Detoxikačná diéta, smoothie diéta, bezlepková diéta a mnoho ďalších. Aký je z dlhodobého hľadiska u väčšiny ľudí ich skutočný efekt? Aby bola strava, respektíve jedálniček človeka považovaný za zdravý a dlhodobo udržateľný mal by spĺňať dôležité kritériá.
Podľa Michala Páleníka z Planeat, si každý z klientov trpiacich obezitou s ktorým mal možnosť spolupracovať prešiel minimálne jednou “diétou”. Avšak väčšinou to bolo tri až desať diét. Od kapustových, cez práškové diéty až po vyraďovanie pečiva a detoxikačné kúry z morských rias.
„Efekt týchto zväčša značne reštriktívnych diét v konečnom dôsledku znamenal paradoxne obezitu,” opisuje zo svojej praxe Michal Páleník.
Pôvodne pojem “Diéta“, z gréckeho slova diaita, bol známy už dávno pred tým, ako existovali dnešné diéty. Pre zjednodušenie ale môžeme diétu definovať ako: Riadený príjem pokrmov a tekutín za účelom dosiahnutia špecifického cieľa.
Je veľmi nešťastné spojenie dvoch nepochopených slov. Jedná sa o diétu, kde autori sľubujú detoxikačné efekty pre organizmus. Častokrát sú základné princípy tejto diéty zložené na zázračných potravinách, vyradení mnohých potravín, a to najmä bielkovinového zloženia a veľmi nízkom nastavení energie.
Efekt detoxikačnej diéty je častokrát nasledovný:
Smoothie ako rozmixovaná potrava, a teda samotné jedlo v tekutej až jemne kašovitej forme je ako súčasť bežnej stravy úplne v poriadku. Dokonca často bohatá na mnoho zdraviu prospešných látok. Smoothie diéty však preferujú niekoľkotýždňovú konzumáciu výhradne smoothie nápojov počas celého dňa. Energetický príjem z týchto nápojov má málokedy viac ako 800 kcal/24h.
Efekt smoothie diét z dlhodobého hľadiska u väčšiny ľudí vyvoláva:
Táto diéta ako taká nemáva väčšinou výrazne negatívny efekt pre zdravie človeka. Ide o vyradenie potravín obsahujúcich glutén / lepok, čiže bielkovinu vyskytujúcu sa vo vyššej miere v niektorých druhoch pečiva.
Negatívny efekt je skôr z pohľadu:
Má menej a viac extrémne formy. Menej extrémna forma preferuje potraviny zásaditého charakteru ako uhorky, kaleráby a iné druhy inak prospešnej zeleniny. Problémovou môže byť, ak sa jedáva výhradne zelenina, čo je pri zásaditých diétach bežné po dobu niekoľkých týždňov.
Autori takýchto diét ju uprednostňujú z dôvodu “odkyslenia organizmu“, čo je podľa Páleníka jasný nezmysel. Podľa jeho slov niektorí prívrženci tohoto smeru stravovania dokonca tvrdia, že takáto strava znižuje kyslosť krvi a bráni vzniku rakoviny, alebo ju dokonca lieči.
„Skutočnosť je taká, že telo si v orgánoch a obzvlášť v krvi drží stále pH, teda kyslosť prostredia, ktorá je absolútne nevyhnutná pre fungovanie organizmu ako takého. Pre zabezpečenie takéhoto stáleho prostredia využíva tzv. pufračné mechanizmy. Ak by však nastalo odchýlenie pH krvi o niečo viac, zomreli by sme”, dodáva Páleník.
Negatívny efekt zásaditej diéty:
Pri zásaditých diétach sa v extrémnejšom prípade kombinuje príjem výhradne tzv. zásaditej stravy so sódou bikarbónou. Následkom môžu byť pri menšej konzumácii problémy s trávením spôsobené zriedením žalúdočných kyselín a pri vysokej dlhodobej konzumácii poškodenie tráviacich orgánov.
Aby bolo stravovanie, respektíve jedálniček človeka považovaný za zdravý a dlhodobo udržateľný, musí spĺňať tieto kritéria:
Všetci sa chceme cítiť zdravo a vyzerať dobre. Každý z nás je ale jedinečný so svojimi potrebami a spôsobom života.
Jedálniček na mieru s prihliadnutím na individuálne požiadavky a prípadné zdravotné problémy klienta zostavujú špičkoví odborníci pod záštitou spoločnosti Planeat a podľa konceptu odborníka na výživu Michala Páleníka.
Michal Páleník je spoluzakladateľom spoločnosti Planeat, ktorá vyvinula pod týmto názvom nutričnú webovú aplikáciu určenú profesionálom. V rámci odbornej činnosti sa zároveň venuje komplexnému manažmentu stravy vrcholových športovcov a ľuďom trpiacim extrémnou obezitou. Je tiež spoluzakladateľom Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu a Slovenskej spoločnosti športovej výživy.