07.10.2024 • 7 minút na prečítanie

Všetko, čo potrebujete vedieť o chrípke u detí: Aké lieky použiť, ako dlho trvá a ako jej predchádzať?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré postihlo už mnohých z nás. Šíri sa kvapôčkami pri kašli a kýchaní, najmä v detských kolektívoch. Prečítajte si, ako sa chrípka prejavuje u detí a bábätiek, ako sa lieči a aká je najúčinnejšia prevencia. 

Aké typy chrípok môžu deti potrápiť?

Chrípková sezóna sa pomaly blíži a u nás trvá od októbra do konca apríla. U detí sa šíri veľmi rýchlo, pretože väčšinu času trávia v škole, na krúžkoch alebo cestovaním v autobuse, teda v kolektíve.

Poznáme 3 typy chrípky chrípka typu A, B, C. Každý z nás, nielen deti, sa môže nakaziť ktorýmkoľvek z týchto typov chrípky:

  • Chrípka typu A – je najrozšírenejšia a spôsobuje sezónne epidémie. Má niekoľko podtypov, pričom najznámejší je H1N1, známy ako prasacia chrípka, ktorej pandémia vypukla v roku 2009 najmä medzi deťmi a mladými dospelými. Chrípka H1N1 je v sezóne neustále v obehu a každoročne sa šíri ako „bežná“ chrípka aj na Slovensku. U detí do 5 rokov môže mať ťažší priebeh pre menej vyvinutej imunite. . 
  • Chrípka typu B – je bežná u škôlkarov a často ju sprevádzajú tráviace ťažkosti, ako sú hnačky či bolesti brucha. Tento typ má tiež sezónny charakter. U detí však zvyčajne spôsobuje miernejšie príznaky ako chrípka typu A.
  • Chrípka typu C – je oveľa menej častá a zvyčajne spôsobuje mierne príznaky podobné prechladnutiu. Nevedie k sezónnym epidémiám ako chrípky A a B.
Freepik.com

Chrípka u bábätka – s návštevou lekára nečakajte

O chrípke u bábätiek sa hovorí menej, a to z jednoduchého dôvodu – nechodia do kolektívu. Bábätká a deti do 3 rokov však patria do vysoko rizikovej skupiny, pretože ich imunitný systém ešte nie je plne vyvinutý. Do 6 mesiacov sú chránené najmä protilátkami z materského mlieka a placenty, no po tomto období ochrana klesá.

Príznaky ochorenia u bábätka sú rôzne, no najčastejšie: 

  • sa mrvia,
  • viac plačú,
  • majú problémy so spánkom,
  • nechcú byť na rukách,
  • majú horúčku.

Pri vírusovej infekcii je liečba symptomatická a veľmi dôležité je zníženie vysokej horúčky. Pomôcť môžu antipyretiká, zábaly do oblasti slabín a pri zahlienení je dôležité odsávanie hlienov. Zvýšte pozornosť najmä pri chrípke u detí vo veku od 1 do 1,5 roka, pretože pri výkyvoch telesnej teploty môžu zažiť febrilné kŕče (nekontrolovateľné pohyby a kŕče tela, ktoré pripomínajú epileptický záchvat). So znižovaním teploty preto nečakajte.

Príznaky chrípky nikdy nepodceňujte a vždy radšej navštívte lekára. Ak je to možné, v tomto období sa vyhnite umiestneniu detí v rizikovom veku do kolektívov. 

Príznaky chrípky u detí

Príznaky a priebeh chrípky sa u detí líšia. Niekedy nie je nič výnimočné, ak dieťa ráno odchádza do školy „zdravé“ a večer už má horúčku 40 °C. Vysoké teploty sú u detí v predškolskom veku pre riziko febrilných kŕčov, nebezpečné a preto je nutné ich zraziť, ak stúpajú nad 38,5 °C.

Medzi najčastejšie prejavy chrípky u detí patria:

Koľko trvá chrípka u detí a aká je inkubačná doba? 

Inkubačná doba chrípky je 3 až 5 dní od kontaktu s nakazenou osobou. Najviac infekční sme na začiatku ochorenia, avšak deti môžu vírus prenášať ešte aj 7 dní po objavení prvých príznakov.

Príznaky chrípky zvyčajne ustúpia do 5 až 7 dní, ale u detí môže pretrvávať zvýšená únava ešte týždeň po vyliečení. Preto sa odporúča pokojový režim bez náročnej fyzickej aktivity, napríklad vynechanie telesnej výchovy, aspoň týždeň po prekonaní choroby.

Ako prebieha liečba chrípky u detí a aké lieky im podať?

Liečba chrípky u malých detí je podobná ako u dospelých – zameriava sa na zmiernenie príznakov. Keďže chrípka je vírusové ochorenie, antibiotiká nie sú účinné, a pediater ich predpíše iba v prípade rizika rozvoja bakteriálnej infekcie.

Liečba chrípky u detí zahŕňa:

  • lieky na znižovanie horúčky vo forme sirupov alebo čípkov – pre deti je najmenej zaťažujúcim liečivom paracetamol, no je dôležité dodržiavať 6-hodinový rozostup medzi dávkami a dávkovať liek podľa hmotnosti dieťaťa, nie podľa veku. Ak teplota stúpne v priebehu týchto 6 hodín, môžete podať aj ibuprofen,lsirupy proti kašľu a zahlieneniu,
  • sprej do nosa alebo odsávačka u malých detí.

Ak je teplota vyššia ako 39 °C a neklesá ani po podaní liekov, je potrebné zabezpečiť fyzikálne chladenie – pomocou obkladov v oblasti slabín, vlažnou vodou, alebo u bábätiek môžete telíčko ochladzovať namočenou špongiou. Pri bábätkách vždy konzultujte liečbu s pediatrom.

Deťom nikdy nepodávajte pri liečbe chrípky alebo virózy lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú, pretože hrozí riziko vzniku Reyeho syndrómu, čo je život ohrozujúci stav.

Domáca liečba chrípky a babské recepty môžu tiež napomôcť k skorému návratu do školy či škôlky: 

  • Zabezpečte deťom pravidelný pitný režim, ideálne vlažný čaj s medom a citrónom.
  • Doplňte vitamíny D a C, nezabúdajte, že vitamín D je rozpustný iba v tuku, preto ho podávajte po jedle alebo nechajte zapiť mliekom.
  • Na uvoľnenie dýchacích ciest vyskúšajte vonné oleje a ak je dieťa väčšie, tak naparovanie, či lampu s infra svetlom.

Pri bolesti hrdla pomáha kombinácia nastrúhaného zázvoru s citrónom a medom alebo pre staršie deti kloktadlo so soľou.

Freepik.com

Očkovanie detí proti chrípke

Očkovanie je najúčinnejšou ochranou detí pred chrípkou, najmä pre rizikové skupiny, ktoré trpia vrodenými ochoreniami srdca, obličiek, nervového systému, dýchacích ciest, poruchami imunitného systému alebo už prekonali závažný priebeh chrípky.

Na trhu sú momentálne dostupné „nebolestivé“ nazálne vakcíny proti chrípke, ktoré sa podávajú vo forme spreja priamo do nosa, pričom sa aplikuje 0,1 ml do každej nosovej dierky. Na Slovensku je táto nazálna vakcína vhodná pre deti od 2 do 18 rokov, pričom poisťovne ju zvyčajne preplácajú do veku 12 rokov. Klasické očkovanie je možné aj pre deti od 6 mesiacov.

Ideálne obdobie na zaočkovanie je začiatkom októbra, najneskôr v novembri. Cena klasickej vakcíny sa pohybuje okolo 15 eur. Aj keď sa dieťa nakazí chrípkou, vďaka vakcíne imunitný systém zabezpečí, že priebeh ochorenia bude len mierny.

Prevencia voči chrípke u detí 

Najlepšia prevencia je očkovanie. Ak sa však nemôže dieťa očkovať, ako prevencia postačí dodržiavanie týchto odporúčaní:

  • pravidelné umývanie rúk s vodou a mydlom,
  • používanie svojej fľaše s vodou a uteráka v škole, 
  • nepožičiavať si príbor,
  • vyhýbanie sa veľkým davom ľudí, 
  • pestrá strava s vysokým obsahom zeleniny, ovocia a vitamínov.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
chrípkachrípka u detíočkovanie proti chrípke

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje