10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Gastroenteritída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Gastroenteritída je bežné infekčné ochorenie, s typickou bolesťou brucha, hnačkou a zvracaním. Najčastejšie býva vírusového pôvodu. Vzniká požitím vody či potravy so škodlivými mikroorganizmami (baktérie, vírusy, parazity) alebo kontaktom s nakazeným človekom. Vo väčšine prípadov má nekomplikovaný priebeh. Príznaky sú síce nepríjemné, ale trvajú spravidla len niekoľko hodín/dní a nevyžadujú si nemocničnú liečbu. Gastroenteritída môže byť nebezpečná predovšetkým v prípade malých detí, ktoré sú ohrozené rýchlym vznikom dehydratácie. A preto je nevyhnutné vyhľadať lekársku starostlivosť.

Vznik a príčiny

Gastroenteritída vzniká infekciou tráviacej sústavy. Môžu ju spôsobiť rôzni pôvodcovia – vírusy, baktérie, ale aj parazity. Viac postihuje deti ako dospelých, nie je výnimkou nakazenie sa niekoľkokrát ročne. Najčastejšia cesta prenosu je ruka – ústa. Predstavuje situáciu, kedy po použití toalety nie je dostatočne dodržiavaná hygiena. Škodlivé mikroorganizmy sa dostávajú na ruky človeka, odkiaľ sú prenášané na okolité povrchy a objekty. Druhou možnosťou je kontaminovanie pripravovaného jedla neumytými rukami. Otrava jedlom môže tiež spôsobovať symptómy podobné gastroenteritíde. Pri nej dochádza k dráždeniu tráviaceho traktu bakteriálnymi toxínmi z jedla.

Bežnými vyšetreniami sa od seba tieto príčiny nedajú odlíšiť. Pri nákaze sa mikroorganizmy dostávajú do žalúdka či čreva a menia ich fungovanie. Môžu ovplyvňovať ich motilitu (pohyby), vstrebávanie živín, vylučovanie vody črevom či poškodzovať sliznicu. Častými sú epidémie gastroenteritídy na miestach, kde sa združuje veľa ľudí v blízkom kontakte (škôlky, seniorské domovy, nemocnice atď.).

Príznaky

Gastroenteritída väčšinou prebieha mierne a nevyžaduje si špeciálnu lekársku starostlivosť.

Charakteristickým príznakom je hnačka a zvracanie. Hnačka sa vyznačuje častou riedkou stolicou, ktorá môže obsahovať krv či hlien. Nakazený človek sa cíti veľmi zle. Choroba zvyčajne začína ako únava, prejavuje sa stratou chuti do jedla a bolesťami brucha. Neskôr sa pridáva pocit nevoľnosti a bolesť sa môže meniť až na kŕčovitú. Niekedy sa objavia celkové príznaky ako zvýšená teplota, bolesť hlavy, kĺbov a svalov. Vo vážnych prípadoch infekcia vyvolá až kolapsové stavy. Komplikáciou môže byť dehydratácia, ktorá ohrozuje predovšetkým malé deti a starších ľudí.

Vyhľadanie lekárskej pomoci sa odporúča v situáciách, ak zvracanie bráni akémukoľvek príjmu tekutín, v zvratkoch či stolici sa objavujú stopy krvi, bolesť brucha je veľmi intenzívna, súčasťou stavu je horúčka (nad 38 °C). Rovnako v prípade, keď majú prejavy gastroenteritídy malé deti, chronicky chorí pacienti, ľudia nakazení počas pobytu v zahraničí a ak sa stav nelepší ani po viac ako 4 dňoch.

Diagnostika

Diagnóza sa stanovuje na podklade typických prejavov. Lekár sa informuje na nedávnu návštevu zahraničia či užívanie antibiotík. Kľúčovým je fyzické vyšetrenie brucha a pátranie po známkach dehydratácie. V niektorých vážnejších prípadoch sa môže odoslať vzorka stolice na testovanie.

Liečba

V nekomplikovaných prípadoch sa telo dokáže s chorobou vyrovnať samo v priebehu niekoľkých dní. Odporúčaný je dostatočný príjem tekutín ako náhrada stratenej vody hnačkami a zvracaním. V niektorých prípadoch lekár určí špeciálne rehydratačné nápoje. Potrebná je aj úprava stravy, vhodné sú ľahšie jedlá a menšie porcie. Návrat k pôvodnému stravovaniu by mal byť postupný. Lekár, prípadne lekárnik poradí s výberom liekov na zastavenie hnačky či zmiernenie horúčky a bolesti hlavy.

.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchabolesť hlavybruchodehydratáciagastroenteritídahnačkaúnavavracaniežalúdok