10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Genitálny herpes

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Genitálny herpes je najčastejšie sexuálne prenosné ochorenie spôsobné vírusom (HSV). Ochorenie môže byť vyvolané infekciou Herpes sipmlex vírusom 1, ktorý častejšie spôsobuje opar na perách alebo na nose, ale v niektorých prípadoch môže postihnúť oblasť genitálií a konečníka. Oveľa častejšie je pôvodcom genitálneho oparu Herpes simplex vírus 2. Najčastejším príznakom bývajú pľuzgiere. Približne 75 percent infekcií spôsobených Herpes simplex vírusom prebieha bez viditeľných príznakov, ale pacient vírus vylučuje – tak sa stáva prenášačom ochorenia.

Vznik a príčiny

Pôvodcom ochorenia je Herpes simplex vírus 1 a 2. Prenos sa uskutočňuje pri pohlavnom styku s infikovanou osobou alebo pri priamom kontakte pokožky či sliznice s oparom. Vírus zostáva v tele aj po vymiznutí príznakov. Cez nervové zakončenia sa dostáva do nervových ganglií, kde ostáva v „spiacom štádiu“. Pri narušenej imunite sa môže znovu aktivovať a cez nervy putuje na miesto prvotného pľuzgiera. Opakujúce sa infekcie sú väčšinou miernejšie a rýchlejšie sa hoja.

Príznaky

Prvé príznaky po kontakte s vírusom sa objavujú o 2 dni až niekoľko týždňov. U niektorých ľudí môže infekcia prebiehať bez príznakov. Hlavným prejavom je tvorba malých tekutinou vyplnených pľuzgierikov v oblasti genitálií a konečníka, ktoré postupne praskajú a vznikajú z nich drobné červené bolestivé vredy. Infekcia býva sprevádzaná horúčkou, únavou, bolesťou hlavy, nevoľnosťou, môže sa vyskytovať zápal močovej rúry alebo vaginálny výtok. V oblasti genitálií a konečníka býva nepríjemný pocit brnenia, svrbenia až bodania. Lymfatické uzliny v trieslach bývajú zväčšené.

U žien prebieha infekcia závažnejšie ako u mužov. Po približne dvoch týždňoch príznaky zmiznú, ale vírus ostáva v neaktívnej forme v nervových spojeniach. Pri opätovnej aktivácii vírusu má ochorenie miernejší priebeh, pľuzgierov je menej, sú menšie a rýchlejšie dochádza k zahojeniu. Medzi vážne komplikácie herpetickej infekcie patrí zápal mozgových blán alebo mozgu. Častou komplikáciou býva druhotná infekcia genitálnej oblasti spôsobená baktériami alebo plesňami.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy, klinického a laboratórneho vyšetrenia posúdi stav pacienta. Robí sa odber krvi na určenie prítomnosti protilátok proti Herpes simplex vírusu alebo sa odoberá tekutina z pľuzgiera kvôli stanoveniu prítomnosti vírusu v tejto tekutine.

Liečba

Liečba by sa mala začať čo najskôr. Využívajú sa virostatiká — liečivá zmierňujúce príznaky a znižujúce opakovanie infekcie. Pri výraznej bolesti sa pacientom podávajú liečivá tlmiace bolesť. Ochorenia sa nemožno zbaviť úplne, vírus zostáva aj po zmiznutí príznakov prítomný v tele, ale v neaktívnej forme.

Prevencia

Základom prevencie je bezpečný pohlavný styk. Používanie kondómov nemusí zabezpečiť účinnú ochranu pred vírusovou infekciou. Opar na perách a herpes v oblasti genitálií sú veľmi infekčné, preto je nutné vyhýbať sa sexu s partnerom so zjavnými príznakmi tohto ochorenia.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolestigenitálny herpeshorúčkakonečníknevoľnostoparpľúzgierepohlavné orgány