Bolesť v hrudníku je častou príčinou vyhľadania lekárskej pomoci. Môžu ju spôsobovať rôzne zdravotné problémy – neškodné, ale aj smrteľné. Ťažkosti bynemali byť podceňované, nakoľkoich častýmzdrojom bolesti sú práveorgány dýchacieho systému a srdca. Inokedy môže bolesťnapríkladpochádzať z hrudnej steny. Je preto dôležité rozpoznať stavy, ktoré si vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť.
Možných vyvolávajúcich príčin bolesti v hrudi je veľké množstvo. Ich závažnosť, sprievodné príznaky aj trvanie sa môžu vzájomne od seba líšiť. Najdôležitejšie dôvody sú:
Ochorenia srdca a ciev
Angina pectoris
Je to bolesť v hrudi, ktorej príčinou môže byť nedostatočne krvné zásobenia srdca. Srdce, tak ako každý orgán v tele, potrebuje na správne fungovanie dostatok okysličenej krvi. Tá je doň privádzaná takzvanými koronárnymi cievami, ktoré sa môžu v niektorých situáciách zužovať a srdce tak nedostáva dostatok krvi. To sa prejaví zvieravou bolesťou v hrudi, pričom sa môžu pridružiť pocity, ako napríklad nedostatku vzduchu, potenie, úzkosť, nevoľnosť a zmätenosť. Tie však bývajú príznačnejšie pri srdcovom infarkte. Najčastejšie je zúženie spôsobené ukladaním tuku do steny ciev.
Srdcový infarkt
Je najčastejšou príčinou smrti na Slovensku. Vzniká z podobných príčin ako angina pectoris (zvieravá bolesť za hrudnou kosťou spojená s potením a úzkosťou). Rozdiel je najmä v tom, že cievy sa upchajú úplne. Časť srdca potom nedostáva žiadnu krv, čo spôsobuje vážnu poruchu jeho funkcie.
Disekcia aorty
Patrí tiež k životunebezpečným stavom. Poškodzuje sa pri nej stena aorty. Je to cieva, ktorá vedie krv zo srdca. Trhavá bolesť sa môže z hrude šíriť do brucha či chrbta. Pri vážnom priebehu tak môže dôjsť k jej roztrhnutiu, čo má smrteľné následky.
Perikarditída
Ide o zápal obalov srdca. Je pre ňu typická ostrá, pálčivá bolesť, ktorá sa zhoršuje pri dýchacích pohyboch hrudníka.
Pľúcna embólia.
Vzniká upchatím pľúcnych ciev. Jej príznakmi sú, okrem bolesti v hrudi aj pocit nedostatku vzduchu a kašeľ.
Ochorenia dýchacích ciest
Infekcie
Spôsobujú zápal v priedušnici a pľúcach. Tie sa môžu prejaviť bolesťou hrudníka, namáhavým dýchaním, kašľom, únavou, zvýšenou teplotou alebo aj horúčkou (nad 38 °C).
Chorobné stavy hrudnej steny
Kostochondritída
Je zápal chrupaviek, ktoré pripájajú rebrá k hrudnej kosti. Charakteristickým prejavom je bolesť v hrudi, ktorá sa zhoršuje pri pohybe či hlbokom dýchaní. Príčina vzniku zápalu v rebrových chrupavkách najčastejšie nie je známa. Môže to byť dôsledok poškodenia vzniknutého pri úrazoch hrudnej steny či pri veľkej záťaži.
Poranenia rebier
Pomliaždenie a zlomeniny rebier sa môžu prejavovať ostrou bodavou bolesťou hrudníka. Bolesť sa výrazne zhoršuje pri pohybe, kýchnutí, zakašľaní a smiechu. Ich liečba trvá niekoľko týždňov.
Herpes zoster
Je infekčné ochorenie vyskytujúce sa u ľudí, ktorí prekonali ovčie kiahne. Pri oslabení imunity vzniká na hrudníku vyrážka, ktorú sprevádza výrazná pálčivá bolesť v postihnutej oblasti .
Ostatné
Okrem uvedených príčin môže bolesti hrudníka spôsobovať napríklad pálenie záhy či úzkostné duševné poruchy.
Vyhľadanie okamžitej lekárskej pomoci sa odporúča v prípadoch, ak je prítomný pocit nedostatku vzduchu či namáhavého dýchania, stav sprevádza výrazná úzkosť, zblednutie a potenie, bolesť je veľmi silná, sprevádza ju zmätenosť a poruchy vedomia, šíri sa do ramien, krku a čeľuste, je prítomná horúčka (38 °C), vo vykašľanom hliene je prítomná krv.
Vyšetrená by mala byť každá výraznejšia či opakovaná bolesť v hrudi. Konkrétny liečebný postup závisí od diagnózy stanovenej lekárom. Vždy je namieste pokojový režim, lekár môže pri liečbe odporučiť užívanie niektorých liekov a podľa okolností aj operačnú liečbu.