Chronická myeloidná leukémia (CML) je rakovina bielych krviniek. Blastové bunky alebo nezrelé biele krvinky sa nekontrolovateľne množia a vytláčajú všetky ostatné druhy potrebných krviniek.Leukémia je druh rakoviny, ktorá sa začína v krvi alebo krvotvorných tkanivách. Existuje mnoho typov leukémie a liečba je pre každú z nich odlišná. Chronické leukémie sú pomalšie rastúce ako akútne leukémie, ale môžu rovnako ohroziť život.
Chronická myeloidná leukémia je spôsobená genetickou mutáciou. Lekári doposiaľ nevedia, čo spôsobuje počiatočnú mutáciu, ale je potvrdené, že genetickú mutáciu vedúcu k CML rodičia na svojho potomka neprenášajú.
Človek má 23 párov chromozómov. U pacientov s CML sa časť chromozómu 9 prepojí s časťou chromozómu 22. Tak vzniká krátky chromozóm 22 a veľmi dlhý chromozóm 9. Krátky chromozóm 22 sa nazýva chromozóm Philadelphia a má ho 90 percent pacientov s chronickou myeloidnou leukémiou. Gény z chromozómov 9 a 22 sa spájajú tak, že vytvárajú gén BCR-ABL, ktorý umožňuje, aby sa špecifické krvné bunky množili nekontrolovateľným spôsobom a spôsobili CML.
Príznaky CML môžu byť tiež príznakmi iných stavov, preto je vždy dôležitá kontrola u lekára. Základné symptómy sú anémia, slabosť, únava, dýchavičnosť, nočné potenie, bolesť kostí, úbytok hmotnosti, horúčka, pocit plnosti alebo nadúvanie v žalúdku.
Pretože CML všeobecne v počiatočných štádiách nespôsobuje príznaky, rakovina sa u pacienta často zistí až počas bežného krvného testu. Ak existujú príznaky, lekári ich zvyčajne nespájajú s chronickou myeloidnou leukémiou, predpokladajú iné diagnózy.
Ak existuje podozrenie, prípadne testy naznačujú, že pacient má rakovinu, vykoná sa biopsia kostnej drene. Ide o odobratie vzorky drene na analýzu. Po diagnostikovaní sa vykonajú ďalšie testy, aby sa špecifikovalo, ako sa rakovina správa v tele pacienta. Tieto testy pomáhajú lekárom zistiť, aká liečba bude najefektívnejšia. Zväčša ide o dodatočné krvné testy a genetické testy. V rámci diagnostiky sa využívajú aj zobrazovacie testy, ako je MRI (magnetická rezonancia), ultrazvuk a CT sken, na určenie, kam sa rakovina v tele pacienta rozšírila.
Existuje niekoľko spôsobov liečby chronickej myeloidnej leukémie. Líšia sa v závislosti od zdravia pacientov a progresie ochorenia.
Cielená terapia. Zvyčajne sa používa pri liečbe CML ako prvá. Ide o nasadenie liekov, ktoré napádajú určitú časť rakovinovej bunky a zabíjajú ju. V prípade CML tieto lieky blokujú proteín vytvorený génom BCR-ABL. Môže ísť o imatinib, dasatinib alebo nilotinib.
Chemoterapia. Zahŕňa použitie systémových liekov na zabíjanie rakovinových buniek. Tieto lieky kolujú celým telom prostredníctvom krvného obehu. Môžu sa podávať intravenózne alebo perorálne, závisí to od konkrétneho lieku. Chemoterapia je bežná liečba rakoviny s vedľajšími účinkami, ktoré môžu byť veľmi intenzívne.
Transplantácia kostnej drene. Nazýva sa aj transplantácia krvných kmeňových buniek. Môže sa použiť v prípade, ak iné liečebné postupy zlyhali. Je riziková a býva problém nájsť vhodného darcu. Pri tomto type transplantácie sa používa aj chemoterapia na usmrtenie rakovinových buniek v kostnej dreni pred tým, ako sa zdravé darcovské bunky zavedú do krvi, aby ich nahradili. Vedľajšie účinky tohto postupu sa značne líšia, ale môžu zahŕňať mierne symptómy ako triaška a návaly horúčavy alebo závažné komplikácie, ako je anémia, infekcia a sivý zákal.
Tieto liečebné postupy môžu byť použité samostatne alebo v kombinácii.
Diagnostikovanie chronickej myeloidnej leukémie býva pre pacientov náročné. Často je potrebná odborná psychologická pomoc, prípadne pomoc z okolia a rodiny. Je dôležité dôkladne sa porozprávať s lekárom a pochopiť túto diagnózu, vrátane fázy choroby. Spoločne nájsť liečebný postup, ktorý bude pacientovi najviac vyhovovať a môže mu pomôcť. Podľa štúdií päť rokov po diagnostikovaní CML žije 67,6 percenta ľudí.