Empyém predstavuje nahromadenie hnisu v telesnej dutine, ako je hrudník (empyema thoracis), postranné nosové dutiny, žlčník a iné orgány. Hnis je tekutina plná buniek imunitného systému, mŕtvych buniek a baktérií. Pojem empyém sa najčastejšie používa v spojitosti so vznikom tohto hnisavého nahromadenia v pleurálom priestore v hrudníku.Pre pacienta nahromadenie hnisu v pleurálnej dutine predstavuje značný problém a znemožňuje plynulosť dýchacích pohybov. Spôsobuje takdýchavičnosť, suchý kašeľ či pichavú bolesť v hrudi.
Vznik a príčiny
Ochorenie sa nazýva purulentná pleuritída či pyothorax. Pleura je blana majúca dve vrstvy. Jedna vrstva pokrýva pľúca, druhá je nalepená na vnútornej strane hrudníka. Medzi týmito vrstvami či listami sa nachádza pleurálna tekutina. Takáto štruktúra v tele je potrebná na dýchanie, umožňuje pľúcam vykonávať ich dýchacie pohyby, teda zväčšovať a zmenšovať sa počas nádychu a výdychu.
Pleurálny empyém vzniká často po pneumónii (zápal pľúc). Najčastejšie ide o bakteriálnu infekciu (Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae) s kvapôčkovým prenosom, zriedkavo môže byť človek infikovaný pri operácii. Náchylnosť na infekciu človeka stavia do rizika vzniku pleurálneho empyému. Zvýšenú náchylnosť má na svedomí diabetes, alkoholizmus, bronchiektázia, oslabený imunitný systém (napríklad pre infekciu HIV) a iné.
Infekcia spôsobuje horúčku, potenie, stratu chuti do jedla, bolesť hlavy, zmätenosť a tak ďalej. Pri pneumónii dochádza k zvýšenej produkcii pleurálnej tekutiny, no nedochádza už k jej absorpcii, hromadia sa v nej baktérie a ľudské bunky, tekutina postupne hustne a vzniká hnis.
Ochorenie treba liečiť, inak je pacientov život ohrozený. Empyém sa dá odhaliť pomocou klinických príznakov, fyzikálneho vyšetrenia a zobrazovacích metód, ako je RTG alebo CT hrudníka. Na snímke je možné vidieť nahromadený hnis, ktorý patologicky pľúca utláča.
Hnis musí byť z pleurálneho priestoru (podľa toho, kde sa empyém objaví) odstránený a infekcia sa lieči antibiotikami. Hnis sa odstráni drenovaním dutiny pomocou veľkej ihly. Procedúra sa nazýva perkutánna thoracentéza. Ak je empyém v pokročilom stave, je nutné chirurgicky v anestézii zaviesť do hrudníka trubičku, ktorá bude pod tlakom hnis odsávať von.