Cyclosporóza je ochorenie čriev spôsobené endemickým (vyskytujúcim sa na určitom mieste) parazitom Cyclospora cayetanensis. Človek sa môže nakaziť orálno-fekálnym prenosom najmä z čerstvej zeleniny a ovocia v oblastiach ako je Peru, Haiti či Tibet. Všeobecne sa vyskytuje najmä v tropickom a subtropickom pásme. Koncom 20. storočia sa choroba náhle rozšírila v západných krajinách. Najtypickejším príznakom ochorenia je vodnatá hnačka. Infekcia trvá približne 10-12 týždňov a môže byťtiežasymptomatická.
Príčinou ochorenia je parazit Cyclospora cayetanensis. Človek sa infikuje pitím vody a konzumáciou jedla, ktoré bolo kontaminované ľudskými výkalmi. Cyclospora začne byť infekčná až po niekoľkých dňoch. Nie je teda veľmi pravdepodobné, že sa človek nakazí priamo od inej osoby, napríklad v reštaurácii. Jedlom spájajúcim sa s častým prenosom ochorenia je šalát, bylinky ako bazalka a importované bobuľovité plody. K rizikovým faktorom, ktoré zvyšujú riziko vzniku infekcie, patria ochorenia imunitného systému, napríklad HIV, a cestovanie do rozvojových krajín.
Symptómy sa zvyknú objaviť do 11 dní od nákazy kontaminovaným jedlom. Patrí k nim častá vodnatá stolica, striedanie hnačky a zápchy, strata chuti do jedla a pokles hmotnosti, žalúdočné kŕče, nafukovanie, vetry, vracanie, bolesť svalov, horúčka, pretrvávajúca únava. Hnačka môže trvať niekoľko dní či dokonca týždňov. Človek má stály pocit nevoľnosti.
Lekárovi veľmi uľahčí stanovenie diagnózy, ak pacient spomenie návštevu zahraničia (je vysoko pravdepodobné, že sa infikoval práve tam). Veľa ochorení má ako príznak hnačku, horúčku či únavu, preto sa cyclosporóza diagnostikuje pomocou laboratórnych testov zo vzorky stolice. Stolica sa (na rozdiel od moču) odovzdáva do laboratória v nesterilnej nádobe.
Na liečbu ochorenia sa používa antibiotikum kotrimoxazol. Ide o kombináciu dvoch antibiotických látok, sulfametoxazolu a trimetoprimu. Ak pacient z nejakých dôvodov nemôže toto liečivo užívať, býva predpisovaný ciprofloxacin alebo nitazoxanid.
K prevencii patrí najmä dodržiavanie hygieny, umývanie rúk mydlom a vodou po použití toalety, patrične tepelne spracované jedlo, vyhýbanie sa konzumácii neumytého ovocia a pitie fľaškovej vody počas ciest do spomínaných krajín.