27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Bolí vás chrbát?

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Dnešný uponáhľaný spôsob života a dlhé hodiny sedenia pri počítači si začínajú u väčšiny z nás vyberať svoju daň, ktorá sa prejavuje bolesťou chrbta alebo krčnej chrbtice. Čoraz viac ľudí si začína uvedomovať, že jedným zo spôsobov, ako predchádzať komplikáciám a bolestiam chrbta, je aktívne sa starať o svoje telo, zdravšie sa stravovať, viac cvičiť. Plávanie, fit lopta, TRX, SM systém, BOSU… viete si vybrať správne cvičenie?

Každé cvičenie by malo začínať strečingom. Strečing je súbor naťahovacích cvičení, ktorými zámerne pôsobíme na sval alebo svalovú skupinu s cieľom natiahnuť ho. Pri správne vykonanom strečingu získavame benefity:

  • zvýšenie telesnej zdatnosti
  • zvýšenie mentálneho a duševného uvoľnenia (relaxácia)
  • posilnenie rozvoja uvedomenia si vlastného tela
  • zníženie rizika poranenia kĺbov, šliach, väzov
  • zníženie svalovej bolesti, svalového napätia (tuhosti)
  • vzpriamené a dobré držanie tela

Po strečingu nasleduje vlastné cvičenie. Nesprávne držanie tela počas cvičenia či preceňovanie svojich možností môže vážne poškodiť zdravie cvičiaceho. Preto je v začiatkoch dobré cvičiť pod dohľadom trénera.

Plávanie pri bolesti chrbta

  • nezaťažuje chrbticu, ani kĺby
  • posilňuje väčšinu svalov tela, zlepšuje držanie tela
  • eliminuje bolesť
  • uvoľňujú sa hormóny šťastia

Dôležitý pri bolesti chrbta je plavecký štýl. Za najvhodnejšie sa považujú znak a kraul. Vyhnite sa štýlu prsia – pri tomto štýle sa nadmerne zaťažuje šija a krk.

Balančné cvičenia

Pred cvičením je vhodné poradiť sa s odborníkom o vhodných cvikoch, nechať si skontrolovať techniku cvičenia. Len správne vykonané cvičenie pozitívne ovplyvňuje držanie tela, formovanie postavy, pomáha pri odstraňovaní bolesti chrbtice, svalovej nerovnováhy a pôsobí aj ako prevencia proti zraneniam.

Fit lopta

Fitlopta patrí medzi náčinie, ktoré sa v rekreačnej, športovej a telesnej výchove využíva ako zdravotná pomôcka alebo ako pomôcka na posilňovanie. Veľké využitie má hlavne u cvičencov, ktorí majú chronické problémy s chrbticou, prípadne sú po úrazoch. Sedenie na lopte alebo pohupovanie zapája do pohybu stabilizačné svaly, ktoré sú často ochabnuté a uvoľnené, preto cvičenie na nej pomáha k udržaniu a k zlepšeniu správneho držania tela.

BOSU

Cvičenie na BOSU (balančná obojstranne využiteľná pologuľa) patrí najmä k skupinovým cvičeniam, pri ktorom si každý určuje stupeň náročnosti sám. Cvičenie vhodné pre začiatočníkov, aj pokročilých.
BOSU

Cvičiť môžu všetci bez ohľadu na vek, váhu či kondíciu. Výhodou BOSU je, že okrem vedome ovládaných svalov sa zapájajú aj hlboké kostrové svaly, ktoré zaisťujú správne držanie tela, pretože ich ochabnutie spôsobuje bolesti chrbtice a kĺbov.

Cvičenie na BOSU komplexne posilní vaše svaly, spevní šľachy a väzy, zaistí lepšiu koordináciu pohybu, držanie tela a pomôže redukovať telesný tuk. Pravidelné cvičenie pomôže odstrániť bolesti chrbtice a nesprávne držanie tela.

TRX
TRX

TRX znamená Training Resistance Exercise = cviky pre zaťaženie celého tela. Závesné cvičene rozvíja telesnú silu pomocou funkčných pohybov a dynamických polôh. Pri športe a každodennom cvičení sa pohybujeme stále v mnohých rovinách. Cvičenie na závesnom systéme TRX umožňuje cvičiť v týchto rovinách rovnako tak, ako žijeme. Svalová hmota narastá rovnomerne, čo znižuje riziko zranenia a zvyšuje výkonnosť.

SM systém

SM systém je súbor jednoduchých a účinných cvikov založených na aktivácii svalových špirál. Tie sťahujú obvod tela, vyrovnávajú chrbticu do strednej línie a vytvárajú silu nahor, ktorá chrbticu naťahuje. Tým sa uvoľňujú blokády chrbtice, zvyšujú sa medzistavcové platničky a rovnomerným rozložením pohybu sa predchádza aj zvýšenému opotrebeniu kĺbov. Pre správne cvičenie, ktoré chrbtici prospieva, je dôležitá pozícia tela, charakter cviku, použitá sila, rýchlosť, dĺžka a intenzita cvičenia

SM Systém je komplexný cvičebný systém. Cvičenie účinne odstraňuje bolesti chrbta, aj problémy s pohybovým aparátom.

Hlavné výhody SM Systému:

  • uvoľnenie všetkých svalov tela
  • prekrvenie a regenerácia svalového aparátu
  • regenerácia kĺbov a medzistavcových platničiek
  • optimálne riadenie pohybu

Vhodné je kombinovať cvičenia posilňovacie s kardio-cvičením.

Po skončení vlastného cvičenia by mal nasledovať opäť strečing, čím pomôžeme svalom lepšie sa zotaviť. Tento strečing by mal byť zameraný komplexne na všetky svalové skupiny, nie iba na tie časti, ktoré sa precvičovali. S týmito vedomosťami o cvičení nám ostáva iba vybrať si to správne fitnesscentrum a hor sa do toho.

Prajeme vám veľa radosti z cvičenia, pozitívnej energie a čo najmenej zranení.

Redakcia portálu Lekár.sk
Zdravý život
bolesť chrbtachrbticahoršia pohyblivosťpocit stuhnutostipohyb a športpsychické zdraviezdravý životný štýl