27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Chrápanie a apnoe

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Chrápanie zaraďujeme medzi poruchy spánku a postihuje najmä mužov a obéznych ľudí. Aj keď ide o neškodný jav, ktorý zvyčajne neovplyvňuje kvalitu spánku chrápajúceho, je dôležité poznamenať, že môže byť príznakom vážneho stavu, tzv. obštrukčného spánkového apnoe syndrómu (OSAS). V spojitosti s vyšším vekom a obezitou predstavuje vážny rizikový faktor kardiovaskulárnych ochorení.

Diagnostikovať chrápanie nie je vôbec zložité a občas sa s ním môže popasovať každý. Medzi najčastejšie príčiny patrí zväčšenie podnebných mandlí či nosohltanovej mandle, krivá nosová priehradka alebo deformity vonkajšieho nosa, ale aj upchatý nos pri infekciách horných dýchacích ciest, nádche a chrípke. Ako sa dá zastaviť tento nepríjemný zvuk? Ak chcete vedieť ako prestať, je potrebné presne určiť, prečo chrápete.

Chrápanie alebo obštrukčný spánkový apnoe syndróm

Chrápanie je rušivý zvukový jav, ktorý vzniká pri poruche prúdenia vdychovaného a vydychovaného vzduchu, vibráciou mäkkých častí horných dýchacích ciest počas spánku. Radí sa medzi poruchy spánku a postihuje najmä mužov a obéznych ľudí. Aj keď ide o neškodný jav, ktorý zvyčajne neovplyvňuje kvalitu spánku chrápajúceho, je dôležité poznamenať, že môže byť príznakom vážneho stavu, tzv. obštrukčného spánkového apnoe syndrómu (OSAS). Spánkové apnoe je definované ako výskyt zástav dychu v spánku, ktoré trvajú najmenej 10 sekúnd a opakujú sa viac ako 5-krát za hodinu. Hoci toto ochorenie súvisí najmä s nekvalitným spánkom, jeho následky pretrvávajú aj počas dňa.

Typické príznaky:

  • nadmerná denná spavosť
  • únava a vyčerpanosť
  • mikrospánok – u pacientov s OSAS je až 7-krát vyšší výskyt dopravných nehôd,
  • poruchy pamäti
  • depresie
  • ranné bolesti hlavy
  • sexuálne dysfunkcie

V spojitosti s vyšším vekom a obezitou predstavuje vážny rizikový faktor kardiovaskulárnych ochorení.

Medzi možné komplikácie patrí:

  • vysoký krvný tlak
  • arytmie
  • ischemická choroba srdca
  • pľúcna hypertenzia
  • infarkt myokardu
  • náhla cievna mozgová príhoda
  • smrť v spánku
  • zvýšené riziko cukrovky
  • zrýchlené starnutie

Tipy a rady na domácu liečbu pri chrápaní a apnoe

Samoliečba si vyžaduje kompletnú zmenu životného štýlu a v kombinácii s jednoduchými domácimi receptami môže byť dobrým pomocníkom.

Redukcia telesnej hmotnosti

Vzhľadom k tomu, že obezita predstavuje najdôležitejší rizikový faktor, je veľmi nevyhnutné podnecovať ľudí trpiacich chrápaním a spánkovým apnoe k chudnutiu. Nadmerná hmotnosť v oblasti krku spôsobuje zúženie dýchacích ciest a zhoršenie dýchania. Chudnutie zahŕňa diétu a cvičenie. Mnoho štúdií dokázalo, že po znížení telesnej hmotnosti došlo k úplnému vymiznutiu ťažkostí.

Obmedzenie alkoholu a nikotínu

Alkohol spôsobuje uvoľnenie hrdla, čo môže mať za následok zhoršenie chrápania. Pre dosiahnutie lepšieho spánku sa odporúča obmedzenie alebo úplne vynechanie alkoholických nápojov, najmä vo večerných hodinách. Po vylúčení fajčenia dochádza k regenerácii sliznice a spevneniu štruktúr dráždených dymom, čo nočné dýchanie zlepší.

Dodržiavanie spánkovej hygieny

Jednoduchým pravidlom je mať dostatok spánku a dodržiavať jeho pravidelnosť. Ľudia s nespavosťou by sa mali vyvarovať kofeínu a činnostiam ako je čítanie či sledovanie televízie v posteli.

Zákaz užívania liekov na navodenie spánku (hypnotiká a sedatíva)

Pozor na chronické nadužívanie liekov, ktoré vedú k zhoršeniu prejavov. V prípade nutnosti je potrebné zvoliť vhodný liek z novšej generácie, ktorý neovplyvňuje apnoe a dýchanie počas spánku.

Polohové zmeny

Polohové zmeny môžu takisto zvýrazniť chrápanie a prejavy apnoe. Spánok na boku je v tomto prípade vhodnejší ako spánok na chrbte. Prevenciou spánku v polohe na chrbte môže byť napr. našitie ponožky na zadný diel pyžama, do ktorej sa vloží tenisová loptička. To vytvorí nepohodlie na chrbte chrápajúceho. Zdvihnutie hlavovej časti o cca 10cm má tiež zvyčajne pozitívny účinok na kvalitu spánku.

Cvičenie zamerané na oblasť hrdla a jazyka

Pravidelným cvičením alebo spievaním dochádza k spevneniu svalov a vďaka zamedzeniu nadmerného uvoľnenia hrdla sa prestávajú mäkké tkanivá výrazne chvieť.

Zvlhčovanie hrdla a nosa

Upchatý nos je ďalšou z príčin chrápania. Suchý vzduch spôsobuje vysychanie hrdla a nosovej sliznice, čo vyvoláva preťaženie a vibráciu. Prirodzenejšie dýchanie je možné dosiahnuť inhaláciou alebo použitím zvlhčovača, kde je možné pridávať rôzne éterické oleje. Inhalácia vodnej pary trvá približne 10 minút a vykonáva sa každý deň pred spaním, až pokiaľ sa upchatý nos neuvoľní. Chrápanie môže zmierniť aj nosový sprej s morskou soľou.

Mätový olej

Protizápalový účinok prípravkov s obsahom mäty pomáha znižovať opuch hrdla a nosa, čím podporuje ľahšie dýchanie. Mäta pomáha hlavne pri dočasnom chrápaní vyvolanom chorobou a alergiou. Trocha mätového oleja sa odporúča aplikovať pred spaním pod obe nosové dierky, alebo pridať do zvlhčovača v prípade suchého vzduchu v miestnosti.

Levanduľový olej

Okrem toho, že levanduľa patrí medzi prírodné antidepresíva, nakvapkaním levaduľovej silice na vankúš sa pri dýchaní uvoľnia dýchacie cesty a zabráni sa tak chrápaniu. Ako alternatíva môže poslúžiť aj voňavý bylinný vankúš s obsahom sušenej levandule.

Eukalyptus

Používa sa hlavne pri liečbe ochorení dýchacieho systému. Eukalyptový olej pomáha odstrániť baktérie, vírusy aj plesne. Zrieďuje hlieny a vďaka chladivým účinkom uľahčuje dýchanie. Na inhaláciu sa používajú sušené eukalyptové listy alebo sa pridáva do horúcej vody vo forme oleja.

Rumanček a nechtík

Protiplesňový účinok nechtíka a protizápalový účinok rumančeka sa navzájom skvele dopĺňajú v zmesi slúžiacej k inhalácii alebo na prípravu lahodného bylinkového čaju. Rumanček zároveň pomáha uvoľňovať napäté svaly a nervy v oblasti hrdla, čo uľahčuje spánok a zmierňuje chrápanie.

Med a vitamín C

Udržať si zdravý imunitný systém je ďalšou z možností prevencie chrápania. Med patrí medzi prírodné antibiotiká a svojim širokým spektrom antibakteriálneho účinku pomáha pri zápaloch a iných respiračných ochoreniach. Zároveň dokáže zmierniť opuch v okolí hrdla a tak zabrániť vzniku vibrácií.

Chrápanie je nepríjemným javom, ktorý častejšie obťažuje okolie ako samotného chrápajúceho. Aj keď existuje mnoho zaručených receptov proti chrápaniu, je vhodné absolvovať vyšetrenie u špecialistu v ušno-nosno-krčnej ambulancii, prípadne v akreditovanom spánkovom laboratóriu, keďže je veľmi dôležité venovať zvýšenú pozornosť práve spánkovému apnoe syndrómu.

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
apnoebolesť hlavychrápaniedýchacie cestylapanie po dychunospríznaky depresiesucho v ústachústa