10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Chronická lymfocytová leukémia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Chronická lymfocytová leukémia (CLL) je onkologické ochorenie, ktoré postihuje bunky kostnej drene, teda orgánu, ktorý zodpovedá za tvorbu krvných buniek. Laická verejnosť ho častokrát nesprávne označuje ako rakovinu krvi. Slovo chronická v názve choroby vyjadruje jej pomalý priebeh v porovnaní s ostatnými typmi leukémie. Väčšinou postihuje staršiu populáciu a cieľom liečby je zabrániť prechodu do akútnej leukémie.

Vznik a príčiny

Príčina vzniku CLL nie je doposiaľ jasná. Ochorenie vzniká po mutáciách DNA v bunkách, ktoré sú predstupňom lymfocytov (typ bielych krviniek). Tieto sa pomaly začnú v kostnej dreni množiť a vytláčať zdravé krvné bunky, čo môže mať za následok nedostatok zdravých krvných buniek. Príčinou choroby môže byťvystavenie určitým chemikáliám (herbicídy, insekticídy).

Príznaky

Keďže biele krvinky nás chránia pred infekčnými chorobami, ich nedostatok sa prejavuje opakovanými infekciami. Najčastejšie je to chrípka, zápal pľúc, niekedy s vážnymi komplikáciami. V prípade nedostatku červených krviniek dochádza k anémii – chudokrvnosti. Jej symptómy sú zvýšená únava, dýchavičnosť a celková slabosť. Zväčšenie lymfatických uzlín je ďalším z možných príznakov.

Diagnostika

K podozreniu na CLL by mal lekára viesť zvýšený počet bielych krviniek v krvnom obraze, získanom klasickým odberom krvi. Počet bielych krviniek sa však môže zvýšiť aj pri infekcii a dokonca môže ísť o náhodný nález, preto sa odporúča ďalšie testovanie. Najčastejší je opätovný odber krvi alebo dokonca kostnej drene, ktoré sa podrobia prietokovej cytometrii. To je vyšetrenie, ktoré zistí akúkoľvek abnormalitu bielych krviniek z krvi alebo z kostnej drene.

Liečba

V úvodnej fáze ochorenia sa odporúča čakať. Lekár navrhne plán pravidelných kontrol, aby pacienta zbytočne nevystavil nežiaducim účinkom chemoterapie. Pri akomkoľvek náznaku postupu ochorenia navrhne liečbu na mieru, ktorá zahŕňa niekoľko cyklov chemoterapie. V mnohých prípadoch sú lekári schopní ochorenie liečiť cielene, s menšou mierou nežiaducich účinkov. Potenciálne vyliečenie môže poskytnúť aj transplantácia kostnej drene, ktorú však nemožno urobiť v prípade všetkých typov CLL.

Prevencia

Vzhľadom na neznámu príčinu vzniku CLL nie sú dostupné žiadne preventívne opatrenia. Jediné, čomu možno zabrániť, je kontakt so spomínanými chemikáliami.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
anémiadýchavičnosťkostná dreňlymfocytová leukémiaúnavazväčšenie lymfatických uzlín