Aorta patrí k najnamáhanejším cievam v ľudskom tele a jej vyšetrenie je minimálne invazívne, čiže nebolí. Vyšetruje sa pomocou CT, USG či MRI. O tom, kedy si musíte dať aortu vyšetriť, sa dočítate v tomto článku.
Čo je to aorta a kde sa nachádza?
Aorta alebo srdcovnica je najväčšou a najviac namáhanou cievou nášho tela, keďže presúva krv zo srdca do všetkých orgánov. Vystupuje z ľavej srdcovej komory smerom nahor.
Má tri úseky:
Vzostupná časť – vychádza z ľavej komory a vedie krv po aortálny oblúk.
Aortálny oblúk – srdcovnica sa v ňom zatáča smerom nadol. V tejto časti z nej vystupujú cievy pre horné končatiny a mozog.
Zostupná časť – siaha do brušnej dutiny až panvy, kde sa delí na bedrové cievy, ktoré zásobujú dolné končatiny. Táto časť aorty sa delí na hrudníkovú a brušnú.
Aké ochorenia aorty poznáme?
Ochorenia aorty delíme na vrodené a získané a môžu mať rôzne príčiny a príznaky.
Medzi vrodené ochorenia aorty patrí:
Zdvojený oblúk aorty – vzácne vrodené ochorenie, pri ktorom sa vytvorí dvojitý oblúk, ktorý obopne priedušnicu a pažerák a následne sa spojí do jedného. Pri tomto ochorení môže byť sťažené dýchanie a prehĺtanie.
Pravostranný oblúk aorty – vrodená srdcová chyba, pri ktorej aortálny oblúk, ktorý po správnosti prechádza vľavo, odstupuje po pravej časti tela. Táto anomália môže a nemusí spôsobovať problémy.
Divertikul aorty – zriedkavá anomália, ktorá vyzerá ako vakovitý výbežok cievnej steny. Častým príkladom je divertikul Kommerell, ktorý vzniká v oblasti aortálneho oblúka alebo vzostupnej časti aorty. Komplikácie sú rôzne, najčastejšie je to prasknutie aortálnej steny až tvorba krvných zrazenín či disekcia (natrhnutie aorty).
Koarktácia aorty – častá vrodená srdcová chyba. Ide o zúženie priemeru srdcovnice o viac ako 50 %. Objavuje sa u detí po narodení, prevažne u chlapcov.
Vrodená aneuryzma brušnej aorty – ide o lokálne rozšírenie steny aorty, ktorá môže v danom mieste prasknúť a následne vykrvácať. Je typické pri Marfanovom syndróme či Ehlers‑Danlosovom syndróme.
Medzi ochorenia aorty, ktoré sú získané počas života, sa radí:
Získaná aneuryzma brušnej aorty – rizikovými faktormi sú fajčenie, vysoký tlak, ateroskleróza.
Ateroskleróza aorty – stav charakterizovaný stvrdnutím a zhrubnutím jej steny, čím dochádza k strate jej elasticity, tzv. zvápenateniu. Vedie k zníženému prietoku krvi a k zvýšenému riziku vzniku trombózy.
Ruptúra aorty (prasknutie) – presakovanie krvi cez puklinu v aortálnej stene.
Disekcia aorty – pozdĺžne natrhnutie steny aorty, keď pod veľkým tlakom prúdu krvi dochádza k odtrhávaniu a odtláčaniu jej jednotlivých stien.
Tumory aorty – sú zriedkavé a vzácne. Najčastejšie ide o sarkómy, ako je leiomyosarkóm, angiosarkóm a malígny fibrózny histiocytóm.
Pri akých príznakoch musíte podstúpiť vyšetrenie aorty?
Indikácia na vyšetrenie srdca, jeho ciev a aorty môže byť rôzna. Príznaky by ste však nemali zanedbať, keďže včasné odhalenie aneuryzmy, zúženia či vrodenej chyby, vám môže zachrániť život.
Prejavy jednotlivých ochorení aorty sa môžu líšiť v závislosti od typu, no medzi časté patria:
Ako sa vyšetruje aorta – USG, CT angiografia, MRI či RTG ako najväčší pomocníci
Diagnostika a vyšetrenie brušnej aorty zahŕňa viacero zobrazovacích a diagnostických metód, ktoré lekárovi umožnia nahliadnuť a skontrolovať stav srdca a okolitých ciev.
USG vyšetrenie brušnej aorty – echokardiografia
Vyšetrenie srdca ultrazvukom poskytuje informáciu o rýchlosti prietoku krvi v aorte, jej veľkosti a funkcii aortálnej chlopne.
Je veľmi častou diagnostickou metódou, pretože nepoužíva žiadnu formu žiarenia, a tak sa môže využívať aj pri deťoch a tehotných ženách.
transtorakálna echokardiografia – bežné USG vyšetrenie, pri ktorom vám lekár pomocou gélu a sondy prechádza po povrchu hrudníka,
transesofageálna echokardiografia –realizuje sa cez pažerák, pri tejto metóde teda musíte na vyšetrenie prísť nalačno a prehltnúť sondu. Vyšetrovacou polohou je ľah na boku, pričom priebeh nie je príliš nepríjemný – pacientom je totiž podávané lokálne anestetikum na zmiernenie diskomfortu. Celé vyšetrenie trvá približne 30 minút a používa sa napríklad pri diagnostike disekcie aorty.
RTG vyšetrenie
Zhotovuje obraz hrudníka, ktorý ukáže, či aorta nie je zväčšená alebo nevykazuje iné abnormality.
CT angiografia
CT angiografia je minimálne invazívny postup na zobrazenie aorty. Zhotovuje 3D obraz aortálneho riečiska, okolitých ciev a orgánov pomocou kontrastnej látky a CT prístroja.
Tri hodiny pred a 24 hodín po vyšetrení by ste mali piť veľa tekutín, pretože kontrastná látka sa musí z tela vylúčiť obličkami.
Aplikácia kontrastnej látky: Na to, aby bol obraz rozlíšiteľný, vám lekár podá jódovú kontrastnú látku priamo do žily. Pokiaľ ste na kontrastnú látku alergický alebo máte ťažkosti s obličkami, musíte to lekárovi oznámiť ešte pred vyšetrením. Počas aplikácie kontrastnej látky môžete cítiť teplo v celom tele.
V priebehu vyšetrenia ležíte na chrbte a počúvate pokyny lekára. Vyšetrenie trvá približne 20 – 30 minút.
Vykonáva sa v kombinácii s EKG a slúži na odlíšenie najčastejších príčin bolesti na hrudi – infarktu myokardu, pľúcnej embolizácie a ochorení aorty, hlavne disekcie aorty.
CT vyšetrenie aorty má nenahraditeľné miesto aj pri chirurgickej liečbe, napríklad zavedení stentgraftu (tzv. endovaskulárna liečba ochorení aorty – zavedenie stentu
Bolesť pri menštruácii, bolestivý pohlavný styk, ťažkosti s otehotnením. To sú len niektoré prejavy endometriózy, gynekologického ochorenia mladých žien. Endometriózu…