12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Detské rotavírusové infekcie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rotavírusová infekcia je podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb najčastejšou príčinou hnačky u detí na celom svete. Pred zavedením očkovacej vakcíny postihla táto infekcia minimálne dvakrát väčšinu detí vo veku 5 rokov. Napriek tomu, že rotavírusové infekcie sú nepríjemné, ich liečba zvyčajne prebieha v domácom prostredí. Dehydratácia je vážnou komplikáciou ochorenia a hlavnou príčinou úmrtí detí v rozvojových krajinách. Očkovanie môže zabrániť vzniku infekcie a odporúča sa najmä jedincom, ktorí trávia väčšinu svojho času v detských kolektívoch.

Príznaky

Príznaky rotavírusovej infekcie sa obvykle prejavia do dvoch dní od vystavenia sa vírusu. Počiatočné symptómy sú horúčka a vracanie, po nich nasleduje vodnatá hnačka trvajúca tri až sedem dní. Infekcia môže zapríčiniť bolesť brucha. U dospelých, ktorí sú inak zdraví, môže rotavírusová infekcia vyvolať iba mierne príznaky. Návšteva lekára sa odporúča, ak dieťa, prípadne starší či iným ochorením postihnutý jedinec, trpí pretrvávajúcou hnačkou viac ako 24 hodín, okrem hnačky sú časté epizódy vracania, čierna stolica, prípadne stolica s obsahom krvi alebo hnisu, aj vtedy, ak teplota presiahne 40° C. Príznaky dehydratácie vrátane sucha v ústach, plaču bez sĺz, letargie, zastavenia močenia, neobvyklej ospalosti a straty vedomia si vyžadujú urýchlenú lekársku pomoc.

Diagnostika

Rotavírusovú infekciu možno diagnostikovať už na základe príznakov a fyzického vyšetrenia pacienta. Odber vzorky stolice a jej následné laboratórne vyšetrenie môže lekár využiť na potvrdenie diagnózy.

Vznik a príčiny

Rotavírus patrí do rodu RNA vírusov z čeľade Reoviridae. K jeho charakteristickým vlastnostiam patrí odolnosť voči éteru, chlórovanej pitnej vode, avšak citlivosť na roztoky jódu a alkoholu. Infekcie spôsobené rotavírusom sú bežné u detí vo veku od 3 do 35 mesiacov, najmä tých, ktoré trávia čas v zariadeniach starostlivosti o deti (jasle, škôlky, školy v prírode). Prejavujú sa enteritídami. Seniori a dospelí starajúci sa o malé deti sú druhou najčastejšou skupinou, ktorú táto infekcia postihuje. Riziko vzniku infekcie je najvyššie počas zimných a jarných mesiacoch. Rotavírus je prítomný v stolici infikovanej osoby niekoľko dní pred objavením sa symptómov a až 10 dní po ich vymiznutí. Vírus sa počas tohto obdobia ľahko šíri kontaktom „z ruky do úst“. Nedostatočné dodržiavanie hygienických zásad (umývanie rúk po použití toalety, po výmene plienky a telesnej hygiene) prispieva k šíreniu vírusu a najmä v detských kolektívoch často spôsobuje vznik lokálnych epidémií. Takto sa môže vírus rozšíriť na jedlo, povrch hračiek a pracovné náradie. V prípade, že nedošlo k dezinfekcii, ostávajú infekčné až niekoľko týždňov. Keďže existuje veľa druhov rotavírusov, je možné, že infekcia sa prejaví aj v prípade očkovania. Opakované infekcie sú však zvyčajne menej závažné. Závažnou komplikáciou je dehydratácia (odvodnenie), ktorá pri zanedbaní liečby predstavuje stav ohrozujúci život.

Liečba

Neexistuje špecifická liečba infekcie rotavírusom. Antibiotiká a antivirotiká v boji proti tejto infekcii nepomáhajú. Symptómy zvyčajne samovoľne odznejú do troch až siedmich dní od prepuknutia jednotlivých príznakov.

Liečba sa sústreďuje na predchádzanie dehydratácii, najvýznamnejšej komplikácii tohto ochorenia. Realizuje sa pravidelným zvýšeným podávaním tekutín prostredníctvom príjmu nesladených nápojov, prípadne perorálnej rehydratačnej tekutiny, ako je Pedialyte alebo Enfamil Enfalyte. Vážna dehydratácia môže vyžadovať podávanie intravenóznej výživy v nemocnici. Podávanie liekov na potlačenie preháňania (aktívne uhlie) zmierňuje frekvenciu epizód. Vhodné je dodržiavanie nízkotukovej neagresívnej diéty, pokojový režim na lôžku, vyvarovanie sa mliečnych výrobkov, sladených ovocných štiav a sladkostí. V prípade dospelých sa treba vyhnúť čomukoľvek, čo môže podráždiť žalúdok, vrátane mliečnych výrobkov, mastných alebo vysoko konzervovaných potravín, kofeínu, alkoholu a nikotínu.

Prevencia

Na zamedzenie šírenia rotavírusu sa odporúča dodržiavanie zásad telesnej hygieny, predovšetkým dôkladné a časté umývanie rúk mydlom, alkoholovými prostriedkami a podobne zakaždým, keď to situácia vyžaduje. Ide predovšetkým o hygienu po návšteve toalety, po práci s materiálom, ktorý je znečistený stolicou, či pri výmene plienok. Očkovanie predstavuje ďalšiu formu prevencie. Existujú dve vakcíny proti rotavírusu. RotaTeq sa podáva orálne v troch dávkach, často vo veku 2 mesiace, 4 mesiace a 6 mesiacov veku dieťaťa. Vakcína však nie je schválená na použitie u starších detí a dospelých. Rotarix je látka podávaná dojčatám v dvoch dávkach, vo veku 2 mesiace a 4 mesiace.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchabruchodehydratáciadetské rotavírusové infekciehorúčkasucho v ústachvracaniežalúdok