27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Rozhovor s Michalom Páleníkom

RozhovorZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Michal, spoluzakladateľ Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu, pomáha meniť životy svojich klientov. Nielen vrcholových športovcov, ale aj ľudí s extrémnou nadváhou. Najdôležitejšie je začať. Nie v pondelok, nie v utorok, ale teraz. Nikdy totiž nebude ten správny čas. A nikto to neurobí za vás.

Michal, mohli by ste sa našim čitateľom v krátkosti predstaviť?

Dobrý deň. Som spoluzakladateľom spoločnosti Planeat, ktorá vyvinula nutričnú webovú aplikáciu určenú profesionálom pod názvom Planeat.

V rámci odbornej činnosti sa zároveň venujem komplexnému manažmentu stravy vrcholových športovcov a ľuďom trpiacim extrémnou obezitou. Som spoluzakladateľom Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu a Slovenskej spoločnosti športovej výživy.

Michal Páleník

Čo Vás inšpirovalo k myšlienke vytvoriť nutričný softvér Planeat?

Nemožnosť vytvárať špecifické úpravy stravy profesionálne a kvalitne. Do príchodu Planeat trvalo zostavenie naozaj personalizovaneho „jedálnička” a nie iba výpis „zdravých” potravín na jednu A4 6 až 12 hodín. Pričom výstup bol neprofesionálny a jedálniček bol veľmi ťažko použiteľný pre bežný život. Až 70 % svojho času som venoval vytváraniu jedálnička a 30 % času svojim klientom.

Podľa mňa by to malo byť presne naopak. Jeden omyl vo výpočte pri tvorbe jedálnička znamenal niekoľko hodín práce navyše. Po jednej z takýchto chýb som si povedal, že ak chceme naozaj zlepšiť stravovacie návyky ľudí, je potrebné tento systém významne zefektívniť. Tak vznikla myšlienka Planeat.

V čom je Planeat iný ako ostatné aplikácie?

Planeat je vďaka generátoru schopný vytvárať skutočne personalizované jedálničky v revolučne krátkej dobe, hovoríme o minútach. Prvýkrát je tak napríklad aj lekár schopný vytvoriť stravovací plán v ambulantných podmienkach pre pacienta bez potreby počítať celé hodiny správne pomery makronutrientov, môže sa plne sústrediť na odbornú stránku a rýchlo a personalizovane prispôsobiť plán potrebám pacienta.

Systém je unikátny v tom, že vezme všetky osobné údaje ako sú denný výdaj energie (napr. 1600 kcal), chuťové preferencie (napr. mám rád mäso, ale nie hovädzie), alergie (napr. intolerancia na mlieko), cieľ klienta (napr. schudnúť alebo udržať hmotnosť), ale aj diagnózy (napr. diabetes) alebo finančné možnosti klienta. Rýchlo vypočíta sadu receptov šitých na mieru práve tomuto jednému klientovi.

Klient tak dostáva do ruky katalóg receptov pre každé jedlo dňa v množstve, aké naozaj potrebuje. Tento prístup sa ani nedá porovnať s tradičným prístupom, kde dostanete jedálníček na 7 dní s presne určenými jedlami na každý deň. To je veľmi nepraktické a teda nemôže viesť k zlepšeniu stravovacích návykov.

S akými problémami ste sa museli popasovať počas vývoja?

Na to jedna strana nestačí :-). Aplikáciu Planeat sme vyvíjali od nuly. Pri vývoji sme sa neriadili myšlienkou klasických nutričných softvérov, keďže sme vedeli, že nie sú vhodné pre súčasnú dobu. Riadili sme sa názormi odborníkov, čo im chýba, aby mohli svoju činnosť vykonávať efektívne. Miesto inkrementálneho vylepšenia súčasných riešení sme si zvolili tú ťažšiu cestu tvorby niečoho úplne nového. Toto samo o sebe je výzvou pre našich výnimočných programátorov, ktorí sú zároveň spoluzakladateľmi spoločnosti Planeat.

Keď sa snažíte vytvoriť niečo unikátne, narazíte na množstvo problémov, s ktorými sa pred Vami nikto nestretol a je preto ťažké pýtať sa niekoho na radu. Snaha vybudovať si pre takúto novinku kredibilitu medzi lekármi a inštitúciami bola tiež veľkou výzvou.

V neposlednom rade sme sa samozrejme museli popasovať aj s finančnými nárokmi, ktoré boli pre vývoj tak komplexnej aplikácie potrebné. Trvalo to 3 roky, ale v auguste minulého roku sme boli schopní uviesť Planeat do prevádzky, za čo sme nesmierne radi!

Bol záujem zo strany odborníkov o spoluprácu s Vami?

Bol a sme radi, že stále je! Ako prvých sme oslovili práve renomovaných odborníkov a zapojili sme ich do vývoja aplikácie. Spolu sme analyzovali, čo im chýba, aby robili svoju prácu efektívnejšie. Práve takto sa nám podarilo získať si ich dôveru a následne dôveru mnohých ďalších odborníkov. O kvalite a používateľnosti výslednej aplikácie ani nehovorím.

Kto patrí medzi Vašich najvýznamnejších klientov?

Medzi mediálne známe osobnosti, s ktorými spolupracujem spolu s kolegami, patria napr. Dominika Cibulková, Veronika Velez-Zuzulová, Andrej Martin a iní profesionáli, ktorí si uvedomujú, že strava je významným faktorom v rámci ich činnosti, vďaka ktorému sú o krok bližšie k splneniu svojich snov.

Z odborných klientov by som spomenul napríklad RNDr. Barbaru Svieženú, Ph.D., ktorá je zároveň našou hlavnou lektorkou. Taktiež MUDr. Adelu Penesovú, Ph.D., doc. MUDr. Máriu Belovičovú, Ph.D. alebo doc. RNDr. Viktora Bielika, Ph.D. Pani doktorka Penesová a pán docent Bielik využívajú Planeat aj na výskumné účely.

Čo by ste poradili ľuďom, ktorí sa chcú zdravo stravovať?

Všetko s mierou a hlavne začnite. Nie v pondelok, nie v utorok, ale teraz. Nikdy totiž nebude ten „správny čas” a nikto to neurobí za Vás.

Na začiatok svojej cesty oslovte profesionála a nie internetový vyhľadávač. Z dlhodobého hľadiska si ušetríte nesmierne veľa času, peňazí a hlavne svoje zdravie. Investujte do personalizovaného jedálnička, ktorý zohľadní vaše potreby a chuťové preferencie. Týmto spôsobom sa vám bude ľahšie zdravo stravovať.

Redakcia portálu Lekar.sk
RozhovorZdravý život
bruchonadúvanienechutenstvoobezitapriberanieretencia tekutínžalúdokzápchazdravý životný štýl