10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Fenomén studených rúk a nôh

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Fenomén studených rúk a nôh (Raynaudov syndróm) je cievne ochorenie prejavujúce sa hlavne na horných končatinách, vzácnejšie na dolných. Dochádza k zbeleniu končekov prstov a nechtov hlavne v chlade, ich následnému zmodraniu a potom sčervenaniu. Zmeny môžu trvať len niekoľko minút, ale môžu byť aj také zásadné, že dôjde k trvalému poškodeniu nervov a tkanív.

Vznik a príčiny

V chlade alebo v stresovej situácii dôjde ku kŕču tepny alebo tepničiek, ktoré privádzajú okysličenú krv do koncových (akrálnych) častí tela. Tepna sa kŕčom uzavrie a prsty zbelejú. Následne sa automaticky rozšíri žilová časť, v ktorej sa začne zhromažďovať žilová krv, to spôsobí zmodranie prstov. Po chvíli kŕč tepien povolí a príslušné časti sčervenajú.

Za príčinu primárneho Raynaudovho syndrómu sa považujú genetické predispozície jedinca. Nie je príznakom žiadneho ďalšieho ochorenia, vyskytuje sa hlavne na prstoch.

Sekundárny Raynaudov syndróm je príznakom závažných autoimunitných ochorení, keď imunita jedinca začne napádať štruktúry vlastného tela. Takýmto ochorením je napríklad dermatomyozitída a systémový lupus erythematodes. Od primárneho Raynaudovho syndrómu sa môže líšiť lokalizáciou cievnych kŕčov, klinickým priebehom epizód a laboratórnymi výsledkami.

Príznaky

Symptómy tohto ochorenia sú veľmi zreteľné — zbelenie danej oblasti, ktoré sprevádza bolestivosť z nedokrvenia tkaniva (ischémia). Ak stav pretrváva príliš dlho, môže byť ischémia príčinou nekrózy, odumretia nedokrveného tkaniva. Typické je tiež zhoršenie citlivosti v postihnutej oblasti až jej úplná strata. Pri odumretí ciev po ischémii dôjde k ich nahradeniu väzivom a ešte viac sa zhorší prekrvenie daného miesta.

Diagnostika

Dôležitá je predovšetkým anamnéza, teda presný pacientov opis epizód. Na odlíšenie primárneho Raynaudovho syndrómu od sekundárneho sa využíva kapilaroskopia. Je to neinvazívna nebolestivá metóda, posudzujúca morfológiu kapilár (ich vzhľad), najčastejšie nechtového lôžka a prstov, ale dá sa použiť aj kdekoľvek inde na tele, kde sa vyskytne ložisko s Raynaudovým fenoménom.

Liečba

Pri primárnom Raynaudovom fenoméne odborníci odporúčajú predovšetkým režimové a diétne opatrenia. Treba prestať fajčiť a dodržiavať diétu – jesť viac ovocia a zeleniny a konzumovať menej červeného mäsa a omega-6-nenasýtených tukov, ktoré podporujú zápaly v tele. Ak tieto opatrenia ni, nasadí sa farmakologická liečba.

Režimové a diétne opatrenia sa odporúčajú aj pri sekundárnom Raynaudovom syndróme, ale ako doplnková metóda. Farmakologická liečba je cielená predovšetkým na kauzálne autoimunitné ochorenie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
diétanohypodliatinyraynaudov syndrómruky