Chceli by ste sa chváliť hollywoodskym úsmevom? Nečakajte, kým vás prekvapí bolesť zuba a naplánujte si návštevu dentálnej hygieny. Mnohí ju podceňujú, no jej pravidelné absolvovanie prináša veľa benefitov nielen pre zdravie ústnej dutiny, ale aj pre celkový zdravotný stav. A ušetrí vám kopu peňazí.
Mnohí ľudia navštevujú zubára len vtedy, keď ich začne trápiť bolesť alebo iné problémy so zubami. Avšak pravidelná dentálna hygiena môže výrazne znížiť potrebu častých zákrokov u zubára.
Ak sa zubný kameň a plak pravidelne odstraňujú, znižuje sa riziko vzniku zubného kazu a zápalov ďasien. To znamená, že pacienti, ktorí pravidelne absolvujú dentálnu hygienu, často potrebujú menej plomb, menej ošetrení koreňových kanálikov a v menšej miere sa u nich vyskytujú vážne infekcie, ktoré by si mohli vyžadovať extrakciu zuba.
A keďže všetci vieme, koľko dnes stomatológovia stoja, prevencia u dentálnej hygieničky vám ušetrí nielen čas a stres, ale aj nemalé finančné náklady na drahšie zubné zákroky.
Pozitívny vplyv dentálnej hygieny na ústne zdravie potvrdzujú aj štatistiky zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá sledovala súvislosť medzi ústnym zdravím poistencov a využívaním príspevkov na dentálnu hygienu a ošetrenie u zubára.
Z jej analýzy dát z rokov 2021 až 2024 vyplýva, že dentálna hygiena zachránila v spomínanom období len jej poistencom dokopy 2305 zubov. Ak by na dentálnu hygienu nechodili, nevyhli by sa ich vytrhnutiu.
Aktívne využívanie benefitu na podporu zdravia zubov malo takisto pozitívny vplyv na počet stomatologických preventívnych prehliadok. U pacientov využívajúcich benefit len na hygienu, ale aj u tých, čo ho využívali na ošetrenia, stúpol v rokoch 2021 – 2024 podiel preventívnych prehliadok takmer o pätinu (o 18 %).
Pacienti využívajúci benefit vo forme preplatenia časti nákladov najmä na dentálnu hygienu mali o 22 – 25 % nižšie riziko, že budú potrebovať extrakciu zuba v rokoch 2021-2024.
Tí, ktorí chodili na dentálnu hygienu pravidelne, mali zároveň menší predpoklad, že skončia na zubnej pohotovosti.
Dentálnu hygienu sa odporúča absolvovať minimálne raz za šesť mesiacov. V prípade pacientov s väčšou náchylnosťou na tvorbu zubného kameňa alebo so sklonom k ochoreniam ďasien sa odporúča aj častejšie, napríklad raz za tri alebo štyri mesiace.
Pred návštevou dentálnej hygieničky či dentálneho hygienika nie je nutná špeciálna príprava, no odporúča sa umyť si zuby, aby vedeli lepšie posúdiť stav ústnej dutiny. Vyhnite sa konzumácii jedla tesne pred ošetrením. Môžete si so sebou priniesť zubnú kefku a pomôcky, ktoré bežne používate, aby vám skontrolovali, či ich používate správne.
Prvá návšteva dentálneho hygienika sa odporúča u detí už od troch rokov. V tomto veku sa dieťa zoznamuje s procedúrami a odborník mu môže pomôcť so správnym návykom čistenia zúbkov.
Od šiestich rokov sa už môže vykonávať plnohodnotná dentálna hygiena, pri ktorej sa odstraňuje zubný povlak a vykonáva sa fluoridácia na ochranu skloviny.
V ústach máme dobré baktérie, ktoré pomáhajú tráviť jedlo a potenciálne škodlivé baktérie zodpovedné za infekcie. Ak sa premnožia tie druhé, na zuboch sa môže vytvoriť plak. To je len krôčik k zápalu ďasien (gingivitída).
Baktérie z ústnej dutiny, najmä pri zápaloch ďasien alebo paradentóze, sa môžu dostať do dýchacích ciest a spôsobiť alebo zhoršiť zápal pľúc. To môže prispievať k zhoršeniu chronickej obštrukčnej chorobe pľúc.
Existuje súvislosť medzi ochorením ďasien a cukrovkou. Chronický zápal spôsobený paradentózou môže zhoršiť inzulínovú rezistenciu a prispieť k vzniku alebo zhoršeniu cukrovky 2. typu.
Baktérie z ústnej dutiny sa môžu dostať do krvného obehu. Tento jav sa nazýva bakteriémia a môže sa vyskytnúť pri ochoreniach ako paradentóza alebo pri invazívnych zákrokoch, ako je napríklad extrakcia zuba.
Zápal spôsobený orálnymi baktériami môže prispievať k ateroskleróze (kôrnatenie tepien), čo môže viesť k srdcovému infarktu alebo mozgovej príhode.
Ochorenie ďasien môže byť spojené so zvýšeným rizikom určitých druhov rakoviny, najmä rakoviny pankreasu. Prekvapením nie je ani súvislosť medzi ochorením ďasien a rakovinou ústnej dutiny, hrdla, pažeráka, žalúdka a hrubého čreva.