Vírus, ktorý ochromil svet, stále nezmizol a preto je na mieste, že sa vedci zaoberali účinnosťou a bezpečnosťou 4. dávky.
Situácia ohľadom pandémie sa celosvetovo zlepšila a momentálne sa na Slovensku tešíme stavu, pri ktorom nie sú nutné takmer žiadne z pôvodných protipandemických opatrení. V súčasnosti zostalo v platnosti len nosenie respirátora v zariadeniach sociálnej a zdravotníckej starostlivosti. Situácia sa však na jeseň môže opäť zmeniť. Po prečítaní nášho článku budete vedieť:
Podstatou vakcín proti ochoreniu COVID-19 je naučiť telo rozpoznať vírus SARS-CoV-2 a následne proti nemu urýchlene zareagovať. Na základe doterajších dát vieme, že očkovanie je veľmi účinnou zbraňou v boji proti koronavírusu. Vďaka nemu sa znížil počet hospitalizácií a tiež úmrtí. Bude však potrebná aj ďalšia dávka?
V prestížnom vedeckom časopise The Lancet bola prednedávnom publikovaná štúdia, ktorá priniesla výsledky ohľadom potreby ďalšieho očkovania. Ide vôbec o prvú randomizovanú klinickú štúdiu, ktorá sa zaoberá efektivitou a bezpečnosťou štvrtej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
Výsledky štúdie ukázali, že ochrana, ktorú poskytovala 3. dávka, sa po siedmych mesiacoch od podania vakcíny začína strácať. Okrem množstva vytvorených protilátok klesla aj odpoveď imunitných T buniek (T-lymfocytov).
Tento stav dokáže zvrátiť podanie 4. vakcíny a to už 14 dní od jej podania. Výsledky tejto štúdie naznačujú, že 4. dávka mRNA vakcín môže posilniť imunitnú odpoveď podobne (alebo viac), ako 3. dávka (prvý tzv. booster). Platí to najmä u pacientov vo veku nad 70 rokov. Vakcíny sa v štúdii osvedčili ako dobre tolerované.
Neplatí to však pre všetkých pacientov. U niektorých pozorovaných boli hodnoty protilátok aj odpovede T buniek veľmi podobné pred podaním 4. dávky, ako aj po nej. Táto skutočnosť naznačuje, že imunitná odpoveď má svoju hornú hranicu, ktorú nie je možné zvýšiť ani podaním ďalších dávok.
4. dávka preto nemusí byť potrebná pre všetkých pacientov rovnako. Prospešná bude pre určité skupiny zraniteľnejších ľudí, u ktorých dochádza k poklesu účinnosti 3. vakcíny. Pre presné určenie, kto do tejto kategórie spadá, bude potrebný ďalší výskum, avšak patriť sem určite budú:
Spomínanej štúdie, z ktorej pochádzajú uvedené výsledky, sa zúčastnilo 166 ľudí vo veku 30 a viac rokov, pričom každý z nich bol zaočkovaný 2 dávkami vakcín od firmy AstraZeneca alebo Pfizer. Následne im bola podaná ďalšia (booster) dávka vakcíny a približne o 7 mesiacov na to dostali aj 4. dávku.
Vedci dospeli k výsledkom na základe porovnávania zmien v tvorbe protilátok a odpovedi T-lymfocytov v krvi pacientov 28 dní po podaní 3. dávky, pred podaním 4. dávky a 14 dní po jej podaní. Na základe týchto odberov bolo možné zistiť a porovnať účinnosť 3. a 4. dávky.
V apríli tohto roku prebehla v Spojenom kráľovstve vakcinácia 4. dávkou. Zaočkovaní ňou boli tí najzraniteľnejší, ľudia z rizikových skupín a ľudia nad 70 rokov. V Izraeli a Nemecku majú v súčasnosti možnosť zaočkovať sa 4. dávkou všetci dospelí občania.
Vakcinácia pomocou 4. dávky je účinná, potrebná a bezpečná u určitej časti populácie. To, či bude nutné preočkovať väčšiu časť našich obyvateľov, rozhodne kombinácia viacerých faktorov, ale najmä vývoj situácie – napríklad možná prítomnosť nových variantov a zaťaženie zdravotníckych zariadení.