Bolesť v končatinách môže pochádzať z kostí, kĺbov, svalov, šliach či väzov. Príčinou býva aj poškodenie krvných ciev, nervov alebo kože. Môže sa objavovať v akejkoľvek časti končatín. Keďže tie pozostávajú z veľkého množstva častí a štruktúr, existuje viacero príčin, ktoré bolesť vyvolávajú, pričombolesťsamôže šíriť do končatín aj z iných častí tela.
Príčinou bolesti končatín môže byť aj ťažšia alebo neprimeraná telesná aktivita. Súvisí s tým aj nedostatočný prísun niektorých minerálov, ako napríklad horčíka. Bolesti mávajú často charakter kŕčov. Ďalšími príčinami môžu byť úrazy, zápalové ochorenia, cievne problémy, ochorenia nervov, zriedkavo aj nádory.
Liečba závisí od príčiny spôsobujúcej bolesť. Po stanovení diagnózy lekár zameria liečebnú terapiu na vyriešenie problému. Vo všeobecnosti sa bolesť môže tíšiť pokojovým režimom, chladením bolestivého miesta a analgetikami (lieky proti bolesti). Vyhľadať lekársku pomoc sa odporúča vždy vtedy, keď sa bolesť objavuje po úraze, sprevádza ju opuch a začervenanie kĺbov, znemožňuje státie a chôdzu, nezlepšuje sa ani po týždni kľudového režimu, objavia sa poruchy vylučovania moču a stolice a poruchy citlivosti kože na končatinách.
K najčastejším príčinám bolesti končatín patria:
Ischemická choroba
Ischemická choroba dolných končatín vzniká, keď cievy dostatočne nezásobujú končatiny okysličenou krvou. Tkanivá sú slabo vyživované, čo sa prejavuje bolesťou. Príčinou vzniku ischemickej choroby je ateroskleróza, čo je zúženie ciev tukovými plátmi na ich stenách. Najväčší podiel na ich tvorbe má nezdravé stravovanie, nedostatok telesnej aktivity, fajčenie a dedičnosť. Vyskytuje sa aj akútna ischémia, ktorá je spôsobená embóliou. Častejšie vzniká v dolných, zriedkavejšie v horných končatinách.
Žilová insuficiencia
Je to stav, kedy si žily v končatinách neplnia svoju funkciu dostatočne, teda neodvádzajú dostatok odkysličenej krvi späť do srdca. Krv sa v žilách hromadí, rozširuje ich a ešte viac ich poškodzuje. Prejavuje sa pocitom unavených, ťažkých končatín a ich opuchom. Neskôr sa môže tento pocit meniť na bolesť.
Periférna neuropatia
Ide o skupinu ochorení nervov, ktoré zásobujú okrajové časti končatín. Bolesť má pálivý charakter a môžu ju sprevádzať poruchy citlivosti kože či mravčenie v končatinách. Príčinou jej vzniku je napríklad dlhotrvajúca cukrovka, alkoholizmus a nedostatok niektorých vitamínov.
Útlak nervov
Nervy sú štruktúry, ktoré zabezpečujú citlivosť a pohyby tela. Ak nerv niečo pritlačí alebo zasekne, podráždi ho. To môže vyvolávať bolesť, poruchy citlivosti kože, mravčenie a svalovú slabosť.
Reumatoidná artritída
Je to autoimunitné ochorenie postihujúce kĺby, pri ktorom vlastný imunitný systém človeka útočí na kĺby a spôsobuje v nich zápal. S postupom času sa mení ich tvar a zhoršuje sa ich pohyblivosť. Najčastejšie postihnuté sú malé kĺby na prstoch rúk a nôh. Neskôr môže zasiahnuť takmer každý kĺb v tele. Kĺby sú opuchnuté, stuhnuté a bolestivé hlavne ráno. Po rozcvičení sa tieto prejavy môžu zmierňovať.
Osteoartritída
Toto ochorenie kĺbov vzniká ich opotrebovávaním. Postihnuté sú najmä veľké kĺby, ktoré sú zaťažované najviac. Vývoj choroby sa zrýchľuje pri nadmernom namáhaní kĺbov, pri obezite či predošlých úrazoch. Hlavným príznakom je bolesť prejavujúca sa najmä po záťaži.