemožňuje státie a chôdzu, objavuje sa spolu s vyrážkou na tele, ak je badateľné výrazné obmedzenie močenia a opuchnutie tela.
Liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny bolesti. Keď lekár určí diagnózu, môže terapiu zamerať na vyriešenie problému. Vo všeobecnosti sa môže bolesť tíšiť pokojovým režimom, chladením bolestivého miesta a analgetikami (lieky proti bolesti).
Prevencia bolesti svalov spočíva v zahriatí svalov pred cvičením a športom a v dodržiavaní zdravej životosprávy. Tá spočíva v pravidelnej telesnej činnosti, dodržiavaní pitného režimu a udržiavaní normálnej telesnej hmotnosti.