Spočiatku vaše dieťa jedlo všetko, čo mu prišlo pod ruku, a teraz vymýšľa či úplne odmieta jedlo. Vy si kladiete otázku prečo? Kde hľadať dôvod tohto správania a čo s tým, to sa dočítate v článku.
Spočiatku malo rado zeleninu, mäso, všetky druhy ovocia – ale nadišiel zlom a vaše dieťa odrazu nechce jesť mäso, mäsové výrobky ani červené ovocie a čerstvú zeleninu, prípadne prestalo mať rado chlieb.
Je veľmi vyberavé a nezje takmer nič, čo vy ako rodičia poctivo pripravíte v kuchyni. Dieťa skúša a snaží sa rozšíriť svoje hranice, čo si môže dovoliť a pokiaľ môže zájsť. Tieto „hry“ skúšajú všetky ratolesti – a predovšetkým na svojich rodičov.
Ak vaše dieťa odmieta jesť, príčiny môžu byť rôzne:
Pre rodiča je veľmi frustrujúce, keď dieťa odmieta jesť napríklad čerstvo navarené jedlo. Predsa len ste pri varení strávili určitý čas, ktorý by ste vedeli využiť aj inak, zároveň chcete pre svoju ratolesť to najlepšie.
Nad nejedením dieťaťa ale nezalamujte rukami a pre svoj vnútorný pokoj hľadajte dôvody. A ak nie sú, skúste sa s dieťaťom dohodnúť.
Napríklad: „Uvaríme si spoločne niečo, čo chutí nám obom, aby sme boli zdraví.“ Túto fintu môžete využiť, ak máte staršie, napríklad 6-ročné dieťa, ktoré nechce jesť.
Ak praktizujete to, že za dieťaťom beháte s tanierom, aby ste doň dostali aspoň zopár lyžíc jedla, tiež tým veľa nedosiahnete. Naopak, možno ho vystrašíte a ono už len z princípu jesť nebude.
Nejeden z nás počul podobné vety od svojich rodičov. Je pochopiteľné, že sa o svojho potomka bojíte. Avšak takéto slová sú nepríjemné a u väčších detí aj bolestné, pričom vôbec nevyvolávajú chuť do jedla.
Pamätajte, že čím väčší tlak vyvoláte, o to viac je dieťa schopné zaťať sa a bojkotovať jedenie.
Ak dieťa kŕmite vy a samo to ešte nezvládne, jeho reakcie na odmietanie konkrétneho jedla sú pravdepodobne dosť rázne – buď vám odstrčí ruku, pokrúti hlavou, alebo začne kričať či plakať. Vy sa mu pri tom snažíte dohovárať, sľubujete odmenu alebo zvýšite hlas.
Ak sa napríklad vaše 2-ročné dieťa, ktoré nechce jesť, začne babrať v tanieri, hrať sa s jedlom a prehadzovať ho zo strany na stranu, prípadne ak už nevládze alebo jednoducho nemá chuť, nenúťte ho jesť. Pokrm mu zoberte a ponúknite neskôr.
Skúste mu tiež navrhnúť iný variant a ono si vyberie, čo zje, respektíve len ochutná. Okrem toho, že dieťaťu necháte voľnosť a rozmanitosť v jedle, nadobudne pocit, že môže o tom, čo chce jesť, rozhodovať samo. Zvýšite mu týmto prístupom sebavedomie a bude sa cítiť zodpovednejšie – skoro ako „dospelák“.
Vyrobte pre deti zvieratká zo zeleniny či ovocia. Alebo im skúste vytvoriť z jedla na tanieri nejaké pútavé postavičky.
Napríklad z ovocia alebo zeleniny sa dajú krásne vytvarovať rôzne zvieratká či dopravné prostriedky. Cestoviny poslúžia ako rozličné doplnky. Vyhrajte sa s tým, nechajte pracovať fantáziu a buďte kreatívni.
Keď vaše dieťa dlhodobo odmieta jesť, skúste ho zaangažovať do prípravy jedál. Keď vám bude nápomocné, možno zistí, aká náročná môže byť príprava jedla, z čoho sa skladá a aké býva rozmanité.
Nehovoriac o tom, že spoločne strávený čas je na nezaplatenie a rodinné puto medzi vami sa ešte viac prehĺbi.
Pozeranie rozprávky počas jedenia je novodobý trend, no u detí podmieňuje rozvoj ADHD. Podporujete ich tak v tom, že sa nedokážu sústrediť na jednu vec, a okrem toho bežne prestanú jesť, keď rozprávka skončí, či znervóznejú, keď začne reklama.
Keď dieťa vidí, že ostatní jedia, zväčša sa naťahuje za jedlom rovnako ako dospelí a navyše sa naučí jesť v spoločnosti.