27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Dekády ženy – šesťdesiatničky

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Hormonálne turbulencie už väčšinou ustali, predpoveď je priaznivá; dalo by sa povedať, že už bude len dobre. Lenže nástrahy života nás málokedy obchádzajú natrvalo, takže ostaňte v strehu – vaše zdravie si to zaslúži. Úbytok mentálnej výkonnosti, zvýšené riziko pádov, slabnúce zmysly… ako s nimi bojovať?

Hormonálne turbulencie už väčšinou ustali, predpoveď je priaznivá; dalo by sa povedať, že už bude len dobre – pokojná plavba šírym morom. Lenže, žiaľ, nástrahy života nás málokedy obchádzajú natrvalo, takže ostaňte v strehu – vaše zdravie si to zaslúži. Určite sa nedajte odložiť do starého železa!

A ak to ešte neviete, naučte sa hovoriť „Nie.“ Napríklad: „Nie, dnes, žiaľ, nemôžem do piatej poobede postrážiť vašu malú. Vieš, že svoju vnučku milujem, ale dnes už mám program. Keby som to vedela skôr, veľmi rada si zariadim pre ňu čas a to, že je dnes zatvorená škôlka, ste vedeli najmenej týždeň vopred.“

Alebo: „Nie, nehnevaj sa, ale sama sa necítim zdravotne celkom v poriadku, tak si myslím, že pre nikoho to nie je dobrý nápad, aby ste sem teraz doniesli vášho malého s horúčkou. Inokedy vám veľmi rada pomôžem, aj pri jeho chorobe.“

Riziká/nástrahy

Zvýšené riziko nádorových ochorení – nasaďte konečne protizápalovú kúru a ešte stále máte šancu to riziko držať aspoň trochu na reťazi.

Úbytok mentálnej výkonnosti: mozog je ako svaly: ak sa cíti používaný, nebude vás opúšťať = učte sa nové veci (jazyky, verše, citáty). Riešte nové zadania (sudoku, krížovky, hlavolamy). Neodmietajte nové podnety (nový telefón, počítač, žonglovanie, tancovanie). Robte a učte sa aj veci, ktoré ste doteraz nerobili.

Zvýšené riziko pádov: Ak sa udržiavate v dobrej telesnej kondícii, vaše svaly a reflexy znížia riziko pádu a zlomeniny. Dajte si vyšetriť vitamín D v krvi a upravte jeho hladinu – seniorky s nízkou hladinou „déčka“ padajú a lámu sa častejšie.

Slabnúce zmysly: Zhoršuje sa zrak = sťažená orientácia. Oslabuje sa vnem chuti = nechutenstvo (že sa už neviete dočkať?!) a väčšie riziko infekcie jedlom, ktoré je pokazené. Zhoršujú sa statokinetické reflexy = väčšie riziko pádov.

Najdôležitejšie opatrenia v strave

Vyhľadávajte prirodzené antioxidanty – chránia vás pre sivým zákalom, Alzheimerovou chorobou, cukrovkou, rakovinou: jahody, černice, čučoriedky, ríbezle, maliny, čerešne. Verím, že ste si doteraz klobásami a salámami „neprejedli“ pankreas, takže bez problémov zvládnete aj papriku, paradajky, cibuľu, cesnak, orechy a kurkumu.

Dajte prednosť zdravým tukom: ak olivový olej dáva mladosť gréckym ženám, dá ju aj vám.

Pitný režim: voda drží v pohybe všetky dôležité molekuly a procesy v tele = pite skôr, ako cítite smäd!

Udržiavajte si chrup v dobrej kondícii: práve ste prišli o výhovorku, prečo musíte jesť už iba piškóty a vanilkový miláčik?

Strácate chuťové vnemy: chuť jedla nedosahujte väčším solením, používajte radšej rôzne bylinky a koreniny, pri príprave jedla a uskladňovaní potravín dodržiavajte maximálnu hygienu – potravinovú infekciu už nezvládnete tak ľahko ako dvadsaťročné dievča.

Nezabudnite na toto: vitamín D, vláknina § omega-3 mastné kyseliny, kyselina listová a vitamín B12, horčík, selén, vitamín E, vitamín C (trochu a stále, nie megadávky občas)

Fyzická aktivita

frekvencia: cvičte aspoň 15 – 20 minút denne alebo každý druhý deň minimálne pol hodiny. Aj to však bude mať zmysel, ak sa pri vhodnej aktivite spotíte za týždeň iba raz: znižujete riziko Alzheimerovej choroby, cukrovky a zlomenín a podporujete svoju mentálnu výkonnosť. Strečing môžete cvičiť 5 – 10 minút každý deň.

vhodné druhy aktivít: chôdza, rýchla chôdza, chôdza do kopca, bicykel, plávanie, domáce a záhradné práce, silové cvičenia zameriavajte už najmä na posilňovanie hĺbkového svalstva – zabezpečuje stabilitu = prevencia pádov a zlomenín (cvičenie pilates a cvičenia na fitlopte). A ešte stále neškrtnite vo svojom tréningovom programe ani Kegelove cviky.

načasovanie: cvičte počas dňa, keď je vaša motorika a koordinácia na najvyššej úrovni – zavčasu ráno alebo večer hrozí väčšie riziko úrazu.

Odporúčané preventívne vyšetrenia

  • kontrola krvného tlaku, krvi, kože a chrupu: ako doteraz, v prípade potreby častejšie
  • PAP vyšetrenie: každý rok (v prípade potreby častejšie)
  • vyšetrenie štítnej žľazy: každých 5 rokov (v prípade potreby častejšie)
  • mamografia: každé 2 roky
  • vyšetrenie ústnej dutiny na potenciálne nádorové zmeny: pri každej preventívnej prehliadke u zubného lekára
  • kolonoskopia (vyšetrenie hrubého čreva): prvýkrát v 50. roku, potom každých 10 rokov
  • denzitometria (vyšetrenie kostí): prvýkrát do 65. roku, v prípade prítomnosti rizikových faktorov aj skôr a častejšie.

Toto som ešte nestihla!

Nikto z nás nie je nadšený z toho, že čas plynie; že vek ide hore, nie dolu. Pre niektoré dámy je však mimoriadne ťažké prijať svoj vek, všimli ste si? Ok, sem-tam trochu botoxu či kyseliny hyalurónovej, ale kde je hranica? Lebo potom to môže vyzerať napríklad ako… ako Cher alebo Liz Taylor! (Našťastie sa dalo siahnuť po mená až tak ďaleko.)

Prečo je to tak?

Prečo je pre niektoré dievčatá takmer nemožné akceptovať svoj dátum narodenia? Mám na to hypotézu: Asi ešte nemali toľko času a šťastia, aby objavili a pochopili, akú majú skutočnú hodnotu. Lebo, hoci to bolí a je to ťažká práca, treba sa do toho pustiť. Treba vyhodiť zástupné problémy a treba skončiť so žitím cudzích životov.

Treba žiť svoj život a objaviť samu seba, tak najhlbšie, ako sa dá; prijať sa a uznať svoju hodnotu – to sú schované poklady života. Ak sa do toho pustíte, nebudete patriť k tým, ktoré kričia „Počkajte, počkajte, ja to ešte neviem! Ešte som to nestihla! Ešte chcem byť dievčatko!“ Ak sa do toho pustíte a nájdete svoje vlastné poklady, pridáte sa k dámam, ktoré dokážu starnúť s noblesou. Takých dám je tiež veľa: Marína Kráľovičová či Sophia Loren – rozhodne to nie je zlá spoločnosť.

Uverejnené so súhlasom autora knihy MUDr. Igora Bukovského: ”Návod na prežitie pre ženu”.

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
hormonálna nerovnováhanechutenstvopohyb a športpsychické zdraviezdravý životný štýl