01.02.2024 • 7 minút na prečítanie

Rakovina na Slovensku ročne pripraví o život takmer 14 000 ľudí

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Štvrtý február je každoročne svetovým dňom proti rakovine. Do tejto iniciatívy je zapojených vyše 150 krajín sveta, v rámci ktorých sa Svetová zdravotnícka organizácia snaží zvýšiť povedomie o rakovine pozitívnym a inšpiratívnym spôsobom.

Zvyšovaním povedomia a zlepšovaním vzdelávania o rakovine sa dajú každoročne zachrániť milióny životov.

Viac o rakovine, o súčasnej situácii na Slovensku, o prevencii a najčastejších mýtoch sa dozviete v našom článku.

Aká je situácia s rakovinou na Slovensku?

Na Slovensku ročne pribudne až 40 000 onkologických pacientov. Onkologické ochorenia sú už dlhodobo druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií. 

Podľa najnovších údajov NCZI pribúda najviac prípadov rakoviny kože, kolorektálneho karcinómu a prsníka. 

V roku 2021 bolo novodiagnostikovaných:

  • 7788 zhubných nádorov kože
  • 4521 rakoviny kolorekta – najvyššie zastúpenie tohto typu rakoviny je vo vekovej skupine 70 až 74 rokov s významnou prevahou u mužov
  • 3408 nových prípadov rakoviny prsníka, pričom najvyššie zastúpenie tohto typu rakoviny je vo vekovej skupine 65 až 69 rokov
  • 2408 zhubných ochorení prostaty, pričom je najvyššie zastúpenie vo vekovej skupine 66 až 69 rokov

Medzi deťmi celosvetovo prevládajú prípady rakoviny mozgu a leukémie.

Existuje prevencia rakoviny?

Rakovina je v súčasnosti najčastejšou svetovou príčinou úmrtí, no podľa odborníkov je prevencia proti nej stále nedostatočná. Problém nedostatočnej prevencie spočíva hlavne v nezdravom životnom štýle.

Najvýznamnejším rizikovým faktorom vzniku rakoviny je jednoznačne fajčenie cigariet. Nezdravá strava sa podieľa asi 35 % na celkovej úmrtnosti spôsobenej rakovinou. Riziková je najmä nadmerná konzumácia alkoholu a tukov.

Vznik konkrétneho typu rakoviny je síce výsledkom náhody, ale táto náhoda je spojená s hromadením a dlhodobým pôsobením nepriaznivých vplyvov.

Zdravý životný štýl by podľa lekárov mohol znížiť výskyt rakoviny až o 30 %.

Zdravý životný štýl
Evgeny Atamanenko/Shutterstock.com

Rakovina – mýty a fakty

Rakovina je komplexné ochorenie, ktoré sprevádza množstvo mýtov a nedorozumení. Je dôležité rozlišovať medzi pravdou a nepravdou, aby sme mu mohli lepšie porozumieť.

Mýtus: Rakovina je vždy smrteľná.

Fakt: Nie všetky formy rakoviny sú nevyliečiteľné. Moderné metódy diagnostiky a liečby môžu výrazne zlepšiť prognózu a zvyšovať šance na úplné uzdravenie. Dôležité je odhaliť ochorenie včas a začať čo najskôr s liečbou.

Mýtus: Rakovina je vždy dedičná.

Fakt: Zatiaľ čo niektoré typy rakoviny môžu byť spôsobené genetickými faktormi, väčšina prípadov rakoviny je spôsobená kombináciou genetických a environmentálnych faktorov a životného štýlu.

Mýtus: Rakovina je nákazlivá.

Fakt: Rakovina nie je nákazlivá a nemôže sa prenášať z človeka na človeka. Vzniká v dôsledku genetických a environmentálnych faktorov a nie prostredníctvom bakterií, vírusov alebo iných infekcií.

Mýtus: Rakovina vždy spôsobuje bolesť.

Fakt: Nie všetky formy rakoviny spôsobujú bolesť. V niektorých prípadoch môže byť rakovina asymptomatická a prejaví sa až v pokročilejších štádiách. Pravidelné preventívne prehliadky a skríningy sú kľúčom k včasnému odhaleniu.

Mýtus: Chemoterapia vždy vedie k strate vlasov.

Fakt: Strata vlasov nie je nevyhnutnou súčasťou každej formy chemoterapie. Niekedy môže byť použitá iná forma liečby, ktorá nevedie k vypadávaniu vlasov. Moderné technológie sa dnes snažia čo najviac minimalizovať vedľajšie účinky liečby.

Mýtus: Alternatívne možnosti liečby sú vždy efektívne.

Fakt: V dnešnej dobe sa mnohí ľudia obracajú a uchyľujú k rôznym alternatívnym spôsobom liečby, ktoré síce môžu byť užitočné ako doplnková terapia, ale nemôžu nahradiť overené metódy. Je dôležité, aby ste pred začatím alternatívnej medicíny, konzultovali tieto kroky s lekárom.

Čo spôsobuje rakovinu?

Ako sme už v úvode článku uviedli, rakovina je spôsobená kombináciou viacerých faktorov:

1. Genetika

  • Rodinná anamnéza: Výskyt rakoviny v rodine zvyšuje riziko rakoviny aj u vás – existujú určité genetické mutácie, ktoré sú spojené so vznikom rakoviny – napríklad rakovina prsníka.
Rakovina prsníka
Pixel-Shot/Shutterstock.com

2. Životný štýl

  • Fajčenie: Fajčenie tabaku je spojené so zvýšeným rizikom vzniku mnohých druhov rakoviny – najmä pľúc, hltana, ale napríklad aj močového mechúra či prostaty.
  • Nadmerné pitie alkoholu: Pravidelné pitie alkoholu môže zvyšovať riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, prsníka či pečene.
  • Nedostatočná fyzická aktivita: Aj sedavý životný štýl prispieva k vyššiemu riziku onkologických ochorení.

3. Výživa

  • Nezdravá výživa: Strava bohatá na spracované potraviny, nízky príjem ovocia a zeleniny, a vysoký príjem červeného mäsa zvyšuje riziko kolorektálneho karcinómu.

4. Vystavenie sa chemikáliám

  • Povolania s vysokým rizikom – vysokoriziková je vystavovanie sa karcinogénnym látkam, ako sú azbest, arzén alebo benzén.
  • Ochrana pred slnkom: Dlhodobý pobyt na slnku je úzko spojený s rizikom rakoviny kože.

5. Infekcie a vírusy

  • Ľudský papilomavírus (HPV): Infekcia HPV môže spôsobiť rakovinu krčka maternice a ďalších orgánov reprodukčného systému. O rakovine krčka maternice a možnosti jej efektívnej prevencie sa môžete dočítať aj v našom článku. 
  • Hepatitída B a C: Vírusy hepatitídy môžu spôsobiť rakovinu pečene.

6. Vek a pohlavie

  • Starnutie: Aj keď rakovina postihuje ľudí všetkých kategórií, vekom sa toto riziko zvyšuje.
  • Pohlavie: Niektoré druhy rakoviny sú špecifické pre pohlavie, napríklad rakovina prsníka u žien a rakovina prostaty u mužov.

7. Iné ochorenia

Chronické zápaly: Príkladom dlhodobého zápalového ochorenia je Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída – tieto stavy zvyšujú riziko rakoviny hrubého čreva.

Jo Panuwat D/Shutterstock.com

 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

NCZI: Počet novodiagnostikovaných zhubných nádorov na Slovensku

Svetový deň proti rakovine

LPR: Svetový deň proti rakovine

Onkokotrola

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia