12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Chorobné zhromažďovanie vecí

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ide o psychický stav charakteristický pretrvávajúcimi ťažkosťami s vyhadzovaním vecí alebo zhromažďovaním spotrebiteľských produktov bez ohľadu na ich skutočnú hodnotu. Prejavuje sa úzkostnou potrebou tieto veci chrániť a zväčšovať ich množstvo. Osoba postihnutá týmto ochorením prežíva intenzívne pocity strachu pri myšlienke zbavovania sa takto nadobudnutých predmetov. Postihnutý si takéto správanie neuvedomuje a považuje ho za prirodzené. V skutočnosti tento stav pôsobí na emočnú aj fyzickú, sociálnu a finančnú stránku života postihnutého a jeho príbuzných. Choroba postihuje 2-5 percent populácie.

Vznik a príčiny

Tento stav je často dôsledkom nutkavej potreby nakupovať nové veci (kompulzívne správanie), prípadne sa takýmito vecami obklopovať ich zhromažďovaním bez míňania finančných prostriedkov (letáky, použité šatstvo, odpadky). Choroba sa niekedy začína ako koníček, jedinec pociťuje nutkavú potrebu hľadať a zhromažďovať dokonalé, prípadne jedinečné veci (často dekoratívneho charakteru). Neskôr, pod vplyvom sociálnych, zdravotných, ekonomických a iných spúšťačov, takéto správanie prerastá do patológie a k predmetom úžitkovej hodnoty pribúdajú predmety bez estetického, ekonomického a emocionálneho významu, ktoré často predstavujú skôr odpadové produkty (použité kartóny, krabice, fľaše, noviny, jedlo, oblečenie), v niektorých prípadoch dokonca zvieratá. V takýchto podmienkach dochádza k prieniku možných zdrojov infekcií v podobe hlodavcov, hmyzu a iných živočíchov aj k obmedzeniu plochy obývateľného priestoru postihnutého i jeho okolia. Hoci príčiny vzniku poruchy nie sú známe, vyšší predpoklad, že sa rozvinie, majú jedinci, u ktorých sa takéto správanie vyskytlo v rodinnej anamnéze. V niektorých prípadoch sa tento stav vyvinie ako následok poškodenia mozgu v dôsledku mechanického úrazu, nádoru a podobne. V niektorých prípadoch je dôsledkom obsesívno-kompulzívnej poruchy, poruchy pozornosti, depresie, poruchy príjmu potravy, psychózy alebo stareckej demencie. Spúšťačom ochorenia je často smrť blízkej osoby.

Príznaky

Medzi časté príznaky prepuknutia ochorenia patrí neschopnosť a neochota zbaviť sa vecí, ktoré prestali plniť svoju funkciu, prípadne ťažké rozhodovanie pri organizovaní hmotných vecí, spojené s prežívaním intenzívneho pocitu úzkosti, rozpačitosti, trápnosti. Tento stav je často sprevádzaný depresiou, ADHD a alkoholizmom. V niektorých prípadoch sa dostavuje paranoidný pocit prenasledovania a odcudzovania nahromadených vecí alebo nutkavá potreba predzásobenia sa, ktorá má nelogický charakter. Postihnutý často kontroluje odpadkové koše a smetiská, čo vedie k izolácii zo strany príbuzných a spoločnosti, k zániku partnerského života, pracovnej morálky, strate zamestnania a vzniku mnohých zdravotných komplikácií (časté infekcie tráviaceho traktu, kožné problémy, problémy s parazitmi). Hromadenie takýchto komodít vedie k minimalizácii životného priestoru a neschopnosti realizovať bežné každodenné aktivity, ako je príprava jedla, telesná hygiena a podobne.

Diagnostika

Tento stav má chronický priebeh – neustále sa zhoršuje. Vyvíja sa už v pomerne skorom období, priemerný vek nástupu prvých príznakov je 13 rokov. Ak rodičia, prípadne pedagógovia zachytia takéto správanie, je dôležitá komunikácia s detským psychológom. V prípade rozvinutia stavu ako následku poškodenia mozgu je dôležité prostredníctvom zobrazovacích metód (MRI, CT) preveriť stupeň poškodenia CNS. Lekár tiež vykoná psychologické hodnotenie. Okrem otázok týkajúcich sa emocionálneho stavu preverí schopnosť jedinca uložiť/vytriediť veci. Súčasťou diagnostiky je pohovor s príbuznými a priateľmi a zhodnotenie obytných a úložných priestorov na základe fotografií.

Liečba

Vhodná je kombinácia psychoterapie a užívania liekov. Cieľom liečby je naučiť postihnutého neprežívať psychický stres pri zbavovaní sa nepotrebných vecí s využitím pravidelného užívania antidepresív.

Prevencia

Za prevenciu možno pokladať zdravé, bezproblémové rodinné a školské prostredie, vytváranie stabilných partnerských a priateľských vzťahov a dostatok psychohygieny v podobe športových aktivít či pobytu v prírode.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
alkoholizmuschorobné zhromažďovanie vecímozogneochota zbaviť sa vecírozpačitosťúzkosť