10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Disekcia brušnej aorty

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Disekcia brušnej aorty je nebezpečný stav, pri ktorom dochádza k roztrhnutiu vnútornej časti steny aorty. Do tejto trhliny sa dostáva krv a oddeľuje od seba vrstvy cievnej steny. Najčastejšie sa s tým stretávame u mužov okolo 60. roku života. Najväčšie nebezpečenstvo disekcie spočíva

v riziku prasknutia ciev či ich upchatia. To môže mať za následok poruchy prekrvenia orgánov a končatín. Život ohrozujúca môže byť najmä v prípade, ak poškodí mozgové cievy a srdce.

Disekcia aorty postihuje iba veľmi zriedkavo výlučne jej brušnú časť. Bežnejšie vzniká pokračovaním odlučovania steny začínajúcim z hrudnej aorty.

Vznik a príčiny

Aorta je najväčšou krvnou cievou ľudského tela. Vedie okysličenú krv priamo zo srdca a rozvetvuje sa na množstvo ďalších menších ciev. Tie zásobujú takmer všetky orgány v tele. Podľa svojho priebehu sa delí na dve hlavné časti – hrudnú a brušnú.

Ku disekcii aorty zvyčajne dochádza, keď je jej stena oslabená. Hlavnou príčinou je dlhodobé pôsobenie vysokého krvného tlaku. Taktiež sa so zvýšeným rizikom disekcie aorty spájajú niektoré vrodené choroby srdca či určité dedičné ochorenia. Vo vzácnych prípadoch môže byť následkom úrazu hrudníka či brušnej steny, pri ktorom sa natrhne cieva. Do trhliny potom prechádza krv a oddeľuje od seba vrstvy steny. Týmto spôsobom sa môže šíriť smerom k srdcu či do brucha.

Ak sa takto zmenená cieva roztrhne či upchá, môže to mať za následok vážne komplikácie.

Príznaky

Prejavy aortálnej disekcie bývajú veľmi podobné iným chorobným stavom srdca (napr. infarktu). Typická je náhle vzniknutá silná, trhavá bolesť. Tá najčastejšie začína na hrudi a šíri sa smerom do chrbta, medzi lopatky a do brucha. Neraz rýchlo mení svoju lokalizáciu. K ostatným príznakom patrí napríklad dýchavičnosť (pocit nedostatku vzduchu), búšenie srdca, potenie či strata vedomia. Prejavom môžu byť tiež príznaky charakteristické pre mozgovú mŕtvicu – náhle poruchy reči a zraku, slabosť či znehybnenie časti tela, zmätenosť a pod. Taktiež sa zvykne prezentovať silnou bolesťou nôh až neschopnosťou chôdze.

Diagnostika

V prípade zaregistrovania príznakov disekcie aorty je nutné okamžité vyšetrenie lekárom. Ten dokáže diagnózu stanoviť po vypočutí srdca za pomoci fonendoskopu, odmeraním krvného tlaku na oboch rukách a zobrazením poškodenej aorty. V závislosti od prípadu môže lekár zvoliť RTG hrudníka, ultrazvukové vyšetrenie či špeciálne zobrazovacie metósdy (napr. CT). Bežnou súčasťou vyšetrovacieho postupu je tiež zhodnotenie EKG záznamu, ktorý zobrazuje elektrickú aktivitu srdca a môže potvrdiť či vylúčiť infarkt srdca.

Liečba

Lekár má na výber z dvoch možností. A to liečbu pomocou liekov, ktoré znižujú krvný tlak a tým zabraňujú zhoršovaniu stavu alebo vo vážnejších prípadoch odporučí chirurgickú liečbu, pri ktorej sa zvykne odstraňovať časť postihnutej cievy či vkladať do ciev stenty – kovové sieťky, ktoré držia cievu otvorenú. V ďalšom postupe je dôležitá potreba prísnej liečby vysokého krvného tlaku a pravidelných kontrol u lekára.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť na hrudibúšenie srdcacievydisekcia aortydýchavičnosťpoteniestrata vedomia