Skutočnosť, že fajčenie poškodzuje pľúca pozná snáď každý. Vedeli ste však, že látky, ktoré fajčením inhalujete, poškodzujú takmer každý orgán v tele? Do 10 sekúnd od prvého potiahnutia sa toxické chemikálie, obsiahnuté v tabakovom dyme, dostanú krvou do mozgu, srdca a ostatných orgánov. V nich následne dochádza k chorobným zmenám, ktoré môžu spôsobiť nezvratné dlhodobé poškodenie zdravia a v konečnom dôsledku môžu byť až smrteľné.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Vedci skúmajúci vplyvy fajčenia na ľudský organizmus spájajú fajčenie hlavne s rakovinou pľúc. Ako výskum pokračuje v zisťovaní ďalších spôsobov, ako tabak poškodzuje zdravie fajčiara od rakoviny až po chronické ochorenia, sa zistilo, že ak fajčíte:
Môže trvať aj niekoľko rokov, kým sa u fajčiarov rozvinie choroba súvisiaca s fajčením. Z tohto dôvodu sa niektorí ľudia domnievajú, že ich sa to netýka. V skutočnosti však až 2/3 dlhodobých fajčiarov:
Nikotín je návyková chemická látka, ktorá sa nachádza v tabakových výrobkoch. Hneď ako sa nikotín dostane do mozgu, aktivuje receptory, ktoré začnú uvoľňovať neurotransmiter dopamín. Dopamín je látka, ktorá nám dodáva viac energie, pomáha nám sústrediť sa a vďaka nemu sa cítime dobre a šťastne. Tento efekt však netrvá dlho.
Hneď ako hladina nikotínu v organizme klesne, klesne aj ponuka dopamínu, čo sa ale mozgu nepozdáva. Čím dlhšie fajčíte, tým viac dopamínu potrebujete, aby ste sa cítili dobre. Keď mozgu chýba stimul na produkciu dopamínu, u fajčiarov je to práve nikotín, objavia sa abstinenčné príznaky. Tie môžu zahŕňať nervozitu, nepokoj, podráždenie alebo pocit úzkosti.
Okrem nikotínu sú však aj iné, oveľa zdravšie a lacnejšie, alternatívy ako spustiť produkciu dopamínu ako napríklad dostatok pohybu, kvalitný spánok, počúvanie hudby, tanec, meditácia, alebo konzumáciou zdravej a vyváženej stravy.
Keď cigarety horia, uvoľňuje sa z ich jednotlivých zložiek viac ako 5000 chemikálii, pričom mnohé sú jedovaté a karcinogénne. Okrem nikotínu, medzi tieto škodlivé látky patrí aj:
Decht je lepkavá, hnedá, rakovinotvorná látka, ktorá farbí zuby aj nechty a usádza sa v pľúcach ako sadze v komíne.
Ide o jedovatý plyn, ktorý nahrádza kyslík vo väzbe na červené krvinky. Tým pádom sťažuje kyslíku dostať sa do orgánov a svalov.
Sú to látky, ktoré paralyzujú a zabíjajú riasinky v epiteli dýchacích ciest. Riasinky posúvajú mikróby a choroboplodné častice von z dýchacích ciest a chránia ich pred infekciami.
Tabakový dym obsahuje niekoľko kovov, ktoré spôsobujú rakovinu, vrátane arzénu, berýlia, kadmia, chrómu, kobaltu, olova a niklu.
Niekoľko štúdii zistilo, že fajčenie predstavuje významný rizikový faktor pre predčasné vrásky a starnutie tváre. Fajčiari vo veku 40 rokov majú často vrásky na tvári porovnateľné s o 10 rokov staršími nefajčiarmi, a ich pokožka má typicky sivastý a mdlý vzhľad. Jedným z vysvetlení je, že fajčenie narúša schopnosť pokožky sa reparovať, pretože podporuje produkciu enzýmu nazývaného metaloproteináza, ktorý je zodpovedný za rozklad kolagénu v pokožke a spôsobuje jej ochabnutie.
Okrem predčasného starnutia fajčenie ovplyvňuje výzor človeka aj tak že:
Keď prestanete fajčiť, cievy nebudú naďalej zužované nikotínom, tým pádom sa zlepší prietok krvi do podkožia. Pokožka tak dostane viac živín a kyslíka, a bude vyzerať zdravšie.
Hoci účinky fajčenia nemusia byť okamžité, komplikácie a škody v organizme, ktoré v dôsledku toxických látok vzniknú, môžu pretrvávať až do konca života. Fajčenie cigariet poškodzuje takmer každý orgán tela, spôsobuje mnohé choroby a celkovo znižuje zdravie fajčiarov. Ako vplýva fajčenie na jednotlivé orgánové systémy a k akým chorobám vedie, sa dozviete nižšie.
Fajčenie spôsobuje ochorenia pľúc tým, že inhalované chemikálie poškodia dýchacie cesty a malé vzduchové vaky (alveoly), ktoré sa nachádzajú v pľúcach. V priebehu času toto poškodenie vedie k rôznym problémom. Spolu so zvýšenými infekciami sú ľudia, ktorí fajčia, vystavení vyššiemu riziku chronických nereverzibilných pľúcnych stavov, ako sú:
Ide o vážny, progresívny a invalidizujúci stav, ktorý obmedzuje prietok vzduchu v pľúcach. Zahŕňa emfyzém a chronickú bronchitídu:
Nikotín spôsobuje stiahnutie ciev, čo obmedzuje prietok krvi do tkanív, zvyšuje krvný tlak, oslabuje steny ciev a zvyšuje riziko tvorby krvných zrazenín. Dokopy tieto faktory veľmi výrazne zvyšujú riziko mŕtvice a infarktu.
Fajčenie znižuje schopnosť imunitného systému bojovať proti infekciám, a preto sú fajčiari omnoho viac náchylní na infekcie respiračného traktu, ako ľudia čo nefajčia. Je to preto, že fajčením sa tvorí v tele veľa oxidantov. Vitamín C, ktorý sa nachádza v krvi, sa snaží tieto oxidanty vychytať, aby nedošlo k oxidačnému stresu, ktorý by mohol naštartovať napríklad proces mutácie buniek. V krvi ho však ostane málo na to, aby pomáhal telu bojovať proti infekciám.
Účinky tabakového dymu na mužský reprodukčný systém zahŕňajú:
Účinky tabakového dymu na ženský reprodukčný systém zahŕňajú:
Štúdie naznačujú, že fajčenie má negatívny vplyv aj na duševné zdravie. Niektoré štúdie napríklad ukazujú, že fajčenie je spojené so zvýšenou mierou úzkosti, záchvatov paniky, depresie, pokusov o samovraždu a schizofrénie.
Zjavnejšie príznaky fajčenia zahŕňajú kožné zmeny. Nedávna štúdia ukázala, že fajčenie dramaticky zvyšuje riziko spinocelulárneho karcinómu (rakoviny kože). Nechty, na rukách aj nohách, sú u fajčiarov náchylnejšie na plesňové infekcie. A na vlasy vplýva nikotín tak, že vedie k ich predčasnému šediveniu a nadmernému vypadávaniu.
Ďalšie chorobné zmeny v organizme, vyvolané fajčením zahŕňajú:
Okrem dobre zdokumentovanej súvislosti s rakovinou pľúc prispieva fajčenie cigariet aj k ďalším druhom rakoviny. Napríklad u ľudí, ktorí fajčia, je až trikrát vyššia pravdepodobnosť vzniku rakoviny močového m