10.06.2019 • 7 minút na prečítanie

Poruchy spánku

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Poruchy spánku sú akékoľvek zmeny v spánkovom režime, ktoré ovplyvňujú celkové zdravie, bezpečnosť a kvalitu života postihnutých jedincov. Poruchy spánku môžu ovplyvniť schopnosť bezpečne šoférovať, ale rovnako zvyšujú riziko vzniku niektorých zdravotných problémov. Medzi príznaky poruchy spánku najčastejšie patrí nadmerná denná ospalosť, nepravidelné dýchanie alebo zvýšená pohyblivosť počas spánku a ťažkosti so zaspávaním.

Vznik a príčiny

Dobrý spánok je nevyhnutný pre udržanie optimálneho zdravia. Jeho kvalita môže ovplyvniť hladinu hormónov, náladu a hmotnosť človeka. Existuje mnoho typov porúch spánku. Často sú zoskupené do kategórií, pričom zoskupujúcim faktorom je príčina ich vzniku, prípadne vplyv na kvalitu ľudského života. Môžu byť zoskupené aj podľa typických vzorcov správania alebo problémov v priebehu spánkového cyklu (bdenie – spánok) či problémov s dýchaním. Problémy so spánkom ako spánkové apnoe, nespavosť (primárna a sekundárna, akútna a chronická), deprivácia spánku a syndróm nepokojných nôh patria medzi najbežnejšie. Čoraz častejšie sa v bežnej populácii objavuje problém, pri ktorom sa typicky vyskytujú ťažkosti so zaspávaním alebo so spánkom počas noci – nespavosť. Primárna nespavosť znamená, že človek má ťažkosti so spánkom, ktoré priamo nesúvisia so žiadnym iným zdravotným stavom alebo problémom. Sekundárna nespavosť znamená, že osoba má problémy so spánkom vinou niečoho iného. K nespavosti prispieva významný životný stres (strata práce, smrť blízkeho, rozvod), choroba, emocionálne alebo fyzické rozrušenie, ale aj environmentálne faktory (hluk, svetlo, extrémne teploty), lieky (na liečbu prechladnutia, alergie, depresie, vysokého krvného tlaku), alebo interferencie v normálnom režime spánku (jet lag syndróm, práca na zmeny).

Ďalší pomerne častý problém v súvislosti so spánkom je spánkové apnoe. Typickým znakom tejto poruchy sú abnormálne dýchacie komplikácie, súvisiace s nečakanými dlhšími prestávkami, respektíve zastaveniami dýchania, alebo s plytkým dýchaním. Existuje niekoľko typov spánkového apnoe (obštrukčné, centrálne). Obštrukčné nastáva, keď dôjde k čiastočnej alebo úplnej blokáde horných dýchacích ciest, teda aj k neschopnosti vdýchnuť vzduch v priebehu ich zablokovania. Pri centrálnom apnoe jedinec nemôže dýchať, pretože mozog nevydáva pokyny na dýchanie. Tento typ spánkového apnoe je zvyčajne spojený s vážnou chorobou, najmä s ochorením, pri ktorom je ovplyvnená dolná časť mozgu, kontrolujúca dýchanie. U detí centrálne spánkové apnoe vytvára pauzy v dýchaní, ktoré môžu trvať až 20 sekúnd. Dýchanie sa zvyčajne obnoví hlasným nádychom alebo náhlym hlasnejším zachrápaním. Vyššie riziko vzniku tohto typu spánkovej poruchy je v prípade nadváhy, obezity, ale aj v prípade mohutnejšej stavby krku či, naopak, štíhlejšej stavby horných dýchacích ciest. Častou príčinou sú zväčšené mandle a jazyk alebo zmnoženie tkaniva v zadnej časti hrdla. Patológia stavby nosových prepážok je častou príčinou tohto stavu. Spánkové apnoe častejšie postihuje mužov a vyskytuje sa predovšetkým vo vyššom veku. Ďalšie rizikové faktory sú: fajčenie, cukrovka, vysoký krvný tlak. Častou komplikáciou je náhla smrť, prípadne vyššie riziko vzniku srdcového zlyhania alebo mŕtvice. Podmienky, ktoré môžu súvisieť s centrálnym spánkovým apnoe, zahŕňajú kongestívne srdcové zlyhanie, hypotyreózu, zlyhanie obličiek, Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu, amyotrofickú laterálnu sklerózu, poškodenie mozgového kmeňa spôsobené encefalitídou, mozgovou príhodou, poranením alebo inými faktormi.

K pomerne častým poruchám spánku patrí syndróm nepokojných nôh (RLS), nazývaný tiež Willisova-Ekbomova choroba. Prejavuje sa prítomnosťou nepríjemných pocitov a nutkania na pohyby nohami v priebehu zaspávania. Tento stav je poruchou centrálneho nervového systému, pričom pohyby sa nedajú ovládať vôľou. Nohy postihnutého mravčia, svrbia, tŕpnu, pália, dokonca až bolia. Menej častý typ spánkovej poruchy je narkolepsia. Ide o stav charakterizovaný extrémnou ospalosťou počas dňa a náhlym výskytom epizódy spánku, niekedy aj v bizarných situáciách. Príčinou narkolepsie je nedostatok spánku v noci, nadváha, narkománia, poranenie hlavy alebo neurologické ochorenie (roztrúsená skleróza, Parkinsonova choroba), ale i užívanie liekov (trankvilizéry alebo antihistaminiká), rodinná anamnéza a depresia.

Príznaky

Symptómy porúch spánku zahŕňajú na jednej strane neprimeranú výraznú ospalosť počas dňa a, naopak, ťažkosti so zaspávaním v noci, časté budenie a neschopnosť upadnúť do hlbokého spánku. Súčasťou týchto stavov je chrápanie, problémy so sústredením, zabúdanie, depresia alebo podráždenosť. Poruchy spánku môžu byť sprevádzané nočným potením. Pretože okrem komfortu spánku pacienta ovplyvňujú aj ich partnerov, časté sú aj vzťahové problémy a ťažkosti so sexom. Medzi ďalšie príznaky, ktoré sprevádzajú poruchy spánku, patria abnormálne dýchacie pohyby, prípadne nezvyčajné vzorce dýchania sprevádzané krátkymi výpadkami. K symptómom spánkového apnoe patrí okrem náhleho hlasitého zachrápania, ktoré sa dostaví po výpadku dýchania, aj sucho v ústach a bolesť hrdla a hlavy po prebudení.

V prípade nespavosti sú typické ťažkosti so zaspávaním, časté prebúdzanie sa v noci, prípadne prebúdzanie sa skoro ráno a pocit únavy po prebudení.

Niekedy sa objaví pocit nepríjemného nutkania na pohybovanie končatinami počas spánku.

Diagnostika

V závažnejších prípadoch pacient strávi noc v spánkovom laboratóriu, prípadne absolvuje vyšetrenie prostredníctvom monitorovania niektorých funkcií počas spánku v domácnosti. V oboch prípadoch lekár vyšetrí prúdenie vzduchu, hladiny kyslíka v krvi, dýchacie vzorce, elektrickú aktivitu mozgu, očné pohyby, tep srdca, svalovú aktivitu, prestávky v dýchaní a podobne.

Liečba

V menej závažných prípadoch stačí upraviť telesnú hmotnosť (znížiť o 10 percent), prípadne prestať fajčiť, nekonzumovať alkohol alebo zmeniť režim spánku (ukladanie na odpočinok v rovnakú hodinu, spánok na boku a podobne). V prípade problémov s nosovou dutinou sa indikujú nosové spreje. V závažnejších prípadoch spánkového apnoe sa používa prístroj CPAP, prípadne BRAP. Prístroj obsahuje masku, ktorú si nasadí pacient v čase pred samotným spánkom na nos alebo ústa. Vzduchový ventilátor vytláča konštantný a nepretržitý prúd vzduchu na udržanie rovnakého stavu horných dýchacích ciest v priebehu spánku. U ľudí s miernym spánkovým apnoe sa využívajú rôzne formy „protéz“, ktoré zabraňujú jazyku zablokovať hrdlo, prípadne udržať dýchacie cesty počas spánku otvorené. Chirurgická liečba je určená ľuďom, ktorí majú zmnožené alebo deformované tkanivo v dýchacích cestách, blokujúce prúdenie vzduchu cez nos alebo hrdlo.

Prevencia

Dodržiavanie pravidelného spánkového režimu a opatrení na skvalitnenie spánku sú formy predchádzania vzniku spánkových porúch. Výber vhodného matraca, posteľného oblečenia, abstinencia od tabaku a alkoholu pred spánkom, krátke prechádzky, vyhýbanie sa konzumácii ťažkých jedál a používanie elektrických prístrojov s generovaním modrého svetla pred spánkom (tablet, telefón, televízor) a pod.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
časté budeniechrápaniemozognarkolepsianespavosťporucha spánkusucho v ústach