10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Dermatofytóza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Dermatofytóza je bežná mykotická infekcia kože spôsobená hubami. Obvykle prejde po nasadení liekov. Objavuje sa kdekoľvek na koži, často však na pokožke hlavy alebo na nohách. Je nákazlivá.

Vznik a príčiny

Táto kožná plesňová infekcia je spôsobená plesňovými parazitmi, ktoré žijú na bunkách vo vonkajšej vrstve kože. Môže sa šíriť nasledujúcimi spôsobmi:

  • z človeka na človeka – priamym kontaktom s kožou infikovanej osoby
  • zo zvieraťa na človeka – kontaktom s infikovaným zvieraťom (ochorenie prenášajú najmä psy a mačky, pomerne bežné je aj u kráv)
  • z predmetu na človeka – kontaktom s predmetmi alebo povrchmi, ktorých sa nedávno dotkla infikovaná osoba alebo zviera (odevy, uteráky, posteľná bielizeň, hrebene a kefy)
  • z pôdy na človeka – v zriedkavých prípadoch pri (skôr) dlhodobom kontakte kože s infikovanou pôdou

Rizikové faktory ochorenia sú: teplé podnebie, úzky fyzický kontakt s infikovanou osobou alebo so zvieraťom, zdieľanie oblečenia, posteľnej bielizne, hrebeňov či uterákov s infikovaným, kontaktné športy, pri ktorých sa dotýka pokožka pokožky, tesné a syntetické oblečenie a oslabený imunitný systém.

Príznaky

Hlavným príznakom je červená alebo strieborná vyrážka. Môže byť šupinatá, suchá, opuchnutá alebo svrbivá. Objavuje sa kdekoľvek na tele, vrátane pokožky hlavy (tinea capitis).

Prejavuje sa najmä ako prstencovité vyrážky na koži, zvyčajne kruhová vyrážka, ak nie je na tvári, na krku alebo na pokožke hlavy, veľké vyrážky, rastúce, šíriace sa alebo mnohopočetné vyrážky, plocha na pokožke hlavy. Vyrážka na tvári alebo na hlave môže spôsobiť nepravidelné vypadávanie vlasov.

Diagnóza

Lekárnik by mal vedieť posúdiť, či je nutné vyhľadať praktického lekára. Určite je to potrebné urobiť, ak sa ochorenie nezlepšilo ani 2 týždne po užití antifungálnej medicíny, ak sa nachádza na pokožke hlavy (vyžaduje antifungálne tablety a šampón na predpis), ak má pacient oslabený imunitný systém (napríklad z chemoterapie, zo steroidov alebo z cukrovky) a ak sa vyrážka šíri.

Liečba

Je nevyhnutná antifungálna liečba vo forme krému, gélu alebo spreja v závislosti od miesta vyrážky. Obvykle sa užíva každý deň počas 2 týždňov. Je dôležité čas dodržať, aj keď príznaky zmiznú.

Prevencia

Šíreniu nákazy sa dá zabrániť, ak sa liečba začne čo najskôr. Okrem toho treba často vymieňať uteráky a posteľnú bielizeň (a nepoužívať spoločné), udržiavať pokožku čistú a umývať si ruky po kontakte s ľuďmi či so zvieratami, pravidelne kontrolovať pokožku, nepoužívať spoločný hrebeň a kozmetiku a vyrážku si neškriabať.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
dermatofytózahlavakožakruhová vyrážkaopuchvypadávanie vlasov