Nové subvarianty covidu zatiaľ na Slovensku potvrdené neboli. Ich nástup sa očakáva po omikrone, ktorý dominuje na začiatku jesene.
V nasledujúcom článku sa dozviete:
Posledné týždne sa vo svete začali objavovať nové subvarianty vírusu SARS-Cov-2. Jedným z nich je EG.5, nazývaný aj eris, a druhým je BA.2.86, ktorý nesie pomenovanie pirola. Aj napriek tomu, že nové subvarianty na začiatku októbra na Slovensku potvrdené neboli, nie je možné vylúčiť ich prítomnosť aj u nás.
Na Slovensku začiatkom jesene dominoval omikron. Celkový počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením sa podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) ku koncu septembra vyšplhal na číslo 124. Pozitívny laboratórny test malo celkovo 288 ľudí. Chorých na covid je pravdepodobne viac, mnohí sa však liečia sami.
Podľa informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú varianty eris a pirola vysoko infekčné a dokážu sa rýchlo šíriť. Nemali by však spôsobovať vážnejší priebeh ochorenia.
Medzi rizikové skupiny ľudí, ktoré ochorenie napáda, patria najmä starší ľudia nad 65 rokov, ľudia so závažnými chronickými ochoreniami, tehotné ženy či ľudia s obezitou.
Podľa vyjadrenia hlavného hygienika Jána Mikasa sa imunita proti tomuto ochoreniu aj na Slovensku výrazne zvýšila. Preto sa aktuálne neuvažuje o žiadnych celoplošných opatreniach.
Nosenie rúšok ostáva naďalej len na báze dobrovoľnosti.
Príznaky nakazenia sa novými variantami covidu sa výraznejšie nelíšia od predošlých. Medzi prvotné signály patria rovnako ako pri predchádzajúcich variantoch kašeľ, horúčka či bolesti hlavy a svalov.
Typickými príznakmi ochorenia covid-19 sú:
Inkubačná doba ochorenia je relatívne krátka a odhaduje sa približne na 3 dni. Izolácia pozitívnej osoby na covid-19 už nie je povinná. Úrad verejného zdravotníctva povinnosť izolácie zrušil v marci 2023.
Všetky varianty, ktoré sa aktuálne šíria, vznikli ako nové mutácie omikronu. Odhalenie ich prítomnosti v tele pacientov prebieha formou testovania za pomoci covid testov.
Požiadať o testovanie môžete stále cez digitálny formulár prostredníctvom webovej stránky.
V prípade pozitívne testovaných osôb je liečba zvyčajne symptomatická. To znamená, že sa liečia len príznaky, ktorými sú kašeľ či zvýšená teplota. Liečba zahŕňa:
Pri dýchavičnosti je potrebné kontrolovať si hladinu saturácie kyslíka v krvi. V prípade rizikových pacientov, ktorými sú napríklad pacienti s cukrovkou, onkologickí pacienti či ľudia s kardiovaskulárnymi alebo pľúcnymi problémami, je pri ťažkostiach s dýchaním nevyhnutné kontaktovať ošetrujúceho lekára.
Najvyššia ochrana pred respiračnými ochoreniami spočíva v prekrytí horných dýchacích ciest. Odporúčané je najmä nosenie rúšok a respirátorov v nemocniciach, čakárňach u lekára, v lekárňach, na hromadných podujatiach a taktiež v mestskej hromadnej doprave.
Ku prevencii pred nakazením taktiež patrí:
Aj napriek zväčša ľahšiemu priebehu ochorenia infektológovia odporúčajú očkovanie nielen rizikovým skupinám, ale aj zdravým ľuďom.
Ministerstvo zdravotníctva koncom septembra spustilo pre osoby nad 12 rokov očkovanie novou vakcínou Comirnaty Omicron XBB.1.5. Vakcinácia prebieha aj bez registrácie vo vybraných očkovacích centrách, ktoré sú zverejnené na stránke ministerstva.
Vakcína Comirnaty Omicron XBB.1.5 je jednodávková. Interval medzi posilňujúcimi dávkami alebo medzi prekonaním ochorenia a očkovaním by mal byť minimálne štyri mesiace.
Dostatočné množstvo protilátok v organizme človeka je po očkovaní alebo prekonaní ochorenia veľmi individuálne. Závisí od stavu imunitného systému, veku a iných ochorení.
Odporúčanie hlavného hygienika je očkovať sa. Ideálne počas mesiacov október a november, kedy sa očkuje aj proti chrípke.
V prípade, ak ste posledné očkovanie absolvovali v minulom roku, mali by ste na jeseň podľa odborníkov zvážiť posilňujúcu dávku vakcíny. Odporúčanie platí predovšetkým pre starších ľudí a pacientov so zdravotnými komplikáciami.
Ak ste chorí, nechoďte do práce, vyhýbajte sa kolektívu a obmedzte kontakty so svojím okolím. V prípade, že potrebujete navštíviť lekára alebo lekáreň, použite respirátor a dbajte na dôkladnú hygienu rúk.
Nestretávajte sa s osobami, ktoré s vami nežijú v jednej domácnosti, obzvlášť, ak ide o vysoko rizikové skupiny (seniori, chronicky chorí, imunokompromitované osoby, tehotné ženy, malé deti a bábätká).
Ochorenie si v súčasnosti nevyžaduje povinnú izoláciu pozitívnych osôb a karanténu úzkych kontaktov. Pri ochorení sa odorúča dôsledné dodržiavanie pokynov lekárov, teda domáca liečba podľa zdravotného stavu pacienta. Je dôležité ochorenie vyliečiť a “neprechodiť ho”.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.health.gov.sk/Clanok?covid-preukaz-platnost-nczi
https://www.health.gov.sk/Clanok?mzsr-uvz-covid-odporucania
https://www.yalemedicine.org/Omicron-and-its-Subvariants